Jump to content
  • 0

Problema masini personale


CenzoR

Question

11 answers to this question

Recommended Posts

  • 0
1 hour ago, CenzoR said:

Salut! Am problema cand intru in masina persoanala nu imi arata detalile acesteia, de ex cate zile are, km, culorile.

Ma poate ajuta cineva?

este ca și cum mergi la doctor și îi spui doar că te doare capul și atât și vrei tratament.

PUNE ÎN CRUCEA MĂ-TII SCRIPT-URI.

p.s: oricum nu te ajut, da îmi place sa vă trolez

  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

  • 0
1 hour ago, CenzoR said:

Salut! Am problema cand intru in masina persoanala nu imi arata detalile acesteia, de ex cate zile are, km, culorile.
Scriptul este deja pus in gamemode (nu este anulat)

Ma poate ajuta cineva?

Salut! Ne pare rau, dar nu te putem ajuta daca tu nu ne dai liniile de cod. Cum crezi ca noi te putem ajuta daca nu vedem ce se afla in script-ul tau? 😂

Ba chiar ne-ar placea sa primim si mai multe detalii, adica unde nu-ti arata detaliile masinii sau prin ce modalitati ai incercat sa rezolvi problema, de unde ai mai incercat sa te inspiri, una-alta. :D 

Link to comment
Share on other sites

  • 0
22 minutes ago, S0NNIX said:

Salut! Ne pare rau, dar nu te putem ajuta daca tu nu ne dai liniile de cod. Cum crezi ca noi te putem ajuta daca nu vedem ce se afla in script-ul tau? 😂

Ba chiar ne-ar placea sa primim si mai multe detalii, adica unde nu-ti arata detaliile masinii sau prin ce modalitati ai incercat sa rezolvi problema, de unde ai mai incercat sa te inspiri, una-alta. :D 

Cand intru intr-o masina personala, normal ar trebui sa iti arate cate zile are, cati km si de cine este detinuta, etc, problema e ca nu arata

Am incercat si alte scripturi din alte gamemodeuri asemanatoare dar nu merg
 

Script: new ssstring[256];
        KillTimer(VehicleTimer[Scarid]);
        format(ssstring, sizeof(ssstring), "This {00ccff}%s {FFFFFF}is owned by {FFFF00}%s {FFFFFF}- Odometer : %.2f | Insurance : $%s ( %d points ) | Colors %d,%d", aVehicleNames[CarInfo[Scarid][cModel]-400],CarInfo[Scarid][cOwner],CarInfo[Scarid][KM], FormatNumber(CarInfo[Scarid][cTax]), CarInfo[Scarid][cPoints], CarInfo[Scarid][cColorOne], CarInfo[Scarid][cColorTwo]);
        SendClientMessage(playerid, COLOR_WHITE, ssstring);
        if(CarInfo[Scarid][cPoints] == 0) {
            SCM(playerid, COLOR_GREY, "Acest vehicul nu are asigurarea platita!");
            new engine,lights,alarm,doors,bonnet,boot,objective;
            GetVehicleParamsEx(vehicleid,engine,lights,alarm,doors,bonnet,boot,objective);
            SetVehicleParamsEx(vehicleid,VEHICLE_PARAMS_OFF,lights,alarm,doors,bonnet,boot,objective);      
            vehEngine[vehicleid] = 0;
        }
    }

Edited by CenzoR
Link to comment
Share on other sites

  • 0
31 minutes ago, CenzoR said:

Cand intru intr-o masina personala, normal ar trebui sa iti arate cate zile are, cati km si de cine este detinuta, etc, problema e ca nu arata

Am incercat si alte scripturi din alte gamemodeuri asemanatoare dar nu merg
 

Script: new ssstring[256];
        KillTimer(VehicleTimer[Scarid]);
        format(ssstring, sizeof(ssstring), "This {00ccff}%s {FFFFFF}is owned by {FFFF00}%s {FFFFFF}- Odometer : %.2f | Insurance : $%s ( %d points ) | Colors %d,%d", aVehicleNames[CarInfo[Scarid][cModel]-400],CarInfo[Scarid][cOwner],CarInfo[Scarid][KM], FormatNumber(CarInfo[Scarid][cTax]), CarInfo[Scarid][cPoints], CarInfo[Scarid][cColorOne], CarInfo[Scarid][cColorTwo]);
        SendClientMessage(playerid, COLOR_WHITE, ssstring);
        if(CarInfo[Scarid][cPoints] == 0) {
            SCM(playerid, COLOR_GREY, "Acest vehicul nu are asigurarea platita!");
            new engine,lights,alarm,doors,bonnet,boot,objective;
            GetVehicleParamsEx(vehicleid,engine,lights,alarm,doors,bonnet,boot,objective);
            SetVehicleParamsEx(vehicleid,VEHICLE_PARAMS_OFF,lights,alarm,doors,bonnet,boot,objective);      
            vehEngine[vehicleid] = 0;
        }
    }

Unde ai pus codul asta mai exact?

Link to comment
Share on other sites

  • 0
10 hours ago, S0NNIX said:

De ce nu ai incercat la OnPlayerEnterVehicle? Plus de asta, as vrea sa vad mai exact codul de la OnPlayerStateChange, daca intelegi ce vreau sa zic.

public OnPlayerStateChange(playerid, newstate, oldstate)
{
    new string[256];
    new vehicleid = GetPlayerVehicleID(playerid);
    if(newstate == PLAYER_STATE_DRIVER)
    {
        PlayerTextDrawSetPreviewModel(playerid, VehicleHUD[3], GetVehicleModel(vehicleid));
        va_PlayerTextDrawSetString(playerid, VehicleHUD[13], "%s", aVehicleNames[GetVehicleModel(vehicleid) - 400]);
        for(new i; i < 18; i++) PlayerTextDrawShow(playerid, VehicleHUD[i]);

        if((GetTickCount()-GetPVarInt(playerid, "cartime")) < 1000 && InDealer[playerid] == 0)
        {
            format(string, sizeof(string), "AdmWarning: {FFFFFF}%s(%d) {006400}posibil sa aiba Troll-Hack #5", GetName(playerid), playerid);
            SendAdminMessage(COLOR_WARNING, string, 1);
            SetPVarInt(playerid, "carspam", GetPVarInt(playerid, "carspam")+1);
            if(GetPVarInt(playerid, "carspam") >= 2)
            {
                NightBot(playerid, "Cheats (Troll-Hack #5)");
            }
        }
        SetPVarInt(playerid, "cartime", GetTickCount());
    }
    new Scarid = FindSpawnID(vehicleid);
    if(Scarid != 0) 
    {
        new ssstring[256];
        KillTimer(VehicleTimer[Scarid]);
        format(ssstring, sizeof(ssstring), "This {00ccff}%s {FFFFFF}is owned by {FFFF00}%s {FFFFFF}- Odometer : %.2f | Insurance : $%s ( %d points ) | Colors %d,%d", aVehicleNames[CarInfo[Scarid][cModel]-400],CarInfo[Scarid][cOwner],CarInfo[Scarid][KM], FormatNumber(CarInfo[Scarid][cTax]), CarInfo[Scarid][cPoints], CarInfo[Scarid][cColorOne], CarInfo[Scarid][cColorTwo]);
        SendClientMessage(playerid, COLOR_WHITE, ssstring);
        if(CarInfo[Scarid][cPoints] == 0) {
            SCM(playerid, COLOR_GREY, "Acest vehicul nu are asigurarea platita!");
            new engine,lights,alarm,doors,bonnet,boot,objective;
            GetVehicleParamsEx(vehicleid,engine,lights,alarm,doors,bonnet,boot,objective);
            SetVehicleParamsEx(vehicleid,VEHICLE_PARAMS_OFF,lights,alarm,doors,bonnet,boot,objective);      
            vehEngine[vehicleid] = 0;
        }
    }
    if(((newstate == PLAYER_STATE_DRIVER || newstate == PLAYER_STATE_PASSENGER)))
    {

Link to comment
Share on other sites

  • 0
2 hours ago, CenzoR said:

public OnPlayerStateChange(playerid, newstate, oldstate)
{
    new string[256];
    new vehicleid = GetPlayerVehicleID(playerid);
    if(newstate == PLAYER_STATE_DRIVER)
    {
        PlayerTextDrawSetPreviewModel(playerid, VehicleHUD[3], GetVehicleModel(vehicleid));
        va_PlayerTextDrawSetString(playerid, VehicleHUD[13], "%s", aVehicleNames[GetVehicleModel(vehicleid) - 400]);
        for(new i; i < 18; i++) PlayerTextDrawShow(playerid, VehicleHUD[i]);

        if((GetTickCount()-GetPVarInt(playerid, "cartime")) < 1000 && InDealer[playerid] == 0)
        {
            format(string, sizeof(string), "AdmWarning: {FFFFFF}%s(%d) {006400}posibil sa aiba Troll-Hack #5", GetName(playerid), playerid);
            SendAdminMessage(COLOR_WARNING, string, 1);
            SetPVarInt(playerid, "carspam", GetPVarInt(playerid, "carspam")+1);
            if(GetPVarInt(playerid, "carspam") >= 2)
            {
                NightBot(playerid, "Cheats (Troll-Hack #5)");
            }
        }
        SetPVarInt(playerid, "cartime", GetTickCount());
    }
    new Scarid = FindSpawnID(vehicleid);
    if(Scarid != 0) 
    {
        new ssstring[256];
        KillTimer(VehicleTimer[Scarid]);
        format(ssstring, sizeof(ssstring), "This {00ccff}%s {FFFFFF}is owned by {FFFF00}%s {FFFFFF}- Odometer : %.2f | Insurance : $%s ( %d points ) | Colors %d,%d", aVehicleNames[CarInfo[Scarid][cModel]-400],CarInfo[Scarid][cOwner],CarInfo[Scarid][KM], FormatNumber(CarInfo[Scarid][cTax]), CarInfo[Scarid][cPoints], CarInfo[Scarid][cColorOne], CarInfo[Scarid][cColorTwo]);
        SendClientMessage(playerid, COLOR_WHITE, ssstring);
        if(CarInfo[Scarid][cPoints] == 0) {
            SCM(playerid, COLOR_GREY, "Acest vehicul nu are asigurarea platita!");
            new engine,lights,alarm,doors,bonnet,boot,objective;
            GetVehicleParamsEx(vehicleid,engine,lights,alarm,doors,bonnet,boot,objective);
            SetVehicleParamsEx(vehicleid,VEHICLE_PARAMS_OFF,lights,alarm,doors,bonnet,boot,objective);      
            vehEngine[vehicleid] = 0;
        }
    }
    if(((newstate == PLAYER_STATE_DRIVER || newstate == PLAYER_STATE_PASSENGER)))
    {

Daca te uiti atent, nu ai facut verificarea:

if(newstate == PLAYER_STATE_DRIVER)

Acolo unde ai pus codul, fa verificarea aia .

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 0
9 hours ago, CenzoR said:

Am incercat si nu prea stiu sa o fac

 

Cum nu? E foarte simplu. Ceea ce te-am pus eu sa verifici este sa vezi daca jucatorul se afla la volanul unei masini. Daca jucatorul se alfa la volanul masinii (newstate == PLAYER_STATE_DRIVER), atunci sa se intample ceea ce ai scris tu in codul ala. Fara o verificare de genul, n-o sa mearga nimic din ce pui in OnPlayerStateChange. Tot ce ai de facut este sa pui intre parantezele if-ului codul tau.

if(newstate == PLAYER_STATE_DRIVER) {
  	//CODUL TAU
}

 

Edited by S0NNIX
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 0
25 minutes ago, S0NNIX said:

Cum nu? E foarte simplu. Ceea ce te-am pus eu sa verifici este sa vezi daca jucatorul se afla la volanul unei masini. Daca jucatorul se alfa la volanul masinii (newstate == PLAYER_STATE_DRIVER), atunci sa se intample ceea ce ai scris tu in codul ala. Fara o verificare de genul, n-o sa mearga nimic din ce pui in OnPlayerStateChange. Tot ce ai de facut sa sa pui intre parantezele if-ului codul tau.

if(newstate == PLAYER_STATE_DRIVER) {
  	//CODUL TAU
}

 

am rezolvat, multumesc

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Answer this question...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue. For more details you can also review our Terms of Use and Privacy Policy.