Jump to content
  • 0

help with sql


XStormiest

Question

Sunt cam nou la sectiunea sql, si as vrea sa ma ajutati un pic.

Am facut acest micut script cu sql

[pawn]

#include <a_samp>

new DB:Database;

public OnFilterScriptInit()

{

  db_open("Test.db");

  db_free_result(db_query(Database,"CREATE TABLE IF NOT EXIST 'Test'('Name','Value')") ));

  return 1;

}

public OnFilterScriptExit()

{

  db_close(Database);

  return 1;

}

public OnPlayerCommandText(playerid,cmdtext[])

{

      if(strcmp(cmdtext,"/medatabase",true) == 0)

      {

            new Query[128],name[24],DBResult:Result;

            GetPlayerName(playerid,name,sizeof(name));

            format(Query,sizeof(Query),"SELECT * FROM 'Test' WHERE 'Name' = '%s',name);

            Result = db_query(Database,Query);

            if(db_num_rows(Result) )

            {

                      SendClientMessage(playerid,-1,"Esti deja in data de baze");

                      return  1;

              }

              else

                {

                      SendClientMessage(playerid,-1,"Acum esti in data de baze");

                      new sQuery[128];

                      format(sQuery,sizeof(sQuery),"INSERT INTO 'Test'('Name','Value') VALUES('%s','%d')",name,5);

                      db_query(Database,sQuery);

                      db_free_result(db_query(Database,sQuery) );

                }

      }

    return 0;

}

[/pawn]

Scuze nu este indentitat l-am facut chiar acum prin forum

Nu prea stiu foarte bine sql , dar sper sa ma corectati voi daca stiti?

O intrebare: sql e mai rapid decat y_ini

stiu ca sql e o baza de data interna care salveaza/incarca din baza de date, pe cand y_ini este un file processor adica creaza file-uri de tip .txt, .cfg, .ini etc..adica readable si scrie/citeste din acel file, dar vreau sa stiu daca e mai rapid decat y_ini

Eu sunt nimeni. Dar prefer sa fiu un nimeni inconjurat de prieteni adevarati, decat un om faimos inconjurat de falsi.

Nu sunt un scripter perfect, nu sunt nici macar pe aproape, insa in in ciuda acestui fapt incerc sa invat sa le fac pe toate.

Link to comment
Share on other sites

7 answers to this question

Recommended Posts

Ce sa te corectam noi? Are vreo problema? Testeaza-l, daca nu va merge atunci sa postezi.

SQLite/MySQL sunt mai rapide decat Y_INI, oricat de performant l-ar fi facut Y_Less, tot SQL-urile sunt mai rapide, si mult mai practice daca vrei de exemplu sa te muti dintr-un host pe altul.

Fara reclama in semnatura!

Link to comment
Share on other sites

[pawn]db_free_result(db_query(Database,"CREATE TABLE IF NOT EXIST 'Test'('Name','Value')") ));[/pawn]

e corecata

[pawn]db_free_result(db_query(Database,"CREATE TABLE IF NOT EXIST 'Test'('Name','Value')") );[/pawn]

Fiindca tu ai deschis doar 3 paranteze rotunde si tre sa inchizi tot 3 nu 4 right ?

Si nu ai implementat TEXT VARCHAR xD . VARCHAR E la MySQL dar numai stiu la SQLite cum se numeste ....

Foloseste asa :

[pawn]  db_open("Test.db");

  db_free_result(db_query(Database,"CREATE TABLE IF NOT EXIST 'Test'(`Name` TEXT,\

                                                                    `Pass` TEXT)"));[/pawn]

Contact me . Sa te ajut . Ia Y!M De la profile sau da-mi un PM .

SQLite da e mai rapid decat Y_INI , Dar MySQL e cel mai tare fiindca citeste datele mai rapid decat toate , dar si el poate dauna cum face Dini daca este folosit intr-un mod necorespunzator :P

idiots.png
Link to comment
Share on other sites

Anakin" post="139009" timestamp="1365577208"]

SQLite da e mai rapid decat Y_INI , Dar MySQL e cel mai tare fiindca citeste datele mai rapid decat toate , dar si el poate dauna cum face Dini daca este folosit intr-un mod necorespunzator :P

Da, sigur 24.gif.

O intrebare: sql e mai rapid decat y_ini?

Pai, amice, aici nu se pune problema "care este mai rapid" ci "cate date trebuie procesate".Nu conteaza ce sistem folosesti pentru procesarea datelor (Y_ini, Dini, SQLite, MySQL etc.) atata timp cat datele sunt securizate.Depinde doar de datele pe care le salvezi/incarci, cate date sunt si tipul de date.De exemplu, daca ai avea un server mai populat (15 - 30 jucatori zilnic) procesarea datelor ar trebui sa fie mai rapida.Dar in cazul de fata, cred ca SQLite ar fi mai bun decat Y_ini.

Link to comment
Share on other sites

Da, sigur 24.gif.

Pai, amice, aici nu se pune problema "care este mai rapid" ci "cate date trebuie procesate".Nu conteaza ce sistem folosesti pentru procesarea datelor (Y_ini, Dini, SQLite, MySQL etc.) atata timp cat datele sunt securizate.Depinde doar de datele pe care le salvezi/incarci, cate date sunt si tipul de date.De exemplu, daca ai avea un server mai populat (15 - 30 jucatori zilnic) procesarea datelor ar trebui sa fie mai rapida.Dar in cazul de fata, cred ca SQLite ar fi mai bun decat Y_ini.

Prietene intreaba tu pe oricene vrei ( stuntman , k1ddu , Rock, xxSPEEDYxx ) si pe cine ma stii si sa vezi ca MySQL e cel mai bun dintre toate .

Chiar daca Y_INI e facut de cel mai bun Alex "Y_LESS" Cole nu este mai bun decat sql ...

Daca vrei sa intelegi ca noi mereu ne contrazicem xD Dar BUD E mai rapid ca SQLite :]

idiots.png
Link to comment
Share on other sites

Anakin" post="139084" timestamp="1365594851"]

Prietene intreaba tu pe oricene vrei ( stuntman , k1ddu , Rock, xxSPEEDYxx ) si pe cine ma stii si sa vezi ca MySQL e cel mai bun dintre toate .

Chiar daca Y_INI e facut de cel mai bun Alex "Y_LESS" Cole nu este mai bun decat sql ...

Daca vrei sa intelegi ca noi mereu ne contrazicem xD Dar BUD E mai rapid ca SQLite :]

Defapt, pana si Y_Less a zis intr-un topic de pe sa-mp.com ca SQLite este cel mai bun si ca este si mai bun ca MySQL.Sa sti ca BUD nu este mai rapid ca SQLite (cel putin eu cred ca asa este) ci doar mai usor de folosit.

Link to comment
Share on other sites

Va bateti degeaba xD

y_ini invinge eu am avut server in totalitate pe y_ini sti cum mergea ?

Trecea in viteza a 6 pe langa sqlite .

Nu va mai contraziceti unu pe altu Y_INI e cel mai rapid !

si rezultatele finale vor fi:

Y_ini: 1564
Dini: 63810
Emu : 27297
SII: 52807

I'm back bitches.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue. For more details you can also review our Terms of Use and Privacy Policy.