Jump to content
  • 0

o problema cu un script


only4fun

Question

					PlayerInfo[playerid][pCarLic] = 1;
					new scoala = CreateVehicle(401,1385.9442,-1570.1893,13.5807,51.5063,-1,-1,15);   //masina scoala
					PutPlayerInVehicle(playerid, scoala, 0);
					SetPlayerCheckpoint(playerid, 1329.6943,-1570.4362,13.1359, 5.0);
				   	new vehicleid = GetPlayerVehicleID(playerid);
    				SetVehicleHealth(vehicleid, 1000.0);
					new Float:health;
          			new hpcar = GetVehicleHealth(scoala, health);
    				if (hpcar < 950.0)
    				{
    	 			    SendClientMessage(playerid, COLOR_LIGHTBLUE, "NU TREBUIE SA LOVESTI MASINA SCOLII DE SOFERI! ");
    					SendClientMessage(playerid, COLOR_LIGHTBLUE, "Ai picat examenul de conducere, incearca din nou! ");
    					PlayerInfo[playerid][pCarLic] = 0;
    					new currentveh;
        				currentveh = GetPlayerVehicleID(playerid);
        				DestroyVehicle(currentveh);
    				}

acesta e scriptul, se creeaza o masina si nu are efect "PutPlayerInVehicle(playerid, scoala, 0);" pentru ca trece direct la partea cu if hpcar

Link to comment
Share on other sites

6 answers to this question

Recommended Posts

:| faza e ca e facut de mine..si nu stiu ce are...ca nici nu intra in masina si zice ca e terminat:|

NU STIE NIMENI?

SI LASA GF, ACOLO NU RASPUNDE NIMENI:-j

Si ? Astea sunt regulile ! Daca tu nu ajuti pe nimeni acolo, ei de ce te-ar ajuta ?

PROBLEME GODFATHER!

Reported!

Oricum, nu e doar de GodFather asta, poate aparea problema in orice GM.

Nu stiu ce ar putea sa aibe, totusi, incearca asa:

new scoala = CreateVehicle(401,1385.9442,-1570.1893,13.5807,51.5063,-1,-1,15);   //masina scoala
PutPlayerInVehicle(playerid, scoala, 0);
transforma-l in asta:
new scoala;
scoala = CreateVehicle(401,1385.9442,-1570.1893,13.5807,51.5063,-1,-1,15);   //masina scoala
PutPlayerInVehicle(playerid, scoala, 0);

Cateodata aveam si eu probleme cand bagam ceva gen new lucru = GetPlayerVehicleID( playerid );, dadea crash la mine la faza aia, asa ca puneam new lucru; si dedesubt lucru = GetPlayerVehicleID( playerid );

Link to comment
Share on other sites

stuntman[]!" post="90382" timestamp="1314276285"]

Si ? Astea sunt regulile ! Daca tu nu ajuti pe nimeni acolo, ei de ce te-ar ajuta ?

Oricum, nu e doar de GodFather asta, poate aparea problema in orice GM.

Nu stiu ce ar putea sa aibe, totusi, incearca asa:

new scoala = CreateVehicle(401,1385.9442,-1570.1893,13.5807,51.5063,-1,-1,15);   //masina scoala
PutPlayerInVehicle(playerid, scoala, 0);
transforma-l in asta:
new scoala;
scoala = CreateVehicle(401,1385.9442,-1570.1893,13.5807,51.5063,-1,-1,15);   //masina scoala
PutPlayerInVehicle(playerid, scoala, 0);

Cateodata aveam si eu probleme cand bagam ceva gen new lucru = GetPlayerVehicleID( playerid );, dadea crash la mine la faza aia, asa ca puneam new lucru; si dedesubt lucru = GetPlayerVehicleID( playerid );

stiam eu ca o sa vina un raspuns de la tine, ori cu rezolvarea ori cu "TOPIC CLOSE"....oricum am creeat o scoala de soferi ( 100% facuta de mine) si GMul in care testez e cam dezordonat, masina pe care o face e o masina personala=)..

dar..exista si alta modalitate de a face asta: "daca playerul iese din masina, a picat"

inafara de OnPlayerExitVehicle, am auzit ca da crash la joc+ ca nu prea stiu sa il fac...ma ocup cu asta de 2 saptamani

Link to comment
Share on other sites

stiam eu ca o sa vina un raspuns de la tine, ori cu rezolvarea ori cu "TOPIC CLOSE"....oricum am creeat o scoala de soferi ( 100% facuta de mine) si GMul in care testez e cam dezordonat, masina pe care o face e o masina personala=)..

dar..exista si alta modalitate de a face asta: "daca playerul iese din masina, a picat"

inafara de OnPlayerExitVehicle, am auzit ca da crash la joc+ ca nu prea stiu sa il fac...ma ocup cu asta de 2 saptamani

Normal ca a venit raspuns de la mine, pentru ca altii nu prea raspund, iar eu sunt activ aproape mereu ziua, sau nu-ti convine ca am postat ?

Incearca cum am zis eu, daca nu merge, uite alta varianta, fara OnPlayerExitVehicle:

La OnPlayerStateChange pune:

if( oldstate == PLAYER_STATE_DRIVER && newstate == PLAYER_STATE_ONFOOT && * VARIABILA_CARE_VERIFICA_DACA_ESTE_LA_CURS == 1 * ) //SCHIMBA CE E INGROSAT !

{

    // Chestii care sa-l scoata din curs, sa-i ascunda checkpointurile, etc.

}

Link to comment
Share on other sites

stuntman[]!" post="90386" timestamp="1314277096"]

Normal ca a venit raspuns de la mine, pentru ca altii nu prea raspund, iar eu sunt activ aproape mereu ziua, sau nu-ti convine ca am postat ?

Incearca cum am zis eu, daca nu merge, uite alta varianta, fara OnPlayerExitVehicle:

La OnPlayerStateChange pune:

o sa incerc diseara man, merci mult..acum trebuie sa plec..revin cu un edit..salut:)

GATA AM FACUT..MERCI MULT:D

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue. For more details you can also review our Terms of Use and Privacy Policy.