Jump to content

Romania Gaming V3 SA-MP Gamemode (rG3 RPG)


Maurice

Recommended Posts

[Image: YNwF70D.png]
Mai intai de toate, sa raspundem la cateva intrebari, nu?

 

 

 

Introducere

 


Ce este acest proiect?

Acest proiect este un proiect de colaborare intre scripterii romani (in general) dornici sa ajute si sa creeze un gamemode frumos optimizat, care tine pasul cu tendintele actuale in lumea SA-MP. Acest gamemode este unul RPG, deoarece este cel mai jucat la ora actuala in tara noastra.

Cine contribuie la el?

Poti consulta asta pe pagina membrilor participanti: click

Cat costa?

Acest proiect este gratuit (si va ramane asa!), noi nu cerem nici un ban pentru a beneficia de pe urma muncii noastre, totul este voluntar din dorinta de a ajuta cat mai multi scripteri noi in domeniu. Dar daca doriti sa ne ajutati (si va rugam sa o faceti), puteti sa donati apasand pe butonul din josul forumului)

De la ce vine rGaming v3?

Ei bine, poate numele proiectului nu este foarte bine ales, dar el vine de la r(Romania) Gaming v3 (v2 a fost patentat de catre o comunitate ce a murit in urma cu un an). Vom prescurta totul, pe parcursul proiectului sub forma rG3.

 

 

 

Caracteristici
  • SA-MP 0.3.7
  • Streamer
  • YCMD + SSCANF
  • MySQL R34 (se poate alege dintre mai multe conexiuni)
  • English (iar cum engleza mea este foarte defectuoasa, o sa gasiti multe greseli de exprimare)
  • NU EXISTA NICI O COMANDA ASCUNSA!
  • GAMEMODE UNIC - scris de la 0
Joburi
  • Pizza Boy
  • Street Sweeper
  • Trucker
  • Farmer (YouTube)
  • Bus Driver (YouTube)
  • Garbage
  • Arms Dealer
  • Drugs Dealer

Am incercat sa facem fiecare job cat mai unic in felul lui. Pentru unele am reusit, iar altele le-am lasat pentru imbunatatiri viitoare. Job-urile neimbunatatite se bazeaza pe un sistem foarte simplu: urmaresti cateva checkpoint-uri si primesti o suma de bani.
Din toate joburile se castiga la fel de bine/mult: $10.000 / ora.

 

 

 

Factiuni
  • Police Department
  • Grove St. 125
  • Grape Street Watts
  • Varrio Nuevo Estrada
  • SA Goverment
  • News Reporter
  • Emergency Department

Banuiesc ca ati observat deja ca printre factiuni nu se afla cea de Hitman. Noi consideram ca este non-rp  aceasta factiune, in realitate un hitman se angajeaza cautand un jucator potrivit pentru asta, nu tastand o comanda.

 

 

Sisteme speciale:

* Pretul si stoc-ul masinilor se poate modifica direct din joc.
* Toate cerintele actuale: se salveaza tuning-ul, etc. 
* O masina o poti folosii doar daca este spawnata. O spawnezi prin comanda /spawncar (sau /sc), si o despawnezi prin comanda /park.

* Fiecare masina are un consum propriu.

  • Dynamic House System: Se pot crea case direct din joc prin intermediul comenzii: /createhouse - totul devenind functionabil imediat
  • Dynamic Vehicle System: Toate masinile sunt gestionate prin MySQL, fiecare masina de civil are cativa parametrii care dau acces doar unor anumite persoane. De exemplu, poti modifica o masina de taxi, sa fie disponibila tuturor prin intermediul comenzii /vedit. La fel, prin intermediul comenzii /vpark, se poate modifica pozitia unei masini statice, direct din joc. De asemenea se pot adauga masini factiunilor direct din joc, fara a fi necesar un restart.
  • Sistemul de level-up este putin diferit. Pentru a trece nivelul ai nevoie de puncte de XP, iar un punct de XP se obtine odata la un minut. De-asemenea odata ce ai acumulat suficiente puncte de XP, server-ul iti creste nivelul automat.
  • Mafiile se pot lupta pentru teritorii. Daca stai pe teritoriu, echipa ta primeste 1 punct. De-asemenea daca omori un inamic, primesti 10 puncte, iar inamicul primeste 1 punct. La final, mafia care are cele mai multe puncte, castiga teritoriul, si suma pusa in joc prin intermediul /war.
  • Multe altele care nu imi vin acum in minte. In principiu are aproape tot ceea ce gasim pe B-Zone, BUGGED, etc.

Admin CMDS: here
Leader CMDS: here

Cateva poze: 

Un filmulet scurt de prezentare:

 

[Image: 88x31.png]
Based on a work at See download link.
 

Download Link: GitHub
*Cont de test: Maurice (parola: qwaszx)
*Sunteti liberi sa utilizati gamemode-ul (modificati, castigati bani din el, etc) cat timp pastrati creditele initiale (consultati CC Atribution 4.0 License pentru mai multe detalii)
*In caz ca nu puteti importa baza de date, folositi varianta "clean-database.sql"
*Trebuie introdus fisierul geoip_city.db pe in folderul scriptfiles deoarece GitHub nu ne permite sa incarcam fisiere mai mari de 100 MB. Download Link: aici

 

 

Edited by Maurice
Adaugat un filmulet si o precizare la download
  • Upvote 1

Tutoriale despre tot si toate: Tutoriale-Pe.NET

Link to comment
Share on other sites

Daca nu pui link de download aici pe site vei primi topic closed . Si pune mai multe detalii (precum sistemele ce le contine, factiuni) . Daca l-ai postat aici, dai detalii aici, nu pe site la tine .

 

Multumim !

Edited by NoNamed
Link to comment
Share on other sites

Uff.. Nu se poate face o exceptie? Am postat gamemode-ul pe mai multe forum-uri si nu pot intra pe fiecare sa updatez descrierea in caz ca mai adaug ceva.

Sper sa ma intelegeti, astept un raspuns.

​Am vrea, dar exista un Regulament Strict, fara exceptii, iar link-ul ce l-ai lasat ar putea fi o posibila reclama.

  • Upvote 1

242086.png

Link to comment
Share on other sites

M-am conformat regulamentului si am modificat corespunzator primul post!

Acum sper ca respecta cerintele!

​Da, acum este bine.

EDIT: Buna treaba.

Edited by KnowN
  • Upvote 1

242086.png

Link to comment
Share on other sites

Felicitări pentru proiect. Dar doar un sfat vreau să îți dau, șterge fișierele care aparțin în arhiva Samp când o descarci, nu ai voie sa le redistribui, scrie în licență când îl instalezi. :)

 

 

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Felicitări pentru proiect. Dar doar un sfat vreau să îți dau, șterge fișierele care aparțin în arhiva Samp când o descarci, nu ai voie sa le redistribui, scrie în licență când îl instalezi. :)

 ​

(f) You may not create or distribute derivative works of the software or files
contained within the package.

 

Am citit, dar scrie ca nu pot distribui variante editate a sotware-ului. Eu am distribuit acelasi software (SA-MP), dar impreuna cu un gamemode.

Tutoriale despre tot si toate: Tutoriale-Pe.NET

Link to comment
Share on other sites

 ​

(f) You may not create or distribute derivative works of the software or files
contained within the package.

 

Am citit, dar scrie ca nu pot distribui variante editate a sotware-ului. Eu am distribuit acelasi software (SA-MP), dar impreuna cu un gamemode.

 

La punctul E zice ca nu ai voie,  nu pot sa îți dau link-ul acum, sunt pe telefon.

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Dar cum fac sa ruleze si pe Linux? Ca l-am pus pe host, am schimbat pluginurile si tot nu merge...

Iti trebuie plugin-urile .so, iar in server.cfg adaugi fiecarui plugin extensia .so

242086.png

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue. For more details you can also review our Terms of Use and Privacy Policy.