Jump to content

Alternative pentru strcmp?


Gabriel03

Recommended Posts

Salut! In ultimul timp m-am gandit sa imbunatatesc un gamemode editat de mine foarte mult.

Am o mare problema: strcmp-urile de la compararea stringurilor. Ca procesor de comenzi am ales pawncmd ca sa imbunatatesc cat de mult am putut gamemodeul, am micsorat array-urile, am optimizat functiile insa o in gm se afla 235 de strcmp-uri pe care doresc sa le inlocuiesc cu o alternativa mai eficienta.

 

Am incercat deja strlib cu isequal dar nu pare sa aibe un efect eficient.

 

Alte solutii pentru aceasta problema?

Link to comment
Share on other sites

Din pacate strcmp e singura solutie de a compara stringuri. Pana si acel isequal contine strcmp. 

Dar daca chiar consideri ca performanta serverului e mica solutia e sa folosesti C++/C# pentru a rescrie gm-u eficient.

Ca si sfat, daca chiar nu observi acea performanta redusa atunci nu are rost sa optimizezi. Se blocheaza serveru cand compari stringuri cu strcmp? Nu? Atunci nu are rost sa optimizezi. Majoritatea hosturilor au procesoare puternice si multa memorie asa ca pot face fata chiar si gm-urilor prost facute.

Edit: Sau un vps cu multa memorie si un procesor puternic(din pacate samp ruleaza pe un singur thread deci procesoarele cu multi threads nu ajuta)

Edited by Banditul
Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, Banditul said:

Din pacate strcmp e singura solutie de a compara stringuri. Pana si acel isequal contine strcmp. 

Dar daca chiar consideri ca performanta serverului e mica solutia e sa folosesti C++/C# pentru a rescrie gm-u eficient.

Ca si sfat, daca chiar nu observi acea performanta redusa atunci nu are rost sa optimizezi. Se blocheaza serveru cand compari stringuri cu strcmp? Nu? Atunci nu are rost sa optimizezi. Majoritatea hosturilor au procesoare puternice si multa memorie asa ca pot face fata chiar si gm-urilor prost facute.

Edit: Sau un vps cu multa memorie si un procesor puternic(din pacate samp ruleaza pe un singur thread deci procesoarele cu multi threads nu ajuta)

Ok, mersi! Mda... Nu este chiar asa rau insa gm-ul se compileaza in 45-48 sec si as dori sa ajung undeva la 35-40 

Link to comment
Share on other sites

Acum 12 minute, CTMBeast a spus:

L-am incercat si imi da 435 de warninguri de tipul: 

warning 239: literal array/string passed to a non-const parameter

Incearca versiunea 3.10.8 nu pe cea 3.10.9 chestia e ca cei care lucreaza la el au bagat o detectie in plus(evident e o chestie care trebuie reparata in script dar nu afecteaza deloc functionarea gm-ului)

Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, Banditul said:

Incearca versiunea 3.10.8 nu pe cea 3.10.9 chestia e ca cei care lucreaza la el au bagat o detectie in plus(evident e o chestie care trebuie reparata in script dar nu afecteaza deloc functionarea gm-ului)

Gata, mersi mult!

Link to comment
Share on other sites

  • Mister locked this topic
Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue. For more details you can also review our Terms of Use and Privacy Policy.