Jump to content

Ajutor conectare baza de date.


SNH02

Recommended Posts

Salut, am o problema, la unele gamemodeuri Nu pot conecta baza de date, daca pun aici datele https://imgur.com/a/eo6SX0N , merge, dar cand pun aceleasi date aici https://imgur.com/a/cXVRDwx nu merge, Unele gamemodeuri nu au asa ceva in ele https://imgur.com/a/eo6SX0N si nu pot sa-l conectez, stiu ca nu am explicat bine dar sper sa intelegeti cat de cat...

 

Adica merge doar cand pun cu 

#define sql_host etc...

dar cand pun la mysql_connect nu merge...

Edited by SNH02
Link to comment
Share on other sites

E mai bine sa le tii la define, va fi mult mai usor de editat in caz ca schimbi hostu sau ceva.

Si sper ca pui datele in ordinea corecta si sunt introduse corect, altfel nu merge. Poti da un exemplu cum arata cand incerci sa pui datele la mysql_connect?

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Banditul said:

E mai bine sa le tii la define, va fi mult mai usor de editat in caz ca schimbi hostu sau ceva.

Si sper ca pui datele in ordinea corecta si sunt introduse corect, altfel nu merge. Poti da un exemplu cum arata cand incerci sa pui datele la mysql_connect?

Da le pun corecte.

 

2 hours ago, Danielizer said:

#define SQL_HOST =  "ip-u"

#define SQL_USER = "usr"

#define SQL_PASS = "parola"

#define SQL_DATA = "bazadedate"

 

SQL=mysql_connect (SQL_HOST, SQL_USER , SQL_DATA, SQL_PASS);

datele de la connect si le ia din define

 

 

problema e ca unele gm-uri nu au 

#define SQL_HOST =  "ip-u"

#define SQL_USER = "usr"

#define SQL_PASS = "parola"

#define SQL_DATA = "bazadedate", au doar mysql_connect.

Link to comment
Share on other sites

Acum 1 minut, SNH02 a spus:

Da le pun corecte.

 

 

 

problema e ca unele gm-uri nu au 

#define SQL_HOST =  "ip-u"

#define SQL_USER = "usr"

#define SQL_PASS = "parola"

#define SQL_DATA = "bazadedate", au doar mysql_connect.

E irelevant daca au sau nu #define. Folosesti define ca o scurtatura sau sa fie mai usor de schimbat daca schimbi hostul/user/db/password.

Conteaza ce versiune de mysql au serverele deoarece in sintaxa de la mysqlconnect difera ordine unor parametri

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

35 minutes ago, valivaly96 said:

E irelevant daca au sau nu #define. Folosesti define ca o scurtatura sau sa fie mai usor de schimbat daca schimbi hostul/user/db/password.

Conteaza ce versiune de mysql au serverele deoarece in sintaxa de la mysqlconnect difera ordine unor parametri

Dar daca nu am #define SQL_Hosst, adaug eu la inceput de gm acolo?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue. For more details you can also review our Terms of Use and Privacy Policy.