Jump to content
  • 0

Intrebare afisaj


Guest RinX

Question

Guest RinX

Salut, am si eu o intrebare. Ce cifre trebuie sa pun in locul delor de la GameTextForPlayer(i, string, 2000, 5); sa imi apara textul chiar aici ? 24awwoj.png

Multumesc.

Link to comment
Share on other sites

7 answers to this question

Recommended Posts

Guest RinX

Nu as vrea cu text drau fiindca am un bug.. uite daca ma puteti ajuta.. am facut un vitezometru chiar acolo cu text draw.. dar cand sunt in masina si stau pe loc iar alt palyer merge cu orice masina imi arata ce viteza are el...

Link to comment
Share on other sites

Guest NiGhTWoLF

Nu as vrea cu text drau fiindca am un bug.. uite daca ma puteti ajuta.. am facut un vitezometru chiar acolo cu text draw.. dar cand sunt in masina si stau pe loc iar alt palyer merge cu orice masina imi arata ce viteza are el...

;D cum ai reusit performanta?

Link to comment
Share on other sites

Incearca asta:

    
    TextdrawName = TextDrawCreate(500.000000,109.000000,"~b~text");//~b~este culoarea
    TextDrawAlignment(TextdrawName,0);
    TextDrawBackgroundColor(TextdrawName,0x000000ff);
    TextDrawFont(TextdrawName,3);
    TextDrawLetterSize(TextdrawName,0.299999,1.000000);
    TextDrawColor(TextdrawName,0xffffffff);
    TextDrawSetOutline(TextdrawName,1);
    TextDrawSetProportional(TextdrawName,1);
    TextDrawSetShadow(TextdrawName,1);

logo.png

ATENTIE!!! Nu imi trimiteti mesaje private care au legatura cu scriptingul. NU mai scriptez.

Link to comment
Share on other sites

Guest RinX

@ Vyorel:

nu vreau sa explic sistemu tot sa nu se apuce astia de copy-paste, dar iti spun pe scurt.

Am creeat un textdraw cam ca al tau.

in loc de lnia cu "~b~ text" am pus format(tstring, sizeof(tstring), " ");. Acum la vitezometru in loc sa mi-l afiseze cu GameTextForPlayer(i, string, 2000, 5);  am pus TextDrawSetString(speedo1,string);, acum sistemul cu vitezometrul nu il arat ca incep astia a copy-paste. dar el functioneaza cu GameTextForPlayer(i, string, 2000, 5);... sper ca acum sa intelegi :).

uite si o parte din cod..

format(string, 256, " ~w~%.0f MPH",distance);
						}
						TextDrawSetString(speedo1,string);

Link to comment
Share on other sites

1. poate din cauza k tu calculezi o viteza, pt toti, adik new speed; si nu new speed[MAX_PLAYERS];

sau

2. nu ai cate un textdraw pt fiecare player, adica new Text:speedo; si nu new Text:speedo[MAX_PLAYERS];

si acolo Gametext, poti sa pui prin a face un gametext de forma "                                      TEXT" adik mult spatiu inainte de text, dar nu prea mult ca dai pe dinafara.

-Toate tutorialele postate intra aici sau puneti-le direct [url=http://www.sa-mp.ro/forum/index

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue. For more details you can also review our Terms of Use and Privacy Policy.