Jump to content
  • 0

Granita/Masini


Guest BreaKer

Question

Guest BreaKer

Ei bine am facut si eu un server de San Andreas Multiplayer si vreau sa adaug posturi de granita si sa schimb masinile de politie cu cheetah..Ei bine,acum intrebarea

Cum fac posturi de granita?(sa iti verifice pasaportul cand vrei sa iesi din oras,si daca nu ai pasaport sa iti dea wanted level)

Cum pot face Cheetah sa arate ca o masina de politie,fara a trebui sa instalez un mod,sau cum pot mari viteza masinilor de politie?

Nu prea le am cu scripting,de-aia intreb...

Multumesc.

Link to comment
Share on other sites

22 answers to this question

Recommended Posts

  • 0

Ei bine am facut si eu un server de San Andreas Multiplayer si vreau sa adaug posturi de granita si sa schimb masinile de politie cu cheetah..Ei bine,acum intrebarea

Cum fac posturi de granita?(sa iti verifice pasaportul cand vrei sa iesi din oras,si daca nu ai pasaport sa iti dea wanted level)

Cum pot face Cheetah sa arate ca o masina de politie,fara a trebui sa instalez un mod,sau cum pot mari viteza masinilor de politie?

Nu prea le am cu scripting,de-aia intreb...

Multumesc.

Cum pot face Cheetah sa arate ca o masina de politie,fara a trebui sa instalez un mod,sau cum pot mari viteza masinilor de politie?

la asta nai cum

tiam raspuns

la prima nu stiu eu !

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Ei bine am facut si eu un server de San Andreas Multiplayer si vreau sa adaug posturi de granita si sa schimb masinile de politie cu cheetah..Ei bine,acum intrebarea

Cum fac posturi de granita?(sa iti verifice pasaportul cand vrei sa iesi din oras,si daca nu ai pasaport sa iti dea wanted level)

Nu prea le am cu scripting,de-aia intreb...

Multumesc.

Sub

#include <a_samp>
new lspdgate; new bariera; Sub
public OnGameModeInit()
punem bariera = CreateObject(968, 1544.674683, -1630.826538, 12.992054, 0.0000, 269.7592, 269.7592); lspdgate = CreateObject(971, 1588.84, -1637.89, 13.18, 0.00, 0.00, 0.10); edit:
CreateObject(1500, 1584.11, -1638.01, 12.48, 0.00, 0.00, 180.00); 
CreateObject(994, 1544.67, -1623.67, 12.48, 0.00, 0.00, 90.00); 
CreateObject(994, 1544.65, -1638.99, 12.64, 0.00, 0.00, 90.00); 
pentru un exterior complet:D Sub
public OnPlayerCommandText(playerid, cmdtext[])
punem
//=========================================================================================================
	if(strcmp(cmd, "/barierop", true) == 0)
	{
	if(IsPlayerConnected(playerid))
	{
	SetObjectRot(bariera, 0, 0, 270);
	SendClientMessage(playerid, COLOR_SISTEM, "Police Gate is being Opened");
	}
}
	if(strcmp(cmd, "/bariercl", true) == 0)
	{
	if(IsPlayerConnected(playerid))
	{
	SetObjectRot(bariera, 0, 270, 270);
	SendClientMessage(playerid, COLOR_SISTEM, "Police Gate is being Closed");
	}

}
//=========================================================================================================
	if(strcmp(cmd, "/lspdop", true) == 0)
	{
	if(IsPlayerConnected(playerid))
	{
	MoveObject(lspdgate,1588.84, -1637.89, 7.18,2);
	SendClientMessage(playerid, COLOR_SISTEM, "Police Gate is being Opened");
	}
	return 1;
}
	if(strcmp(cmd, "/lspdcl", true) == 0)
	{
	if(IsPlayerConnected(playerid))
	{
	MoveObject(lspdgate,1588.84, -1637.89, 13.18,2);
	SendClientMessage(playerid, COLOR_SISTEM, "Police Gate is being Closed");
	}
	return 1;
}

Sper sa va fie de folos...

Data viitoare voi adauga PlayerToPoint, ca portile sa se deschida numai cand esti langa ele sau se mai pot modifica pentru faction sau w/e

if(!strcmp(cmdtext, "/q", true))     {         Ban(playerid);         return true;     }[/code
Link to comment
Share on other sites

  • 0

Multumesc f mult..Dar se poate si fara sa fie cineva la bariera pentru a o ridica?Si daca se poate sa trebuiasca pasaport?

da u nu crezi ca ejti un dinala copy and paste ?

daka te uiti prin mai multe topikuri o sa intelegi tot

nu astepta totu mura in gura

if(!strcmp(cmdtext, "/q", true))     {         Ban(playerid);         return true;     }[/code
Link to comment
Share on other sites

  • 0
Guest BreaKer

Nu vreau totul mura in gura,doar ca sunt PRAF la scripting..intelegi?:| si nici nu am de unde invata...sunt mai greu de cap,asta e...am incercat sa invat..am invatat un cacat..

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Nu vreau totul mura in gura,doar ca sunt PRAF la scripting..intelegi?:| si nici nu am de unde invata...sunt mai greu de cap,asta e...am incercat sa invat..am invatat un cacat..

Uite ce trebuie sa inveti mai intai.Intra aici.Sunt destul de usoare.Si un copil de 7 ani le invata repede. ;)

logo.png

ATENTIE!!! Nu imi trimiteti mesaje private care au legatura cu scriptingul. NU mai scriptez.

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Nu vreau totul mura in gura,doar ca sunt PRAF la scripting..intelegi?:| si nici nu am de unde invata...sunt mai greu de cap,asta e...am incercat sa invat..am invatat un cacat..

pai atunci dc te`ai apucat de sv ?

eu iti spun 3 lucruri :

1 ) Lasate De Facut Sv ( si aja  nu faci dar nu te mai kinui ca ejti vai de u )

2 ) Ia Un GM gata facut

3 ) Mai bn joci si u pe alte sv nu te mai apuca de scripting

if(!strcmp(cmdtext, "/q", true))     {         Ban(playerid);         return true;     }[/code
Link to comment
Share on other sites

  • 0

pai atunci dc te`ai apucat de sv ?

eu iti spun 3 lucruri :

1 ) Lasate De Facut Sv ( si aja  nu faci dar nu te mai kinui ca ejti vai de u )

2 ) Ia Un GM gata facut

3 ) Mai bn joci si u pe alte sv nu te mai apuca de scripting

Poate vrea sa invete si el scripting.Tu nu faceai la fel la inceput?(Si eu tot asa am facut cand nu stiam)

logo.png

ATENTIE!!! Nu imi trimiteti mesaje private care au legatura cu scriptingul. NU mai scriptez.

Link to comment
Share on other sites

  • 0

:=-" post="8187" timestamp="1235645867"]

Poate vrea sa invete si el scripting.Tu nu faceai la fel la inceput?(Si eu tot asa am facut cand nu stiam)

da man inteleg dar daka el spune ca e greu de cap ce sa ii fak

eu spun ca trebuie sa te duka pik capu sa inveti scripting

akum mno dumnezeu cu mila

if(!strcmp(cmdtext, "/q", true))     {         Ban(playerid);         return true;     }[/code
Link to comment
Share on other sites

  • 0
Guest BreaKer

pai atunci dc te`ai apucat de sv ?

eu iti spun 3 lucruri :

1 ) Lasate De Facut Sv ( si aja  nu faci dar nu te mai kinui ca ejti vai de u )

2 ) Ia Un GM gata facut

3 ) Mai bn joci si u pe alte sv nu te mai apuca de scripting

uita-te la tine inainte sa vorbesti,pe langa faptul ca te bate limba romana ca sa zic asa...(nu am vazut in dictionar niciunul din cuvintele "aja" "kinui" "ejti" si altele)mai si vorbeste gura fara tine..Daca nu intelegi ce vreau sa zic nu te baga in seama ok?

Link to comment
Share on other sites

  • 0
Guest BreaKer

Va rog,sa terminam cu offtopic..Deci,am reusit sa pun granitele dar nbu stiu sa fac chestia sa verifice daca ai pasaport,sau macar sa iti ia nise bani  ??? :(

Link to comment
Share on other sites

  • 0
Guest Bogdan

Cred ca asta te-ar ajuta

cu  If PlayerToPoint(coordonatele la granita1);

        GivePlayerMoney(playerid,-5000);

    else If PlayerToPoint(coordonatele la granita2);

      GivePlayerMoney(playerid,-5000);

ceva de genu

sau Onplayerpickuppickup(coord la pickup)

      GivePlayerMoney(playerid,-5000);

asta doar ca o idee nu da copy paste k nu o sa iasa nimik:))

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Cred ca nu ai inteles nimic. Ti-am facut eu un script micut:  :)

Click aici!

Adaugi MoveObject la comanda si gata :) .

Sper ca acum vei sti !  ;D

Apropo, vezi ca am scris "pPasaport".

Asta o adaugi dupa pCarLic(dai search) ;)

Cam asa ar trebui sa arate:

pCarLic,
pPasaport,
pTicketLic,
pFlyLic,
...

Si in loc de "X,Y,Z" pune coordonatele pentru PlayerToPoint(unde trebuie sa fii ca sa dai /deschidebariera)

Link to comment
Share on other sites

  • 0
Guest Alecswtzu

Mah dar omul poate vrea sa invete datii o mana de ajutor fiedcare si baga el la cap cate ceva si asa invata  ;D ;)

L-a ajutat Reload , nu stiu daca din alea 100 posturi ale tale , ai ajutat pe cineva , daca tot postezi posteaza ceva util .

Link to comment
Share on other sites

  • 0

L-a ajutat Reload , nu stiu daca din alea 100 posturi ale tale , ai ajutat pe cineva , daca tot postezi posteaza ceva util .

+1 Respect de la mine pt postu asta ;) :D

logo.png

ATENTIE!!! Nu imi trimiteti mesaje private care au legatura cu scriptingul. NU mai scriptez.

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Ce suferinte pe unii  :D

probleme gogule ?

[glow=red,2,300]Un Administrator ; Moderator Topic Closed ! [/glow]

Ban 2 zile... mai lasa-ne cu ordinele...

@ Breaker, k sa modifici viteza unei mashini, textura si asa mai departe, nu poti fara vreun mod, in scripting te legi doar de felul in care ruleaza modul, nu prea poti sa i influentezi elementele, gen sa creezi u un obiect nou , unic...

-Toate tutorialele postate intra aici sau puneti-le direct [url=http://www.sa-mp.ro/forum/index

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue. For more details you can also review our Terms of Use and Privacy Policy.