Jump to content
  • 0

Problemă atașare trailer.


Believer>

Question

Problema intalnita (descriere): În primul rând vreau să menționez că am văzut și alte topicuri deschise pe acest subiect dar problema nu a fost rezolvată. Deci,am creeat o funcție prin care să se spawneze un trailer și să se atașeze de un tir. Am făcut totul după cum era explicat în Wikipedia,trailerul se spawenează dar nu se atașează tirului. Unii spun că trebuie adăugat un timer dar nu văd exact de ce ar trebui să fac acest lucru,am înercat dar am primit ceva erori.
Ero(area / rile) / warning-(ul / urile): Nu sunt erori. 
Liniile de cod / sursa / script-ul(obligatoriu): 

				TruckingCP1[playerid] = 1;
				DisablePlayerCheckpoint(playerid);
				SetPlayerCheckpoint(playerid, 2753.2324,-2430.5007,13.4238, 5.0);
				new vehicleid = GetPlayerVehicleID(playerid);
				new Float:X, Float:Y, Float:Z;
				GetPlayerPos(playerid, X,Y,Z);
				new trailerid = CreateVehicle(435, X, Y, Z, 160.0, 1, 1, -1);
      				AttachTrailerToVehicle(trailerid,vehicleid);


Imagini / Video (optional): - 
Ati incercat sa rezolvati singur?:  Da,am încercat mai multe variante dar nu am reușit. Inclusiv să adaug +2 la coordonatele X și Y. Aștept idei noi.. 

Link to comment
Share on other sites

10 answers to this question

Recommended Posts

  • 0

Am încercat să creez un timer dar nu am reușit,așa arată ceea ce am făcut..

				TruckingCP1[playerid] = 1;
				DisablePlayerCheckpoint(playerid);
				SetPlayerCheckpoint(playerid, 2753.2324,-2430.5007,13.4238, 5.0);
				new vehicleid = GetPlayerVehicleID(playerid);
				new trailerid = CreateVehicle(435,-1604.9615,428.5381,6.9660, 313.8698, 1, 1, -1);
				SetTimerEx("AttachTrailer", 1000, false, "i", playerid);
      				}
      			
				forward AttachTrailer(playerid);
				
				public AttachTrailer(playerid);
				{
				    AttachTrailerToVehicle(trailerid, vehicleid);
				}

Și am primit erorile:

E:\My Servers\Testing SA-MP Server\gamemodes\TestGM.pwn(311) : warning 204: symbol is assigned a value that is never used: "trailerid"
E:\My Servers\Testing SA-MP Server\gamemodes\TestGM.pwn(310) : warning 204: symbol is assigned a value that is never used: "vehicleid"
E:\My Servers\Testing SA-MP Server\gamemodes\TestGM.pwn(315) : error 029: invalid expression, assumed zero
E:\My Servers\Testing SA-MP Server\gamemodes\TestGM.pwn(315) : error 017: undefined symbol "AttachTrailer"
E:\My Servers\Testing SA-MP Server\gamemodes\TestGM.pwn(317) : error 029: invalid expression, assumed zero
E:\My Servers\Testing SA-MP Server\gamemodes\TestGM.pwn(317) : error 017: undefined symbol "AttachTrailer"
E:\My Servers\Testing SA-MP Server\gamemodes\TestGM.pwn(319) : error 017: undefined symbol "trailerid"

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Trebuie sa pui doi parametrii la AttachTrailer. Adica trailerid si playerid.

Mai jos iti las cum ar trebuii sa arate

SetTimerEx("AttachTrailer", 1000, false, "ii", vehicleid, trailerid); // Iti trebuie doua argumente sa chemi functia, unul sa stie care este vehiculul si altul sa stie care este trailer-ul.

forward AttachTrailer(VehicleID, TrailerID);				
public AttachTrailer(VehicleID, TrailerID) // Aici nu trebuie sa ai punct si virgula (";").
{
  AttachTrailerToVehicle(TrailerID, VehicleID);
}

 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 0
if(dialogid == 10)
	{
	    if(response)
	    {
	        if(listitem == 0)
	        {
				TruckingCP1[playerid] = 1;
				DisablePlayerCheckpoint(playerid);
				SetPlayerCheckpoint(playerid, 2753.2324,-2430.5007,13.4238, 5.0);
				new vehicleid = GetPlayerVehicleID(playerid);
				new trailerid = CreateVehicle(435,-1604.9615,428.5381,6.9660, 313.8698, 1, 1, -1);
				SetTimerEx("AttachTrailer", 1000, false, "ii", vehicleid, trailerid);

				forward AttachTrailer(vehicleid, trailerid);
				public AttachTrailer(vehicleid, trailerid)
				{
				AttachTrailerToVehicle(trailerid, vehicleid);
				}
			}

Așa arată acum script-ul,dar tot primesc erori:

E:\My Servers\Testing SA-MP Server\gamemodes\TestGM.pwn(314) : error 029: invalid expression, assumed zero
E:\My Servers\Testing SA-MP Server\gamemodes\TestGM.pwn(314) : error 017: undefined symbol "AttachTrailer"
E:\My Servers\Testing SA-MP Server\gamemodes\TestGM.pwn(315) : error 029: invalid expression, assumed zero
E:\My Servers\Testing SA-MP Server\gamemodes\TestGM.pwn(315) : error 017: undefined symbol "AttachTrailer"

Link to comment
Share on other sites

  • 0
2 hours ago, Vvalentin said:

Cuvantul "undefined" ce-ti zice?

Îmi spune că e o valoare nedefinită. ( Integrală nedefinită (a unei funcții) = funcție a cărei derivată este funcția dată ) Dar tot nu văd cum pot rezolva..

Link to comment
Share on other sites

  • 0
2 hours ago, WopsS said:

forward AttachTrailer(vehicleid, trailerid);
public AttachTrailer(vehicleid, trailerid)
{
	AttachTrailerToVehicle(trailerid, vehicleid);
}

Nu trebuie sa fie in acele verificari. http://wiki.sa-mp.com/wiki/Public_functions

Da, ai avut din nou dreptate. Se vede că mai am de învățat,dar sper că ușor,ușor mai prind și eu câte ceva. Fac asta din distracție,nu urmăresc neapărat deschiderea unui server sau ceva în genul. 

Mulțumesc din nou pentru timpul acordat!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue. For more details you can also review our Terms of Use and Privacy Policy.