Jump to content
  • 0

problema cu sloturile la /cars


iSkull

Question

Problema intalnita (descriere): Am facut DS pe dialog, totul merge bn, dar cand am 2-3 vehicule si vand unul dintre ele, nu imi da in scadere slotul cand tastez /cars :|
Ero(area / rile) / warning-(ul / urile): Nu are erori/warnings
Liniile de cod / sursa / script-ul(obligatoriu): http://pastebin.com/bgJMT9Y8 si OnDialogResponse http://pastebin.com/xB8za4WL
Imagini / Video (optional): http://imgur.com/a/bZAie
Ati incercat sa rezolvati singur?:  Da, am cautat la OnDialogResponse unde am dialogul de vanzare a vehiculelor 

Link to comment
Share on other sites

15 answers to this question

Recommended Posts

  • 0

ele isi fac update tocmai dupa ce dau restart, nu am update direct la vehicule :| asta nu stiu cum sa o mai fac :|:(  folosesc gm playnion :| am facut un DS de la 0, doar ca update ptr vehicule cand sunt vandute nu-s sa-l mai fac :( vehiculele nu se salveaza in useri, ci sunt in vehicles... cum e in baza de date a gm-ului

Edited by iSkull
Link to comment
Share on other sites

  • 0

Fa un public cu astea :

vInfo [ cVehicle ] [ vSQLID ] = cache_get_field_content_int( i, "sqlid", mysql_db );
            vInfo [ cVehicle ] [ vPos ][ 0 ] = cache_get_field_content_float( i, "posx", mysql_db );
            vInfo [ cVehicle ] [ vPos ][ 1 ] = cache_get_field_content_float( i, "posy", mysql_db );
            vInfo [ cVehicle ] [ vPos ][ 2 ] = cache_get_field_content_float( i, "posz", mysql_db );
            vInfo [ cVehicle ] [ vPos ][ 3 ] = cache_get_field_content_float( i, "angle", mysql_db );
            vInfo [ cVehicle ] [ vModel ] = cache_get_field_content_int( i, "model", mysql_db );
            vInfo [ cVehicle ] [ vLock ] = cache_get_field_content_int( i, "lock", mysql_db );
            vInfo [ cVehicle ] [ vPrice ] = cache_get_field_content_int( i, "price", mysql_db );
            vInfo [ cVehicle ] [ vOwned ] = cache_get_field_content_int( i, "owned", mysql_db );
            cache_get_field_content( i, "owner", vInfo[ cVehicle ][ vOwner ], mysql_db, MAX_PLAYER_NAME );
            cache_get_field_content( i, "plate", vInfo[ cVehicle ][ vPlate ], mysql_db, MAX_PLAYER_NAME );
            vInfo [ cVehicle ] [ vPP ] = cache_get_field_content_int( i, "premium point", mysql_db );
            vInfo [ cVehicle ] [ vColor ] [ 0 ] = cache_get_field_content_int( i, "color0", mysql_db );
            vInfo [ cVehicle ] [ vColor ] [ 1 ] = cache_get_field_content_int( i, "color1", mysql_db );
            vInfo [ cVehicle ] [ vPaintjob ] = cache_get_field_content_int( i, "paintjob", mysql_db );
            new szFieldName[ 8 ];
            for ( new j = 0; j != 14; ++j )
            {
                format( szFieldName, 8, "mod%d", j );
                vInfo [ cVehicle ] [ vMods ] [ j ] = cache_get_field_content_int( i, szFieldName, mysql_db );
            }
 
            CreateVehicle ( vInfo [ cVehicle ] [ vModel ], vInfo [ cVehicle ] [ vPos ] [ 0 ], vInfo [ cVehicle ] [ vPos ] [ 1 ], vInfo [ cVehicle ] [ vPos ] [ 2 ], vInfo [ cVehicle ] [ vPos ] [ 3 ], vInfo [ cVehicle ] [ vColor ] [ 0 ], vInfo [ cVehicle ] [ vColor ] [ 1 ], -1 );
 
            if ( vInfo [ cVehicle ] [ vPrice ] > 0 ) // modificat
            {
                format ( temp, sizeof ( temp ), "Vehicle For Sale\nModel: %s (%i)\nPrice: %s", GetVehicleName ( vInfo [ cVehicle ] [ vModel ] ), vInfo [ cVehicle ] [ vModel ], FormatMoney ( vInfo [ cVehicle ] [ vPrice ] ) );
                vInfo [ cVehicle ] [ vLabel ] = Create3DTextLabel ( temp, 0xFF0000FF, 0.0, 0.0, 0.0, 15.0, 0, 1 );
            }
            else
            {
                vInfo [ cVehicle ] [ vLabel ] = Create3DTextLabel ( "FREE NRG-500", 0xFF0000FF, 0.0, 0.0, 0.0, 15.0, 0, 1 );
            }
            Attach3DTextLabelToVehicle ( vInfo [ cVehicle ] [ vLabel ], cVehicle, 0.0, 0.0, 0.0 );
 
            SetVehicleToRespawn ( cVehicle );
        }
    }

Il numesti si tu ... nu stiu public OnPersonalVehUpdate(); , si dupa ce faci publicul , adaugi OnPersonalVehUpdate(); la sfarsitul comenzii de vanzare a masinii si la celelalte la care zici ca ai probleme si vezi cum se comporta .

 

P.S : Vezi ca nu sunt sigur ca o sa mearga ! Nu prea am de unde sa stiu daca aia e fix partea problema, incearca si tu si vezi .

Edited by NoNamed
Link to comment
Share on other sites

  • 0

tot la fel face, deci sa zic ca am am 2 vehicule, un infernus si un bullet, vreau sa mai cumpar un elegy, cumpar elegy, ma duc la ds vand bullet, imi da banii jumatate, dau /cars imi zice detaliile despre infernus dar de elegy nu imi zice nmk :( e ca si cum nu da slotul in "-" :( nu imi da erori nici warnings 

Link to comment
Share on other sites

  • 0

UP, mi-a venit o idee prin cap.... atunci cand am 2-3 vehicule cumparate, si restu pana la slot 13 care nu-s sa-mi apara cu "None" Ex: am pe slot 1 infernus, pe slot 2 sultan si pe slot 3 bullet, iar restu de la 4 pana la 13 sa imi apara cu "None" sau ceva de genu, pentru ca am vazut ca se incurca case-urile de la dialoguri intre ele si deaceea nu imi functioneaza sistemu. am incercat la comanda /cars sa imi apara pe primu slot sa vad daca reusesc, am facut ceva... dar tot nu e functional, atunci cand n-am niciun vehicul nu pot da /cars ptr nu detin vehicule, dar daca cumpar un vehicul de la ds mi-l pune pe slot 1 in care n-am nimik(dar acolo pe slot 1 este rezervat pentru NRG-500) ceea ce o sa-mi apara None si numele masinii, mai exact    Ex: nu am niciun vehicul, cumpar de la ds infernus si mi-l pune pe slot 1 in loc pe slot 2, si imi apare atunci cand dau /cars NoneInfernus in loc de None si pe al doilea rand Infernus, am incercat sa fac ceva la comanda dar nu mi-a iesit, sper ca ati inteles ideea uitati-va cu atentie la " new vehicleid = pVeh [ playerid ] [ 0 ];
        if ( vehicleid != -1 )
        {
            format ( param4, sizeof ( param4 ), "%s(%s)\n", GetVehicleName ( vInfo [ vehicleid ] [ vModel ] ), ( ( vInfo [ vehicleid ] [ vLock ] ) ? ( "{FF0000}Locked" ) : ( "{00FF15}Unlocked" ) ) );
            VehSelect    [    playerid    ]   =   1   ;
        }
        else if ( pVeh [playerid] [ 0 ] == -1 )
        {
            format(string,sizeof(string),"{FF0000}None");
            VehSelect   [   playerid    ]   =   0   ;
        }
        format(string,sizeof(string),"%s",param4);" aici am incercat sa fac dar nu imi iese  

Link catre comanda /cars : http://pastebin.com/ESeFUAxg  sper sa ma ajutati... ma chinui de ceva vreme la acest DS

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue. For more details you can also review our Terms of Use and Privacy Policy.