Jump to content

Lumea nu mai foloseste forumuri si asta ma intristeaza


CritteR

Recommended Posts

Din nostalgie, am decis sa imi deschid o comunitate de gaming, asa cum imi aduceam eu aminte acum n-spe ani, si constat ca "gamerul" nou nu mai are nicio intentie de a-si hosta propiile forumuri / site-uri / etc.

Forum?
Foloseste discord. Acum toate "post-urile" sunt doar niste mesaje random, si comunitatea nu mai poate fi gasita pe internet pentru ca nu ai niciun fel de SEO

Site?
Oricum majoritatea jucatorilor nu mai cauta servere pe internet. Poate pe TikTok, sau YouTube.

Voice chat?
Aici pot sa le dau dreptate, intr-un fel. TeamSpeak e antic si de demult, iar TeamSpeak5 dpmdv urmeaza tot un design vechi de chat.

Game Tracker-e?
Vezi raspunsul la site. In cazul FiveM-ului, TrackyServer are si API special pentru a trimite reward-uri, cu resursa facuta deja pentru tine. TrackyServer in Romania? Are doar 5 servere inregistrate. 2 sunt ale mele si ale unui alt amic.

Intrebare este? DE CE? Forumul are un avantaj clar asupra aplicatiilor de chat. Sure, exista si panel-uri, dar astea nu rezolva problema pe care o rezolva forumul. Si anume acumularea de date cu si despre comunitate.
Voi mai verificati forumuri? Chiar vreau sa aud si parerile voastre.

Edited by CritteR
Link to comment
Share on other sites

Parerea mea personala:

Ca sa iti ofer raspuns relativ partial, e vorba de comfort si usurinta de utilizare (in mare parte).

De ce se foloseste discord? Pentru e o aplicatie pe care o poti folosi usor de pe telefon si iti ofera posibilitatea de a accesa N servere/comunitati dintr-un singur loc. Ceea ce e diferit fata de:  ca sa intru pe acest forum si eventual un alt forum trebuie sa deschid un browser, sa stiu url, sa am un cont separat pentru fiecare si mai presus de tot am asteptarea ca acel forum sa fie mobile friendly pentru ca o sa il accesez de cele mai multe ori folosind telefonul.

Nu te astepta sa mai fie ce a fost cu ani in urma timp in care smartphone-urile erau mai rare, acum toate lumea detine unul fie el si 400 lei si il foloseste sa consume continut. Si vorbind de continut din pacate la momentul de fata lumea nu mai are aceiasi rabdare sa stea si ca caute/citeasca un forum, motiv pentru care tiktok/yt shorts etc sunt populare este pentru ca continutul este extrem de scurt si poate fi consumat in cantitate mare si ofere acea senzatie ca esti mai "productiv" cu timpul (cu toate ca e cu totul opus in cea mai mare parte din cazuri).

Un website (ma refer in contextul samp) e de cele mai multe ori 'one time use' pentru ca playerul a consumat deja informatia pe care o oferi si nu mai are motiv sa acceseze iar doar daca are ceva interactiv si util sau un "reward" pentru a reveni.

Despre voice chat. Discord e mai usor de folosit, nu iti cere o investitie ca sa hostezi un server si poti participa in text chat pe un alt server chiar daca te afli in voice chat in alt server. Puncte care revin la primul meu paragraf, comfort si usurinta de a utiliza.

Despre game tracker din pacate nu pot oferi neaparat o opinie pentru ca personal nu am folosit nici din punct de consumator sau dezvoltator. Pot vedea utilitatea unui astfel de serviciu dar din pacate jocurile moderne (inclusiv modurile mp gta 5) nu prea beneficieaza pentru ca au deja server browser cu detaliile necesare incorporat si motivele sa verifici aceste informatii cand esti afk sunt putine.

Personal folosesc forumuri dar doar daca nu am o cale mai usoara de comunica respectiva informatie sau e singura informatie pe care o pot gasi. Ca sa ofer un exemplu recent am avut un bug in jocul Victoria 3, desi are un server de discord dedicat pentru joc e mult mai benefic pentru ambele parti (jucatori / dezvoltatori) sa deschizi un topic pe forumul lor pentru ca pe discord informatia respectiva se poate pierde repede.

Sincer personal consider ca un forum pentru o comunitate mica sau pentru ceva niche (gen samp) nu prea merita investitia (timp, bani etc) pentru ca probabilitatea sa fie folosit e extrem de mica.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue. For more details you can also review our Terms of Use and Privacy Policy.