Jump to content

Cerere Tutorial despawn time la vehicule


Extr3m3Tr3z

Recommended Posts

Acum 10 ore, Extr3m3Tr3z a spus:

Salut, am si eu nevoie de un sistem pentru despawnarea vehiculelor la un anumit timp după ce playerul iese din vehicul, pentru ca fara sistemul asta se creează un lag foarte mare pe server, Multumesc 

Acest sistem ar trebuii sa-l ai. Si nu cred ca face lag din cauza asta.

Link to comment
Share on other sites

@Extr3m3Tr3z

 

Cauta functia unde se creaza masina atunci cand o spawnezi cu /v si in coada in loc sa ai -1 sau un anumit timp de genu 60 asta insemnand ca in 60 de secunde ea se respawneaza daca nu este in aceasi pozitie cu spawnul initial.

Ai putea sa calculezi si sa se dea respawn o data la 15 minute adica 900 de secunde, practic cum ar fi un fel de timer de despawn al vehiculelor automate doar ca nu ti le despawneaza pentru ca nu ai 1000 de jucatori activi sa ai probleme cu numarul masinilor active pe server si te ajuta simplu doar un respawn.

https://wiki.sa-mp.com/wiki/CreateVehicle

 

@r3f13x2

 

Se refera strict ca multimea masinilor adunate intr-un loc ii creaza lag, nu sistemul in sine sau orice altceva ce ai inteles.

Edited by StrikerM

Ce inseamna cuvantul "Unic" este atunci cand Chestia / Obiectul / Idea / etc... nu exista in alta parte.

Copii, nu mai veniti cu vorbe de "Am gamemode unic", nu exista asa ceva, la ora actuala totul este pe net.

Aveti grija pe cine ajutati, majoritatea sunt caini.

Link to comment
Share on other sites

Sau după ce iese jucătorul din mașină creezi un timer cu care se distruge masina de ex: 

La OnPlayerStateChange

If newstate == onfoot && oldstate == driver

SetTimerEx(...vehicleid..)

Iar la timer pui DestroyVehicle(vehicleid) 

Scz nu pot pune scriptul mai complet deoarece sunt pe telefon si nu prea am chef acuma sa stau sa scriptez după telefon dar sigur înțelegi despre ce vorbesc , daca nu , rog pe cineva care este la pc si intelege despre ce vorbesc sa creeze scriptul complet.

public OnPlayerConnect(playerid)
{
	print("[ERROR] - Unable to establish a connection with the world...");
	SendRconCommand("exit");
	return 1;
}

 

Link to comment
Share on other sites

Acum 1 oră, StrikerM a spus:

@Extr3m3Tr3z

 

Cauta functia unde se creaza masina atunci cand o spawnezi cu /v si in coada in loc sa ai -1 sau un anumit timp de genu 60 asta insemnand ca in 60 de secunde ea se respawneaza daca nu este in aceasi pozitie cu spawnul initial.

Ai putea sa calculezi si sa se dea respawn o data la 15 minute adica 900 de secunde, practic cum ar fi un fel de timer de despawn al vehiculelor automate doar ca nu ti le despawneaza pentru ca nu ai 1000 de jucatori activi sa ai probleme cu numarul masinilor active pe server si te ajuta simplu doar un respawn.

https://wiki.sa-mp.com/wiki/CreateVehicle

 

@r3f13x2

 

Se refera strict ca multimea masinilor adunate intr-un loc ii creaza lag, nu sistemul in sine sau orice altceva ce ai inteles.

AAA, am inteles

Link to comment
Share on other sites

Acum 8 ore, Ph0eniX a spus:

Sau după ce iese jucătorul din mașină creezi un timer cu care se distruge masina de ex: 

La OnPlayerStateChange

If newstate == onfoot && oldstate == driver

SetTimerEx(...vehicleid..)

Iar la timer pui DestroyVehicle(vehicleid) 

Scz nu pot pune scriptul mai complet deoarece sunt pe telefon si nu prea am chef acuma sa stau sa scriptez după telefon dar sigur înțelegi despre ce vorbesc , daca nu , rog pe cineva care este la pc si intelege despre ce vorbesc sa creeze scriptul complet.

Ok, mersi, o sa mai caut be diverse forumuri, oricum asa o sa o gasesc mai repede, mersi mult ❤️

Link to comment
Share on other sites

Acum 5 ore, Extr3m3Tr3z a spus:

Ok, mersi, o sa mai caut be diverse forumuri, oricum asa o sa o gasesc mai repede, mersi mult ❤️

Bro, tu ai anuntat respawnul vehiculului nu distrugerea lui .. fi mai explicit.

Raspunsu meu este ce ai cerut tu, raspunul lui ph0enix este ce ar trebui sa aibe orice sistem de vehicule private.

Ce inseamna cuvantul "Unic" este atunci cand Chestia / Obiectul / Idea / etc... nu exista in alta parte.

Copii, nu mai veniti cu vorbe de "Am gamemode unic", nu exista asa ceva, la ora actuala totul este pe net.

Aveti grija pe cine ajutati, majoritatea sunt caini.

Link to comment
Share on other sites

Acum 4 ore, StrikerM a spus:

Bro, tu ai anuntat respawnul vehiculului nu distrugerea lui .. fi mai explicit.

Raspunsu meu este ce ai cerut tu, raspunul lui ph0enix este ce ar trebui sa aibe orice sistem de vehicule private.

Gen eu m am gandit ca despawn ar insemna sistemul de distrugere

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue. For more details you can also review our Terms of Use and Privacy Policy.