Jump to content

[TUT]Scripting for beginners


BlueSkiLLz

Recommended Posts

                                                Tutorial for beginners.

1. Tutorial #include

V-ati gandit vreodata ce face '#include <>' ? Pai sa va explic, in pawno > include exista fisiere de extensia .inc si in acel include exista functii , iar dupa numele extensiei .inc vine #include <numele>.

De exemplu, eu am mysql.inc ca extensie, va fi asa in gamemode :

#include <mysql>
2. Tutorial print V-ati dorit vreodata, ca cand se deschide serverul, sa apara un text in rcon? Simplu cu functia print("text"); , si aceasta o putem pune in comanda, functie orce. De exemplu, eu vreau sa pun ca cand se deschide sa apara textul 'Gamemode loaded.' , simplu bagam asta :
print("Gamemode loaded."); // in OnGameModeInit
3. Tutorial Callback V-ati dorit vreodata, sa faceti propria voastra functie (ex: SendClientMessage) ? Simplu, trebuie sa facem asa :
forward NumeleFunctiei(playerid, Untext[], Culoarea[])

public NumeleFunctiei(playerid, Untext[], Culoarea[])
{
    // ce face ea
    return 1;
}
De exemplu, eu vreau sa fac o functie, care trimite mesaj numai cu culoarea alba, facem asa :
forward SendClientMessage(playerid, textul[])

public SendClientMessage(playerid, textul[])
{
    SendClientMessage(playerid, COLOR_WHITE, textul);
    return 1;l
}
Vreti sa facem fara sa mai punem forward? Faceti asa :
stock SendClientMessage(playerid, textul[])
{
    SendClientMessage(playerid, COLOR_WHITE, textul);
    return 1;l
}
WARNING!!Tot ce are legatura cu playerid sau giveplayerid, nu ii trebuie pus '[]' doar celelalte ce nu au legatura. 4. Tutorial Max cifre V-ati gandit vreodata, de ce la 'new strings[256]' exista '[256]' ? Acel cifru [%d] fiind maximum de cifre/litere intr-un format. Tot ce trebuie sa facem e sa punem la sfasit [256]. De exemplu, eu vreau sa pun 20 de litere max la 'new arth;' va devenii asa :
new arth[20];
WARNING!!Nu folositi mai mult de 256 max. litere/cifre. 5. Tutorial if V-ati gandit de ce exista 'if' la anumite functii? (ex : if(PlayerInfo[playerid][pLevel] == 10) ) pai simplu, acel if, verifica daca ce exista in (%s) are acel player, daca are il duce spre functiile ce urmeaza, daca nu poate sa se opreasca (return 1;) daca nu poate sa verifice pana are (return 0;). De exemplu, am facut o comanda, vreau ca sa ma verifice daca am lider Police Departament, cum fac? Uite asa :
if(PlayerInfo[playerid][pLeader] == 1)
6. Tutorial else V-ati gandit vreodata cum fac ca daca la verificarea functiei, daca acela nu are functia, sa ii trimita un mesaj? Simplu de exemplu avem asta :
if(PlayerInfo[playerid][pMember] == 1)
{
    //script...
}
Si daca el nu este membru, sa ii trimita mesajul 'Tu nu esti membru Police Departament!' :
if(PlayerInfo[playerid][pMember] == 1)
{
    //script...
}
else
{
    SendClientMessage(playerid, COLOR_GREY, "Tu nu esti membru Police Departament!");
}
return 1;

Cam atata am spus ce este mai folositor.

Sper sa foloseasca la ceva.

Cu respect Lucian

Link to comment
Share on other sites

0/10.

Frumos, pacat ca n-ai fost in stare sa-l copiezi cum trebuie.

Dovada : 1. Aici este tutorialul original facut de catre exDDD

2. De exemplu, eu vreau sa pun 20 de litere max la 'new arth;' va devenii asa .

3. Este exact, exact la fel..

Daca treceai si autorul tutorialul n-aveam nici-o problema, dar asa  :angry:

Link to comment
Share on other sites

0/10.

Frumos, pacat ca n-ai fost in stare sa-l copiezi cum trebuie.

Dovada : 1. Aici este tutorialul original facut de catre exDDD

2. De exemplu, eu vreau sa pun 20 de litere max la 'new arth;' va devenii asa .

3. Este exact, exact la fel..

Daca treceai si autorul tutorialul n-aveam nici-o problema, dar asa  :angry:

nu de acolo lam luat de pe alt site nu dau link fac publicitate

Link to comment
Share on other sites

Deci nu e facut de tn e furat!

Lucian, chiar ma miram ca ai facut tu un tutorial asa detaliat, tu abia ai scripting.


UN TUTORIAL INSEAMNA A EXPLICA CUM SA FOLOSESTI UN LUCRU,NU CUM SE PUNE O COMANDA IN MOD SAU SCRIPTURI!!

Sa fie cat de cat mare,sa nu fie copiat de pe alte site-uri,sa poata fi citit si inteles de toti !

Rog un GMOD/Admin sa-i dea warn +1.

Link to comment
Share on other sites

Amarat de scripter.

Macar daca ma puneai author, saracutul, cand o sa fac tutorial compley car ownership si mysql, o sa fi primul care posteaza pe ro ha?

EDIT 1: In caz ca comentezi, exDDD > eXtrike DDD

EDIT 2: Ai modificat putin tutorialul? cine nu stia faza cu return?

EDIT 3: Nici macar nu sti sa minti, singurul Tutorial facut , a fost pe Arth. mai era pe Cyber-Network, dar era diferit, si orcum acum e sters, singurul link, arth.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue. For more details you can also review our Terms of Use and Privacy Policy.