Jump to content

Sugestii legate de continutul text


HeLiOn PrImE

Recommended Posts

Salut. M-am gandit sa mai postez cateva pareri si sugestii in legatura cu continutul postat pe acest forum.

Prima sugestie e in legatura cu semnaturile. Ar trebui sa le restrictionati. Sau daca nu le restrictionati, macar sa le limitati suprafata ocupata si sa le implementati bara de scroll. Ca exemplu il voi da pe @Cedry2k (nu am nimic personal cu el, il dau doar ca exemplu). In aceasta imagine se poate observa cat de mult din ecran ocupa suprafata semnaturii in comparatie cu continutul postarii (7-8 cuvinte). De notat e ca rezolutia e 1920x1080 si tot a trebuit sa pun browser-ul pe full screen ca sa se poata vedea totul. Am vazut ca exista acel buton pentru ascunderea semnaturii, dar nu cred ca e ok ca userii sa fie nevoiti sa filtreze continutul paginilor de forum. 

A 2-a sugestie e in legatura cu videoclipurile de pe youtube. Si ele, la randul lor, ocupa foarte mult spatiu util. Ar trebui sa le faceti sa ocupe cam un sfert din cat ocupa acum.

A 3-a sugestie e in legatura cu paragrafele din postari. Cred ca ar trebui sa renuntati la spatiul adaugat atunci cand se face un paragraf nou. Spatiul ar trebui sa fie acelasi peste tot. Userii vor avea mai mult control asupra continutului pe care il posteaza daca sunt lasati ei sa decida cand vor sa puna spatiu suplimentar intre randuri.

Nu in ultimul rand, legat de editorul de text, cred ca ar trebui sa implementati un view mode care sa afiseze tag-urile  gen php, code si quote in loc sa redea direct efectele, cum sunt implementate si pe forumul international (daca e implementat si nu stiu eu cum sa il activez, imi cer scuze). Tot odara ar trebui simplificata structura quote-ului. Momentan poti sterge din greseala tot cadrul interior. Ar trebui lasat un singur cadru care sa contina hyperlink-ul catre postarea originala si textul citat. Keep it simple.

Aceste 4 sugestii merg mana in mana. Din moment ce forumul este pentru scripting, ar trebui pus accentul pe calitatea si cantitatea continutului text, nu pe partea multimedia.

Edited by HeLiOn PrImE
  • Upvote 3

signature.png

Link to comment
Share on other sites

Salut,

Multumim pentru sugestii. Pentru  prima sugestie am limitat numarul de imagini la 3 cu o rezolutie de maxim 720x90.

Pentru a doua sugestie am pus ca marimea maxima a unui videoclip sa fie 560px.

La a 3-a sugestie nu avem ce sa facem, asa este conceput editor-ul, adauga un nou paragraf (<p>) pentru fiecare rand.

La a 4-a la fel nu putem sa facem, nu mai exista BBCode-uri in platfoma si nici cu citatele nu putem sa facem nimic.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, WopsS said:

Salut,

La a 3-a sugestie nu avem ce sa facem, asa este conceput editor-ul, adauga un nou paragraf (<p>) pentru fiecare rand.

La a 4-a la fel nu putem sa facem, nu mai exista BBCode-uri in platfoma si nici cu citatele nu putem sa facem nimic.

De notat e ca bb codes inca functioneaza, daca le folosesti. Practic ar avea de lucru doar la editorul de text.

Daca nu e de facut chiar nimic... asta e. Nu voi mai insista.

Voi mai veni cu alte sugestii daca gasesc. Multumesc ca m-ati asculat.

signature.png

Link to comment
Share on other sites

asta am scris manual folosind tag-urile [code]

Poate le puteti sugera celor care lucreaza la platforma sa implementeze vizualizarea BBCode, pentru ca sunt implementate.

Am vazut ca au rezolvat problema login-ului. Poate asculta si de data asta.

Edited by HeLiOn PrImE

signature.png

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, HeLiOn PrImE said:

asta am scris manual folosind tag-urile [code]

Poate le puteti sugera celor care lucreaza la platforma sa implementeze vizualizarea BBCode, pentru ca sunt implementate.

Am vazut ca au rezolvat problema login-ului. Poate asculta si de data asta.

Cred ca astea sunt pentru a face conversia de la posturile vechi la cele noi.

Link to comment
Share on other sites

Posibil. Nu stiu care a fost intentia, dar sunt niste chestii care ne-ar folosi mult. Poate ca nu vor ei sa fie on by default, dar ar trebui sa va dea posibilitatea sa le folositi.....parerea mea..

Edited by HeLiOn PrImE

signature.png

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue. For more details you can also review our Terms of Use and Privacy Policy.