Jump to content

Cum sa faci serverul compatibil cu samp 0.3a


Guest George maftei

Recommended Posts

Guest George maftei

Am decis si eu sa fac un tutorial pt cei ce nu stiu sa faca sv compatibil cu samp 0.3a

Hai sa incepem :

1.Downloadezi SA-MP 0.3a R3 Windows Server de aici : http://www.sa-mp.com/download.php (am vazut ca linkul de pe samp.ro nu mai merge si lam pus pe cel de pe samp.com)

2.Extrageti arhiva intr-un fisier

3.Stergeti fisierele : gamemod , filterscript si scriptfiles si le copiati pe ale voastre de la serverul de samp 0.2

4.Deschideti fisierul samp-server.exe

5.Si gata serverul acum aveti server de samp 0.3a !!! Care va fi la fel ca cel de samp 0.2 doar ca acum va merge doar cu samp 0.3a !!!

6.Ca sa va mearga pickupurile casele etc trebuie sa compilezi gamemodul respectiv cu pawno de la versiunea 0.3a

7.(optional) : Daca ai un sv de samp foarte complicat cu include de la pawno faci asa : Stergi fisierul include din pawno (cel de la samp 0.3a) si il copiezi pe cel de la serverul tau :D

Ori varianta mai usoara : Stergi fisierele : samp-server , announce.exe ,server.cfg si adaugi fisierele : samp-server.exe , announce.exe ,serve.cfg ,(optional daca vrei sa bagi si npc-bots : pui si fisierele : samp-npc.exe si npcmodes)

Sfarsit !!! Am facut acest tutorial pt. ca lumea sa se lase de samp 0.2 X si sa intre pe samp 0.3a :D

Link to comment
Share on other sites

e bunicel tutorialu dar ai uitat sa mai adaugi cate ceava

6.Daca aveti i-uri .... etc  case si altele ...Ca sa va mearga  pickup-urile la server trebuie sa compilezi gamemodu respectiv cu pawn de la versiunea 0.3a

Link to comment
Share on other sites

Guest anonym_style.

mda.....

C:\Documents and Settings\Administrator\Desktop\Skylines 0.3\gamemodes\SkyLines.pwn(9) : fatal error 100: cannot read from file: "utils"

Compilation aborted.Pawn compiler 3.2.3664 Copyright © 1997-2006, ITB CompuPhase

1 Error.

Link to comment
Share on other sites

Guest anonym_style.

e.....ai vazut ce greu a fost ? in loc de ''doamne ocrotestei pe romani'' puteais a scrii direct....dar noi romani pana nu ne miram cat de prosti suntem intre noi...nu ne putem ajuta ... in fine ms!

Link to comment
Share on other sites

anonym_style lasa comentariile idioate, invata engleza "Cannot read from file" inseamna ca nu poate sa citeasca din fisierul, asa ca trebuie sa gandesti si sa te duci sa verifici fisierul, sau sa cauti ca a mai fost intreabat SAU sa folosesti google si sa cautin in Pawn Language eroare respectiva !

Pe viitor tineti "multumirile" pt tine.  >:(

-Toate tutorialele postate intra aici sau puneti-le direct [url=http://www.sa-mp.ro/forum/index

Link to comment
Share on other sites

Guest George maftei

mda.....

C:\Documents and Settings\Administrator\Desktop\Skylines 0.3\gamemodes\SkyLines.pwn(9) : fatal error 100: cannot read from file: "utils"

Compilation aborted.Pawn compiler 3.2.3664 Copyright © 1997-2006, ITB CompuPhase

1 Error.

Asta nu are nicio legatura cu tutorialul meu :D Aici problema e de la pawno al tau :D Ca sa rezolvi stergi fisierul include de la pawno (cel de la samp 0.3a) si il copiezi pe cel de la serverul tau de samp 0.2X :D

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Imi pare rau ca reincep aceasi discutie dar problema cu utils persista.Am urmat cu mare atentie ce ati spus mai sus fara vreo inzbanda.Am downloadat dutils am adaugat fisierele care chiar lipseau unde trebuia.Am urmat si alte tutoriale si am vazut ca problema poate fii de la un anume dudb , am adaugat si acele fisiere si acelasi lucru la copilare.

D:\server SAMP\gamemodes\gf.pwn(19) : fatal error 100: cannot read from file: "utils"

Compilation aborted.Pawn compiler 3.2.3664	 	 	Copyright (c) 1997-2006, ITB CompuPhase


1 Error.

Chiar numai stiu ce sa ma fac.Sunt de parere ca ar trebui un topic pe care sa se dezbata aceasta problema.Va rog frumos sa ma ajutati.

Multumesc anticipat

default.png  Romania Roleplay
Link to comment
Share on other sites

Imi pare rau ca reincep aceasi discutie dar problema cu utils persista.Am urmat cu mare atentie ce ati spus mai sus fara vreo inzbanda.Am downloadat dutils am adaugat fisierele care chiar lipseau unde trebuia.Am urmat si alte tutoriale si am vazut ca problema poate fii de la un anume dudb , am adaugat si acele fisiere si acelasi lucru la copilare.

D:\server SAMP\gamemodes\gf.pwn(19) : fatal error 100: cannot read from file: "utils"

Compilation aborted.Pawn compiler 3.2.3664 Copyright (c) 1997-2006, ITB CompuPhase


1 Error.

Chiar numai stiu ce sa ma fac.Sunt de parere ca ar trebui un topic pe care sa se dezbata aceasta problema.Va rog frumos sa ma ajutati.

Multumesc anticipat

Ai mai mult de 2 servere in PC? Daca da, copie acele include in toate serverele, sau deschide fisierele .pwn cu PawnO unde ai toate includele.

logo.png

ATENTIE!!! Nu imi trimiteti mesaje private care au legatura cu scriptingul. NU mai scriptez.

Link to comment
Share on other sites

Multumesc mult.Problema nu era faptul ca aveam doua servere sau ceva.Simplul lucru era ca imi lipseau utils.inc si morphinc.inc fisiere pe care nu le-am gasit nicaieri decat aici:http://forum.sa-mp.ro/filter-scripts-and-gamemodes/%28gm%29-the-godfather-ro/.Dupa ce am luat modul care din intamplare continea si includeurile problematice problema s-a rezolvat.

Propun sa se faca un topic cu o colectie de includeuri.Gasisem ceva asemanator pe aici dar linkul nu functiona.Multumesc pentru ajutor.

default.png  Romania Roleplay
Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue. For more details you can also review our Terms of Use and Privacy Policy.