Jump to content
  • 0

MySQL - Mai multe variabile pe o coloana


HONNOR

Question

Problema intalnita (descriere): Salut, m-am apucat recent de un system de Tuning, si vreau sa salvez tuningul in baza de date. Sunt 3 sloturi pentru salvarea tuning-ului.

Daca as face cate o coloana in baza de date pentru TuneSlot1Wheels, TuneSlot1Spoiler etc.. ar fi neoptimizare maxima, si ar fi degeaba.

 

Am facut in baza de date, tabelul `Accounts` coloanele `tSlot1`, `tSlot2` si `tSlot3`. Aceste coloane sunt varchar(145) si as vrea sa salvez tuning-ul in fiecare slot, asa:

tSlot1: 411/0/0/0/0/0/0/0/0, tSlot2 si tSlot3 la fel. 411 fiind vehiculul (Infernus) iar acele 0-uri fiind componentele masinii.

Asta e usor de facut, dar intrebarea mea e cum le pot 'extrage' din coloana respectiva daca este varchar. Ideea mi-a oferit-o o cunostinta si am citit pe net ca ar trebui sa folosesc " SEPARATOR('/' + ...) " sau ceva de genul.. Mersi de ajutor anticipat!

Ero(area / rile) / warning-(ul / urile): -
Liniile de cod / sursa / script-ul(obligatoriu): -
Imagini / Video (optional): -
Ati incercat sa rezolvati singur?:  Da, am incercat, nu am reusit, de aceea apelez la ajutorul vostru.

Edited by HONNOR
Link to comment
Share on other sites

3 answers to this question

Recommended Posts

  • 0

Folosesti sscanf pentru a scoate ce vrei tu. Ai mai jos un exemplu de script pe care l-am facut la sistemul meu de masini personale.

	    // ( Load Personal Cars )
		Login_Field[ 0 ] = EOS;
	    cache_get_field_content( i, "playerVehicleSlots", Login_Field, g_Handle );
	    sscanf( Login_Field, "p<:>ddddd", playerVariables[ playerid ][ Vehicle ][ 0 ],
										playerVariables[ playerid ][ Vehicle ][ 1 ],
										playerVariables[ playerid ][ Vehicle ][ 2 ],
										playerVariables[ playerid ][ Vehicle ][ 3 ],
										playerVariables[ playerid ][ Vehicle ][ 4 ] );

 

Sinner.png

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue. For more details you can also review our Terms of Use and Privacy Policy.