Jump to content

Cum poti avea succes cu un server de sa-mp.


Джо

Recommended Posts

Salutari si numai bine!

Vreau si eu sa va spun cateva cuvinte,fara sa va plictisesc despre cum puteti avea un succes cu un server de sa-mp.Cred ca toti vor sa aiba un succes cu serverul lor de sa-mp dar nu stiu cum.

Ei bine eu o sa va explic in 4 pasi cum am ajuns eu sa castig pe luna(din donatii) aproximativ 100-150euro prin Paypal si transfer bancar..

I. Informatii si folositi tot ceea ce este in avantajul vostru.

Ok,pai...Aici e primul subpunct in care trebuie sa fi foarte atent pentru a putea remarca avantajele si dezavantajele serverului tau.

In primul rand trebuie sa il studiezi,sa vezi ce iti place,ce nu iti place(astai clar) dupa care,intrii si tu pe alte servere etc,le studiezi(ma refer la comunitatile mari de SA-MP).

Vezi ce MOD DE GM prefera unii playeri,si imprieteneste-te ca sa ai cunostinte.

Dupa ce ai ''studiat'' gamemode-ul si ti-ai facut prieteni poti trece la urmatorul subpunct.

II. Cu rabdarea treci si marea.

Ce inseamna acest lucru?

Sa spunem ca serverul pe care l-ai vizitat il poti gasi usor pe net etc etc.

Il downloadezi,si incepi sa lucrezi la el,dar atentie.

Tu trebuie sa ai un mic avantaj fata de comunitatea precedenta pe acre ai vizitat-o.

Adica?

Adica pur si simplu,cauti ceva ce oamenilor(eventualilor tai prieteni) le-ar placea...Exemplu: Un sistem de karting sau curse cu cai sa spunem...

Ok,m-am cam abatut de la subiect,am vrut sa va dau cateva idei.Deci sa continuam.

Tu trebuie sa fi constient ca vei incepe rularea serverului cu 15-20 playeri(cel mai indicat),dupa care va urma un urcus inemaginabil timp de cateva saptamani(vei ajunge la 50-60 de playeri) dupa care,vezi ca concurenta ti-o ia inainte si iti va fura playerii.

Ei bine trebuie sa treci si peste acest hop si sa dai dovada ca ESTI UN OM MATUR si ca poti tine ''fraiele'' unei comunitati chiar si in momente in care esti pe minus.

Cam atat la acest subpunct.

III. Fi responsabil si inteligent la fiecare miscare.

Ce presupune sa fi responsabil si inteligent?

Ei bine sa presupunem ca ti-ai deschis server,ai 5-10 playeri din care 3 admini si 5 lideri la diferite factiuni.

Aici ai numai de pierdut deoarece cele 2 persoane care nu au nimic pe serverul tau imediat vor iesi.

Deci,ceea ce trebuie tu sa faci este sa:

-Anunti pe diferite canale(/o) ca la 15 playeri este un eveniment de 15-20k..

La 25 persoane un alt eveniment mai creativ,exemplu sarit cu parasuta,sau Wingusuit(postat de ARTIST)

La 35 persoane poti alege deja 1-2 admini sau helperi si 2-3 lideri.

Si tot asa si tot asa.

IV. Fi ORGANIZAT din toate punctele de vedere.

Prin acest subpunct vreau sa spun ca tu trebuie sa fi organizat si trebuie sa sti ce sa faci in fiecare situatie.Si anume,daca un player iti cere ajutorul in legatura cu o problema legata de altceva,exemplu,ghici ce face mama mea...Si tu ii spui nu stiu atunci el clar ca se va convinge ca serverul este o nimica toata.

Ce vreau sa subliniez prin acest subpunct?

Ei bine,daca playerul iti da un /report sau te contacteaza in joc,conteaza foarte mult sa ii raspunzi cu politete,scurt si la obiect. Deci aici voiam sa ajung.

Exemplu gresit:

Ghici ce face mama mea?

Tu: Nu stiu.

Exemplu corect:

Ghici ce face mama mea?

Tu: Nu am de unde sa stiu acest lucru.

Totul tine de amabilitate.

Deci cam astea ar fi cele IV puncte de aur pe care voi trebuie sa le atingeti ca sa atrageti lumea pe serverul vostru.

O zi minunata sa aveti in continuare.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Interesat topicul . O comunitate unde sunt scripter a fost cam la fel ... a inceput cu 15 / 20 de playeri si la un momentadat , cam pentru o saptamana a ramas la 5 playeri constant insa oamenii nu au abandonat proiectul iar acum sunt cate 20 de playeri on constant, si tot cresc ... cei mai multi au fost 30 , aceasta revenire fiind ieri si jumatate din azi . :)) Felicitari pentru topic, chiar nu credeam ca merge daca nu insirai toate astea .

Link to comment
Share on other sites

Sincer,asa am ajuns si eu la un venit convenabil,din plata hostului ramaneam cu 145 130 euro...Deci ieseam pe profit....Si sper ca OAMENII care le plac asa de mult sa-mp-ul cum mi-a placut mie sa faca la fel,eu v-am dat o mana de ajutor si niste idei pe care le-am conceput singur,si nu sunt singurul care a abordat aceeasi metoda.

In strainatate se procedeaza la fel,si banuiesc ca se va produce si asa in curand in Romania.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Sunt ok toti pasi, chiar te felicit, dar cea mai buna metoda ar fi urmatoarea:

 

I. Reclame

In ce consta aceste reclame?

Nu sunt ceea ce va ganditi voi acum, precum Reclama pe alte servere, spam pe forumuri cu ip-ul si numele serverului etc.

Este chiar foarte simplu. Accesati https://forum.sa-mp.ro/announcement/2-reclame-forum/, alege-ti reclama dorita (de preferat banner-ul mare) si contactati un Administrator.

 

II. Popularitate

In ce consta popularitatea? Popularitatea e acel moment cand esti 'faimos' printre oameni, acel sentiment care iti spune ca esti ceva in viata.

 

III. Suspansul

Ei bine, aceasta etapa are la baza sporirea curiozitatii jucatorilor de a-ti vedea serverul, ce ai realizat tu dealungul unui interval de timp, ce e unic, ce e copiat, ce e interesant, ce e neinteresant.

Acesta etapa este chiar foarte simpla.

1. Trebuie sa fii amabil.

2. Trebuie sa ai dovezi ca detii cunostiinte de scripting destul de bune.

3. "Cu babele la barfa" - Trebuie sa raspanditi vestea ca se va deschide un server super smecher, misto, extraordinar sau cum vre-ti voi sa-i mai zice-ti...

 

IV. Deschiderea

Deschiderea trebuie sa fie facuta la o anumita ora si data, pe care o preciza-ti pe forum sau adaugand-o langa numele serverului.

Exemplu: GTA-SA Server [0.3.7] - Deschiderea 6.06.2016 / 12:15

 

V. Bucura-te.

Fi fericit fiindca ai realizat un server de success, dar care va da la un moment dat 'faliment' fiindca asa patesc majoritatea serverelor de sa-mp deschise din cele 10.000 servere romanesti.

Edited by KnowN

242086.png

Link to comment
Share on other sites

Ionut,problema sta in felul urmator.

In Romania(si nu numai) sa-mp-ul a decazut din cauza GTA V,waaaw GTA V ce tare extraordinar,intradevar ai acolo cateva potai si niste lupi vulpi caprioare si ceva grafica faina.In rest nimic interesant.

Si sa revenim asupra serverelor,din ce in ce mai multi copii cum spuneam si in alt topic intra pe servere populare si viseaza ca peste noapte pot face si ei un server la fel.

Un exemplu ar fi Edduard(fara suparare) care cerseste un amarat de gamemode simplu,si anume bugged.

 

Iar metodele prezentate mai sus,sunt si ele eficiente,dar aici totul depinde de tine si ce relatii ai pentru a deschide un server.

De asta vedeti ca fac pe mess sau pe skype sau alte programe de genul reclame cu serverul lor de sa-mp.

 

Si am o parere de spus despre cei care intra pe servere forumuri si fac reclama la serverul lor.

Credeti-ma,am testat si eu treaba asta cand eram pustan de 15 ani,si nu mi-a functionat?Ce am facut?Am facut reclama pe servere pentru serverul meu dar din nefericire niciun player de pe comunitatea pe care faceam reclama nu intrase.

Deci deaceea ar fi mai indicat,sa lasati comunitatile sa triumfe,iar cei care vor avea impresia ca daca peste noapte vor deschide un server de sute de playeri,o sa dea cu capul de stalp si vor vedea ca o sa ii doara deoarece,ai niste banuti investiti,niste timp acordat,si vremea este pierduta daca serverul nu va da randament.

 

Pe mine nu ma mai intereseaza asa de mult sa-mp-ul,mai intru si ma mai joc cu niste prieteni daca au nevoie de ceva sau de mine,in rest nu mai joc,de asta v-am impartasit secretul meu.

Mai mult ma preocupa facerea de bani,si afacerile in ultima vreme.Si am observat ca si din afaceri legale se pot castiga la fel de multi bani precum castiga cei din hosting(in jur de 300 euro lunar).

 

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue. For more details you can also review our Terms of Use and Privacy Policy.