Jump to content

Comanda pentru toti playeri


Recommended Posts

  • 1 year later...
La 08.03.2019 la 18:01, xXDANYXx121 a spus:

Deci vreau si eu o comanda in care sa fie folosita doar de admin 7 si sa zica gen 

/salute 

Kround va salutat pe toti playeri

CMD:saluta(playerid, params[])

{

   SendClientMessageToAll(COLOR_CAREAITU, "%s va saluta pe toti playerii!"), GetName(playerid)); // incearca asa.

   return 1;

}

Edited by AnDrEyUpS
Link to comment
Share on other sites

Acum 36 minute, AnDrEyUpS a spus:

CMD:saluta(playerid, params[])

{

   SendClientMessageToAll(COLOR_CAREAITU, "%s va saluta pe toti playerii!"), GetName(playerid); // incearca asa.

   return 1;

}

Nu e construita corect, ii va da "warning 202: number of arguments does not match definition". Corect este in felul urmator:

 

CMD:salute(playerid, params[]) {
	new mesaj[64]; // Aici vei pune numarul de caractere de care ai nevoie.
  	if(PlayerInfo[playerid][pAdmin] < 7) return SendClientMessage(playerid, -1, "Nu ai nivelul de admin necesar!"); // Aici verificam daca jucatorul are admin level 7.
	format(mesaj, sizeof(mesaj), "{FFFF00}%s va saluta pe toti!", GetName(playerid); // Pentru GetName(playerid) vei face un stock, ti-l scriu imediat.
	return SendClientMessageToAll(playerid, mesaj); // Returneaza mesajul pe care l-ai scris in format.
}

Dupa cum observi, acolo ai "GetName(playerid)", pentru ea vei avea nevoie de un stock care sa ii ia numele jucatorului.

Stock-ul va arata in felul urmator:

stock GetName(playerid) {
	new name[MAX_PLAYER_NAME]; // MAX_PLAYER_NAME = Numarul maxim de caractere pe care il are un nume.
	GetPlayerName(playerid, name, MAX_PLAYER_NAME); // Aici am luat numele jucatorului.
  	return name; // Aici am returnat numele jucatorului.
}

Ti-am facut si stock-ul pentru ca ma gandesc ca tu lucrezi pe un new.pwn, deoarece ma gandesc ca vrei sa inveti sau pur si simplu exista varianta sa nu-l ai in GameMode.

Sper ca ti-am fost de ajutor @xXDANYXx121, multa bafta!

Link to comment
Share on other sites

Acum 1 oră, AnDrEyUpS a spus:

CMD:saluta(playerid, params[])

{

   SendClientMessageToAll(COLOR_CAREAITU, "%s va saluta pe toti playerii!"), GetName(playerid); // incearca asa.

   return 1;

}

iti sugerez sa iti inchizi laptopul =))))))))))))))

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Acum 7 minute, VeLo a spus:

iti sugerez sa iti inchizi laptopul =))))))))))))))

Cred ca este invers. :)

Mai explicat pentru tine:

   new fString[100];
            format(fString, sizeof fString, "%s Va saluta pe toti playerii!", GetName(playerid));
            SCMTA(COLOR_UNKNOWN, fString);

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Acum 55 minute, Aquario. a spus:

Nu e construita corect, ii va da "warning 202: number of arguments does not match definition". Corect este in felul urmator:

 


CMD:salute(playerid, params[]) {
	new mesaj[64]; // Aici vei pune numarul de caractere de care ai nevoie.
  	if(PlayerInfo[playerid][pAdmin] < 7) return SendClientMessage(playerid, -1, "Nu ai nivelul de admin necesar!"); // Aici verificam daca jucatorul are admin level 7.
	format(mesaj, sizeof(mesaj), "{FFFF00}%s va saluta pe toti!", GetName(playerid); // Pentru GetName(playerid) vei face un stock, ti-l scriu imediat.
	return SendClientMessageToAll(playerid, mesaj); // Returneaza mesajul pe care l-ai scris in format.
}

Dupa cum observi, acolo ai "GetName(playerid)", pentru ea vei avea nevoie de un stock care sa ii ia numele jucatorului.

Stock-ul va arata in felul urmator:


stock GetName(playerid) {
	new name[MAX_PLAYER_NAME]; // MAX_PLAYER_NAME = Numarul maxim de caractere pe care il are un nume.
	GetPlayerName(playerid, name, MAX_PLAYER_NAME); // Aici am luat numele jucatorului.
  	return name; // Aici am returnat numele jucatorului.
}

Ti-am facut si stock-ul pentru ca ma gandesc ca tu lucrezi pe un new.pwn, deoarece ma gandesc ca vrei sa inveti sau pur si simplu exista varianta sa nu-l ai in GameMode.

Sper ca ti-am fost de ajutor @xXDANYXx121, multa bafta!

Stiu asta, eu i-am dat un start ca sa isi faca si el cum vrea.. 

Link to comment
Share on other sites

Acum 11 ore, AnDrEyUpS a spus:

Stiu asta, eu i-am dat un start ca sa isi faca si el cum vrea.. 

Nu prea ti-am inteles startul ala, pentru ca nu are sens. Pe urma se mira de ce ii dadea warning si nu ii mergea. Oricum, tocmai ce am vazut ca post-ul asta e de 2 ani de zile.

Edited by Aquario.
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue. For more details you can also review our Terms of Use and Privacy Policy.