Jump to content
  • 0

Problema comanda de skin


SeDaTiV

Question

Salutari sa-mp.ro! Am incercat sa fac o comanda, pentru police department cu vreo 3-4 skinuri de PD. 

Comanda vine cam asa.

[table]

COMMAND:pduniform(playerid, params[])

{

        if(GetPVarInt(playerid, "Faction") == 7)

        {

                SetPVarInt(playerid, "Model", 280);

                SetPlayerSkinEx(playerid, 280);

        }

}

[/table]

Cand am dat compile si am intrat pe server, zicea ca , comanda nu exista in baza de date. Daca ma puteti ajuta sa o fac sa imi de-a patru skinuri , 280 , 281 (alea de LSPD) si doua skinuri normale. (La costum)

Link to comment
Share on other sites

2 answers to this question

Recommended Posts

Eu nu iti stiu tie variabile din gm dar o sa incerc sa-ti explic .

Pentru inceput ar trebui sa folosesti sscanf .

CMD:pduniform(playerid, params[])
{
	new numberskin; // aici cu ajutorul lui new initializezi o variabila locala care o vei folosi in aceasta comanda

    if(sscanf(params, "d", numberskin)) // cu ajutorul lui sscanf am pus o conditie ca daca playerul nu scrie /pduniform < Numar > sa-i dea o eroare
		return SendClientMessage(playerid, -1,"/pduniform [1/2/3]"); // aceasta este eroarea

	if( Faction == 1 )
	    return SendClientMessage(playerid, -1,"Nu esti in LSPD!");//Aici pui variabila care o ai tu ca daca playerul e in factiunea LSPD. Eu de exemplu o sa fac cu variabila Faction. Dau un exemplu.

	if(numberskin > 3) // aici daca playerul pune /pduniform si inloc de 1,2,3 pune un numar mai mare ii va da eroarea urmatoarea
	    return SendClientMessage(playerid, -1,"Numarul maxim este 3!);
	    
	switch( numberskin )
	{
	    case 1: // aici daca playerul scrie /pduniform 1 ii va da skinul de la numarul 1
	    {
			// aici pui tu codul ex.:
			SetPlayerSkin(playerid, 230);
	    }
	    case 2: // daca da /pduniform 2
	    {
	        // Script exemplul il ai la case 1
	    }
	    case 3: // daca da /pduniform 3
	    {
			// Script exemplul il ai la case 1
	    }
	}
    return 1;
}

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue. For more details you can also review our Terms of Use and Privacy Policy.