Jump to content
  • 0

Ajutor restrictie


Issey

Question

Problema intalnita (descriere):Salut, deci vreau sa fac pentru TCC ( Tow Car Company) sa poata intra in orice masina chiar daca e incuiata sau nu, doar in interiorul HQ lor, am facut restrictia sa poata intra doar membrii factiunii si daca sunt on duty , dar sa intre doar in aceasta zona nu imi iese , am pus asa:

	if(IsAnOwnableCar(vehicleid) && CarInfo[vehicleid][cLock] == 1 && CarInfo[vehicleid][cOwned] == 1)
		{
		    if(PlayerInfo[playerid][pAdmin] >= 5 && AdminDuty[playerid] == 1 ) { }
      		else if(IsATccMember(playerid) && tduty[playerid] == 1 && IsInTCCZone(playerid)) { }
			else
		    {
		    	new Float:cx, Float:cy, Float:cz;
		    	GetPlayerPos(playerid, cx, cy, cz);
		    	SetPlayerPos(playerid, cx, cy, cz);
			}
		}

si in loc sa intre doar in interiorul HQ , intra oriunde in afara acestuia , de exemplu in fata la lspd poate intra dar in HQ nu.
Ero(area / rile) / warning-(ul / urile):-
Liniile de cod / sursa / script-ul(obligatoriu):-
Imagini / Video (optional):-
Ati incercat sa rezolvati singur?:da

Edited by Issey
Link to comment
Share on other sites

5 answers to this question

Recommended Posts

  • 0
if(IsAnOwnableCar(vehicleid) && CarInfo[vehicleid][cLock] == 1 && CarInfo[vehicleid][cOwned] == 1)
{
    if(PlayerInfo[playerid][pAdmin]  5 && AdminDuty[playerid] ==  ) return 1;
    if(!(IsATccMember(playerid)) && tduty[playerid] ==  && !(IsInTCCZone(playerid))) return 1;
    new Float:cx, Float:cy, Float:cz;
	GetPlayerPos(playerid, cx, cy, cz);
	SetPlayerPos(playerid, cx, cy, cz);
}

Am facut cum am inteles, sper sa iti mearga. Daca nu iti merge te rog explica mai bine.

  • Upvote 1

 

1859311972_BANNER-GIREADAcopy-min.thumb.png.48e5e420ae2185dce5b244965a1d2601.png

 

Link to comment
Share on other sites

  • 0
if(IsAnOwnableCar(vehicleid) && CarInfo[vehicleid][cLock] == 1 && CarInfo[vehicleid][cOwned] == 1)
{
    if(PlayerInfo[playerid][pAdmin] >= 5 && AdminDuty[playerid] == 1 ) return 1;
    if(IsATccMember(playerid) && tduty[playerid] == 1 && IsInTCCZone(playerid)) return 1;
    new Float:cx, Float:cy, Float:cz;
	GetPlayerPos(playerid, cx, cy, cz);
	SetPlayerPos(playerid, cx, cy, cz);
}

cum sa poata intra in masina ?! daca nu ai definit nimic.  ?!

"Mulţi programatori buni fac programare nu pentru că se aşteaptă să câştige bani sau să fie lăudaţi de public, ci pentru că e amuzant să programezi." - Linus Torvalds

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Deci , ce am postat eu reprezinta daca masina e cumparata si incuiata , doar adminii sa poata intra in masini si daca esti membru TCC si on duty ca sa poti intra in masina , iar eu vreau sa fac ca membrii TCC sa poata intra doar in interiorul hq si daca pun "IsInTCCZone" poti sa intrii in masina oriunde in afara de zona aia

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Deci , asta e functia OnPlayerEnterVehicle:

public OnPlayerEnterVehicle(playerid, vehicleid, ispassenger)
{
    if(gTeam[playerid] >= 1 || gTeam[playerid] >= 3 || gTeam[playerid] >= 4)
	{
		if (IsNgCar(vehicleid) && !ispassenger)
		{
		    if(PlayerInfo[playerid][pLeader]==1 || PlayerInfo[playerid][pLeader]==2 || PlayerInfo[playerid][pLeader]==3 || PlayerInfo[playerid][pMember]==1 || PlayerInfo[playerid][pMember]==2 || PlayerInfo[playerid][pMember]==3) {}
		    else {
				//WantedPoints[playerid]+=2;
				//SetPlayerCriminal(playerid,255, "Stealing A Police Vehicle");
				new Float:cx, Float:cy, Float:cz;
				GetPlayerPos(playerid, cx, cy, cz);
				SetPlayerPos(playerid, cx,  cy, cz);
			}
		}
		if (IsAnAmbulance(vehicleid) && !ispassenger)
		{
		    if(PlayerInfo[playerid][pMember]==4 || PlayerInfo[playerid][pLeader]==4) { }
		    else { WantedPoints[playerid]+=2; SetPlayerCriminal(playerid,255, "Stealing An Ambulance"); }
		}
		if (IsATank(vehicleid) && !ispassenger)
		{
			if(PlayerInfo[playerid][pLeader]==1 || PlayerInfo[playerid][pLeader]==3 || PlayerInfo[playerid][pMember]==3) {}
		    else { WantedPoints[playerid]+=2; SetPlayerCriminal(playerid,255, "Stealing A Tank"); SendClientMessage(playerid, COLOR_GREY,"You don't know how to drive it yet."); }
		}
		if(IsAnOwnableCar(vehicleid) && CarInfo[vehicleid][cLock] == 1 && CarInfo[vehicleid][cOwned] == 1)
	{
    if(PlayerInfo[playerid][pAdmin] >= 5 && AdminDuty[playerid] ==  1) return 1;
    if(!(IsATccMember(playerid)) && tduty[playerid] == 1 && !(IsInTCCZone(playerid))) return 1;
    new Float:cx, Float:cy, Float:cz;
	GetPlayerPos(playerid, cx, cy, cz);
	SetPlayerPos(playerid, cx, cy, cz);
	}
	}
	return 1;
}

iar asta e daca playerul e soferul masinii :

if(newstate == PLAYER_STATE_DRIVER)
	{// 38 / 49 / 56 = SS
		new newcar = GetPlayerVehicleID(playerid);
		TelePos[playerid][0] = 0.0;
		TelePos[playerid][1] = 0.0;
		if(IsAnOwnableCar(newcar))
		{
		    if(CarInfo[newcar][cOwned]==0)
		    {
		        TogglePlayerControllable(playerid, 0);
		        format(string,sizeof(string),"~w~Vehicul: %s~n~Pret: ~g~%d~n~~w~/v buy ca sa cumperi masina~n~~r~/exit ~w~ca sa iesi din masina",CarInfo[newcar][cDescription],CarInfo[newcar][cValue]);
				GameTextForPlayer(playerid,string,5000,5);
		    }
		    if(CarInfo[newcar][cOwned]>=1)
		    {
		        format(string,sizeof(string),"{B7FF00}Aceasta masina {B700FF}ii apartine lui {AFE7FF}%s",CarInfo[newcar][cOwner]);
				SendClientMessage(playerid, COLOR_BLUE, string);
				format(string,sizeof(string),"Scrie /carhelp ca sa vezi comenzile.");
				SendClientMessage(playerid, COLOR_WHITE, string);
				/*if(keycar != vehicle)
				{
				    RemovePlayerFromVehicle(playerid);
				    SendClientMessage(playerid, COLOR_GREY, "Nu ai cheia de la acest vehicul");
				}*/
				if(PlayerInfo[playerid][pPcarkey] == vehicle) { }
				else if(PlayerInfo[playerid][pPcarkey2] == vehicle) { }
				else if(PlayerInfo[playerid][pPcarkey3] == vehicle) { }
				else
				{
       			 if(PlayerInfo[playerid][pAdmin] >= 5 && AdminDuty[playerid] == 1)
					{
					    SendClientMessage(playerid, COLOR_GREY, "  You can drive this car because you are admin on duty !");
					}
     				    else
				   		 {
				    	//RemovePlayerFromVehicle(playerid);
				    	SendClientMessage(playerid, COLOR_GREY, "Nu ai cheia de la acest vehicul");
					}
				}
      		}
		}

Asa, ceea ce eu incerc sa fac e ca membrii TCC sa poata intra in masinile altor playeri doar pe teritoriul lor , daca sunt incuiate . De ex. X are un infernus si un sultan , infernusul e abandonat pe strada sau parcat neregulamentar , TCC il remorcheaza si il parcheaza la ei in HQ ( am facut si comanda /mpark -pt cei din TCC ) in caz de vreun rr sau rac masina sa ramana la TCC in HQ pana cand proprietarul plateste o amenda , atunci un membru TCC ii scoate si masina si i-o da. Am adaugat si cum ai zis tu iar acum nici un membru tcc nu mai poate intra in masina vreunui player chiar daca e on duty sau nu chiar daca e in HQ sau nu

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue. For more details you can also review our Terms of Use and Privacy Policy.