Jump to content
  • 0

2 probleme


Fanta

Question

Problema intalnita (descriere): La jobul de pompier imi spune ca decat factiunea ng beneficiaza de acest job. Mai exact cand intru in masina de pompier imi spune only ng member
Ero(area / rile) / warning-(ul / urile): -
Liniile de cod / sursa / script-ul(obligatoriu): http://pastebin.com/x8WZvhNk
Imagini / Video (optional): -
Ati incercat sa rezolvati singur?: Da..

 

 

Cea de-a 2a problema este ca am pay'n spray ca sbiz si vreau sa scot acest sbiz astfel incat playeri sa poata intra ca pe un server normal de rp in pay'n spray si sa isi repare masina pentru 500$. Multumesc

Link to comment
Share on other sites

12 answers to this question

Recommended Posts

  • 0

1.Scrie /dl si vezi ce id are masina de pompier apoi mergi in gamemode la onplayerstatechange, cauti masinile pentru pompieri si in loc de id-ul de la newcar == sau carid depinde cum ai, pune id-ul masinii/lor vazute la /dl si apoi la NG cauti id-ul/urile acelor masini, le stergi si modifici cu cele corecte.

2.Daca esti pe ini cauta in scriptfiles cfg-ul sbiz, cauti Pay'n'Spray si stergi ce e legat de el, apoi intri in gamemode si unde vezi SBiz micsorezi valoarea cu 1, de exemplu daca ai 13 tu o sa pui 12. Daca la Pay'n'Spray ai poarta, cauti la OnGamemodeInit CreateObject sau CreateDinamycObject pentru acele porti, compilezi si gata. Daca esti pe MySQL procedezi lafel doar ca in loc sa stergi din cfg stergi din tabelul bazei de date...

Edited by NoNamed
Link to comment
Share on other sites

  • 0
Cauta in gamemode mesajul de care zici ca ti-l da cand urci in masina de pompieri, si cand il gasesti, cauti mai sus sau mai jos pana gasesti masinile de la pompieri (ar trebui sa aibe un mesaj specific) si in loc de id-urile care sunt acolo le pui pe cepe noi vazute la /dl, mai mura-n gura de atat nu pot sa-ti dau... e foarte simplu, pune-ti putin creierul la contributie... :)
Link to comment
Share on other sites

  • 0

ma oameni buni eu am pus fs in gamemode. Masinile de la pompieri sunt adaugate de mine in gamemode exact din filescript 

  1.   AddStaticVehicleEx(407, 1103.3850, -1246.4249, 16.0418, 0.0000, -1, -1, 100);
  2.    AddStaticVehicleEx(407, 1095.1766, -1245.9021, 16.0418, 0.0000, -1, -1, 100);
  3.    AddStaticVehicleEx(407, 1086.6315, -1246.2279, 16.0418, 0.0000, -1, -1, 100);
  4.    AddStaticVehicleEx(407, 1086.6494, -1227.3779, 16.0418, 271.3036, -1, -1, 100);   
  5. uitativa in linkul de la pastebin sa vedeti despre ce e vorba. Nonamed tu ma pui sa caut masinile din joc cu /dl cand masinile sunt adaugate din filescript, deci masinile stiu deja unde le gasesc in filescript. Problema e altundeva de nu merge decat la cei din ng sa conduca aceste masini. ASTEPT ALTE PARERI
Link to comment
Share on other sites

  • 0

Poi da ma omule, muta filterscript-ul si baga-l in gamemode, ca da-ia iti apare mesajul cu NG, pentru ca se incurca id-urile masinilor intre ele, e a treia oara cand iti spun, trebuie sa implementezi filterscript-ul in gamemode sau renunti la el ...

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Schimba busroutestoptimer care il ai in gm cu acesta:

public busroutestoptimer(playerid)
{
    if(IsPlayerConnected(playerid))
    {
        new newcar = GetPlayerVehicleID(playerid);
        if(newcar == jobpompier || newcar == jobpompier1 || newcar == jobpompier2 || newcar == jobpompier3)
        {
            TogglePlayerControllable(playerid, 1);
            SendClientMessage(playerid, TEAM_AZTECAS_COLOR, "Acum poti sa te misti!");
        }
    }
}

 

Adauga la OnPlayerEnterCheckpoint:

    new newcar = GetPlayerVehicleID(playerid);
    if(newcar == jobpompier || newcar == jobpompier1 || newcar == jobpompier2 || newcar == jobpompier3)
    {

 

In loc de:


            if(GetVehicleModel(GetPlayerVehicleID(playerid)) == 407)
            {

De la job

Modifica acesta:

public OnPlayerEnterVehicle(playerid, vehicleid, ispassenger)
{
    new newcar = GetPlayerVehicleID(playerid);
    if(newcar == jobpompier || newcar == jobpompier1 || newcar == jobpompier2 || newcar == jobpompier3)
    {
        SendClientMessage(playerid, COLOR_RED, "* Tasteaza /pompier ");
    }
    return 0;
}

 

Cu cel adaugat in GM

Adauga:

        new newcar = GetPlayerVehicleID(playerid);
        if(newcar == jobpompier || newcar == jobpompier1 || newcar == jobpompier2 || newcar == jobpompier3)
        {

 

In loc de:


          if(GetVehicleModel(GetPlayerVehicleID(playerid)) == 407)

            {

De la comanda /pompier.

 

Pune astea:


jobpompier = AddStaticVehicleEx(407, 1103.3850, -1246.4249, 16.0418, 0.0000, -1, -1, 100);
   jobpompier1 = AddStaticVehicleEx(407, 1095.1766, -1245.9021, 16.0418, 0.0000, -1, -1, 100);
   jobpompier2 = AddStaticVehicleEx(407, 1086.6315, -1246.2279, 16.0418, 0.0000, -1, -1, 100);
   jobpompier3 = AddStaticVehicleEx(407, 1086.6494, -1227.3779, 16.0418, 271.3036, -1, -1, 100);

In loc de cele adaugate din FS,iar la inceputul gamemodului unde ai "new"

Adauga astea:

new jobpompier;
new jobpompier1;
new jobpompier2;
new jobpompier3;

 

Scuze daca e cam lung postul...Sa ma anunti daca merge

Daca ti-am fost de ajutor +1 Respect!Multumesc

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Nonamed tu nu esti intreg la minte scz ca iti spun ? Fs l-am pus deja in gamemode si e aceeasi problema.

Iti multumesc frumos. Se vede ce este romanul, in loc sa zici merci ca incerc sa te ajut, iti spun de 3 ori sa faci in lucru pe care nu l-ai facut sigur, mai ai si tupeul nesimtit sa jignesti...Daca aceea nu era problema in tocmai, putea sa te duca putin bibilica si sa creezi creezi restrictiile cum trebuie, treaba cu /dl te ajuta, dar romanului pana nu-i dai totul la tava nu e multumit.

Edited by NoNamed
Link to comment
Share on other sites

  • 0

Mai prietene m-ai enervat de aia am zis ca nu esti intreg la minte si mi-am cerut si scuze. Lasa faza cu romanu e roman etc etc etc. Apreciez ca vrei sa ma ajuti si da mi-ai zis aceasi chestie de 5 ori, dar ti-am zis ca nu merge asa cum mi-ai spus tu sa fac. Filescript'u l-am pus de la inceput in gamemode...  Daca vrei sa ma ajuti ajutama daca nu laso balta...

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue. For more details you can also review our Terms of Use and Privacy Policy.