Jump to content

Port forward


Mister

Recommended Posts

Salut , am net de la rcs rds este foarte bun si am  roter pentru wifi si din cauza lui pentru a intra si alti la mine pe server trebuie hamachi sau sa scot wifi ul si sa il conectez direct in pc si ma cam enerveaza asta, stiu ca trebuie port forward la rooter, poate sa imi lase cineva un tutorial sau sa imi explice cum fac? Am mai incercat si nu mi-a iesit. Folosesc tp link va dau mai multe detalii daca aveti nevoie

Edited by Mister

 

    __  ____      __           
   /  |/  (_)____/ /____  _____
  / /|_/ / / ___/ __/ _ \/ ___/
 / /  / / (__  ) /_/  __/ /    
/_/  /_/_/____/\__/\___/_/     
SERVICII SCRIPTING DE CALITATE
Pagina     Scripting     pawn
Link to comment
Share on other sites

Bun deci tu vrei sa faci port forward sau port mapping (acelasi lucru).Urmeaza pasii:

1.Intri pe un Browser si scrii 192.168.0.1(sau ce ip ai tu scris pe spatele router-ului)

2.Te loghezi cu username admin si parola admin.

3. cauti Forwarding( eu am tot tplink si asas scrie),tu poti avea altfel,Mapping, port forward, port forward etcc.

4.apoi, intri in run(Tasta windows+r)si scrii cmd

5.In cmd scrii "ipconfig"(fara ghilimele).

6.Cauti ipv4

7.Acel ip de la ipv4 se va schimba de fiecare data cand dai restart la router. deci va trebui de fiecare data bagat la forwarding.

8.Pui acel ip la forwarding, selectezi tcp si udp(trebuie sa fie ambele, daca nu le poti allege pe amandoua va trebuie sa faci odata cu tcp si odata cu tcp deci sa faci douca porturi).

9.La port pui 7777 la ambele.

10.intri pe google si scrii my ip si cu acel ip te vei conecta la serverul de samp.

 

ATENTIE! Trebuie schimbat ip-ul de la ipv4 la fiecare restart al routerului, si cand restartez pc-ul se schimba ip-ul, deci va trebuie sa intri iar pe my ip sa iei ip-ul.

Pun niste poze poate intelegi mai bine.

port2.png

port1.png

port3.png

  • Upvote 1

**********************************

Servicii Scripting de calitate:

*********************************

Future Project: ExpertGame

*********************************

Link to comment
Share on other sites

Daca dai restart la PC nu se schimba IP-ul. Doar daca dai restart la router.

Ceea ce se schimba cand dai restart la PC e IP-ul dat de router (cel cu .100, .101, sau cum ti-a dat routerul.

La TPLink daca te uiti jos, ai Dynamic DNS. Acolo poti baga datele de la no-ip.

Daca tot ai RDS, eu iti recomand sa iti faci cont de client pe site-ul lor si dupa ce te loghezi in cont o sa gasesti la Administrare Servicii butonul Digi Net FiberLink iar acolo ai DNS Dinamic si iti faci DNS de acolo. DNS-ul asta se actualizeaza automat la cateva secunde.

logo.png

ATENTIE!!! Nu imi trimiteti mesaje private care au legatura cu scriptingul. NU mai scriptez.

Link to comment
Share on other sites

DaEdRiC-Fox

mersi mi-a mers

-=[Vyorel]=-

 Mersi as incerca dar deja merge asta daca nu ar fi mers as fi incercat

Edited by Mister

 

    __  ____      __           
   /  |/  (_)____/ /____  _____
  / /|_/ / / ___/ __/ _ \/ ___/
 / /  / / (__  ) /_/  __/ /    
/_/  /_/_/____/\__/\___/_/     
SERVICII SCRIPTING DE CALITATE
Pagina     Scripting     pawn
Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Am zis sa nu mai postez un topic nou, l-am gasit pe acesta,

Am pus alt windows de curand, am instalat programul de la rooter, si am intrat pe adresa mea 192.168.0.2 nu .0.1 pentru e schimbata, si am dat forwarding, am adaugat 7777 si ipul 192.168.0.100 cum este in propritatile retelei, dar tot nu imi merge, am cautat ipul meu pe net l-am pus in samp client si nu apare, stie cineva de la ce poate fi?

 

Untitled.png

Untitled.png

 

    __  ____      __           
   /  |/  (_)____/ /____  _____
  / /|_/ / / ___/ __/ _ \/ ___/
 / /  / / (__  ) /_/  __/ /    
/_/  /_/_/____/\__/\___/_/     
SERVICII SCRIPTING DE CALITATE
Pagina     Scripting     pawn
Link to comment
Share on other sites

On ‎7‎/‎21‎/‎2016 at 15:17, Mister said:

Am zis sa nu mai postez un topic nou, l-am gasit pe acesta,

Am pus alt windows de curand, am instalat programul de la rooter, si am intrat pe adresa mea 192.168.0.2 nu .0.1 pentru e schimbata, si am dat forwarding, am adaugat 7777 si ipul 192.168.0.100 cum este in propritatile retelei, dar tot nu imi merge, am cautat ipul meu pe net l-am pus in samp client si nu apare, stie cineva de la ce poate fi?

 

Untitled.png

Untitled.png

ipv4 il bagi acolo la ip address dar vezi ca se schimba de fiecare data cand dai restart,

apoi pui 7777 la service port si internal port

dai save si intri pe site-ul ip chicken si cu acel ip intri pe server.

**********************************

Servicii Scripting de calitate:

*********************************

Future Project: ExpertGame

*********************************

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, DaEdRiC-FoX said:

ipv4 il bagi acolo la ip address dar vezi ca se schimba de fiecare data cand dai restart,

apoi pui 7777 la service port si internal port

dai save si intri pe site-ul ip chicken si cu acel ip intri pe server.

De acea am pus pozele, si daca te uiti in prima, in care mi-ai dat quote se vede ca ipv e la fel ca in tp link, si tot n umerge, este ceva de la security ceva care sa blocheze?

 

    __  ____      __           
   /  |/  (_)____/ /____  _____
  / /|_/ / / ___/ __/ _ \/ ___/
 / /  / / (__  ) /_/  __/ /    
/_/  /_/_/____/\__/\___/_/     
SERVICII SCRIPTING DE CALITATE
Pagina     Scripting     pawn
Link to comment
Share on other sites

On ‎7‎/‎21‎/‎2016 at 18:45, Mister said:

De acea am pus pozele, si daca te uiti in prima, in care mi-ai dat quote se vede ca ipv e la fel ca in tp link, si tot n umerge, este ceva de la security ceva care sa blocheze?

normal prin metoda asta nu ar trebui sa aibe nicio problema, dar totusi incearca sa opresti firewall-ul si apoi dai un restart la pc si incerci.

Daca nici asa nu merge, dai restart la router si mai incerci odata.

  • Upvote 1

**********************************

Servicii Scripting de calitate:

*********************************

Future Project: ExpertGame

*********************************

Link to comment
Share on other sites

In toti ani astai nu am avut niciodata probleme cu firewallul de la antivirus folosesc de ani buni antivirusul si nu mi-a facut niciodata figura asta, si zisai hai ma sa incerc ce zisasi tu si se pare ca era de la firewall, cu toate ca inainte de reinstalarea windowsului nu aveam problema, mersi!

 

    __  ____      __           
   /  |/  (_)____/ /____  _____
  / /|_/ / / ___/ __/ _ \/ ___/
 / /  / / (__  ) /_/  __/ /    
/_/  /_/_/____/\__/\___/_/     
SERVICII SCRIPTING DE CALITATE
Pagina     Scripting     pawn
Link to comment
Share on other sites

On ‎7‎/‎21‎/‎2016 at 19:05, Mister said:

In toti ani astai nu am avut niciodata probleme cu firewallul de la antivirus folosesc de ani buni antivirusul si nu mi-a facut niciodata figura asta, si zisai hai ma sa incerc ce zisasi tu si se pare ca era de la firewall, cu toate ca inainte de reinstalarea windowsului nu aveam problema, mersi!

N-ai pentru ce.

Si nu prea ai nevoie de un firewall alternative, deoarece are windows-ul unul default.

**********************************

Servicii Scripting de calitate:

*********************************

Future Project: ExpertGame

*********************************

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue. For more details you can also review our Terms of Use and Privacy Policy.