Jump to content
  • 0

[Problema] PayDay TextDraw


mrtea

Question

Am incercat sa fac ca atunci cand un jucator tasteazaa /mypayday sa-i apara un textdraw cu Timpul ramas pana la payday. Insa acel textDraw apare dar nu contorizeaza minutele , apare in continu 60 minute!

CMD:mypayday(playerid, params[])
{
    format(pInfo[playerid][pGText], 31, "payday in: [%02i]", (pInfo[playerid][pPay]-gtm)/60);
    //TextDrawSetString(PayDayTD, "~y~ Se incarca...");
    TextDrawShowForPlayer(playerid, PayDayTD);
	return 1;
}
http://imgur.com/a/adv2h

 am loat acea verificare adica asta :(pInfo[playerid][pPay]-gtm)/60) din comanda /time

CMD:time(playerid, params[])
{
    format(pInfo[playerid][pGText], 31, "~w~payday in: ~n~~g~%02i:%02i", (pInfo[playerid][pPay]-gtm)/60, (pInfo[playerid][pPay]-gtm)%60), GameTextForPlayer(playerid, pInfo[playerid][pGText], 1000, 1);
    return 1;
}

 

Link to comment
Share on other sites

13 answers to this question

Recommended Posts

  • 0
La 6/22/2017 la 16:01, mrtea a spus:

Am incercat sa fac ca atunci cand un jucator tasteazaa /mypayday sa-i apara un textdraw cu Timpul ramas pana la payday. Insa acel textDraw apare dar nu contorizeaza minutele , apare in continu 60 minute!


CMD:mypayday(playerid, params[])
{
    format(pInfo[playerid][pGText], 31, "payday in: [%02i]", (pInfo[playerid][pPay]-gtm)/60);
    //TextDrawSetString(PayDayTD, "~y~ Se incarca...");
    TextDrawShowForPlayer(playerid, PayDayTD);
	return 1;
}
http://imgur.com/a/adv2h

 am loat acea verificare adica asta :(pInfo[playerid][pPay]-gtm)/60) din comanda /time


CMD:time(playerid, params[])
{
    format(pInfo[playerid][pGText], 31, "~w~payday in: ~n~~g~%02i:%02i", (pInfo[playerid][pPay]-gtm)/60, (pInfo[playerid][pPay]-gtm)%60), GameTextForPlayer(playerid, pInfo[playerid][pGText], 1000, 1);
    return 1;
}

Dar timpul scade ? adica ai facut un timer de 1 secunda sa ii tot scada nu ? probabil el ramane blocat deoarece nu are ce sa scada :)

 

Ce inseamna cuvantul "Unic" este atunci cand Chestia / Obiectul / Idea / etc... nu exista in alta parte.

Copii, nu mai veniti cu vorbe de "Am gamemode unic", nu exista asa ceva, la ora actuala totul este pe net.

Aveti grija pe cine ajutati, majoritatea sunt caini.

Link to comment
Share on other sites

  • 0
La 6/25/2017 la 12:25, mrtea a spus:

nu am facut nici un timer, cum ar trebui sa arate acest timer? :D 

Nu pot oferi mura in gura... dar cauta pe net "One seccond timer"

Edited by StR_Marian

Ce inseamna cuvantul "Unic" este atunci cand Chestia / Obiectul / Idea / etc... nu exista in alta parte.

Copii, nu mai veniti cu vorbe de "Am gamemode unic", nu exista asa ceva, la ora actuala totul este pe net.

Aveti grija pe cine ajutati, majoritatea sunt caini.

Link to comment
Share on other sites

  • 0
La 6/25/2017 la 13:22, mrtea a spus:

Nope nu este asa functie pe wiki!

ma refer sa cauti pe google cum functioneaza timerele :D si ai acolo tutoriale

Ce inseamna cuvantul "Unic" este atunci cand Chestia / Obiectul / Idea / etc... nu exista in alta parte.

Copii, nu mai veniti cu vorbe de "Am gamemode unic", nu exista asa ceva, la ora actuala totul este pe net.

Aveti grija pe cine ajutati, majoritatea sunt caini.

Link to comment
Share on other sites

  • 0
Just now, StR_Marian said:

ma refer sa cauti pe google cum functioneaza timerele :D si ai acolo tutoriale

Da stiu, cum functioneaza un timer dar nustiu cum sa-l creez pe asta, ca asta trebuie sa fiunctioneze pentru fiecare in parte...! Nustiu daca merge cu TextDrawCreate sau cu TextDrawForPlayer.... Daca stiam toate astea nu mai intrebam.. nu imi arde mie sa ma joc de-a cautatu-l

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Undeva sub includes:

new pDayTimer[MAX_PLAYERS];

La OnPlayerConnect:

pDayTimer[playerid] = SetTimerEx("pDayTimeDecrese", 1000 * 60, true, "i", playerid);

Undeva in gm , inafara oricarei acolade:

forward pDayTimerDecrese(playerid);
public pDayTimeDecrese(playerid)
{
	PlayerData[playerid][pDayTime]--;
	return 1;
}

La OnPlayerDisconnect:

KillTimer(pDayTimer[playerid]);

Asta e idea generala.

Str tu vezi-ti de problemele tale daca nu stii sa ajuti si n-ai nici aceasta intentie ( http://forum.sa-mp.com/showthread.php?t=636303 )

Link to comment
Share on other sites

  • 0
La 6/25/2017 la 14:59, Banditul a spus:

Undeva sub includes:


new pDayTimer[MAX_PLAYERS];

La OnPlayerConnect:


pDayTimer[playerid] = SetTimerEx("pDayTimeDecrese", 1000 * 60, true, "i", playerid);

Undeva in gm , inafara oricarei acolade:


forward pDayTimerDecrese(playerid);
public pDayTimeDecrese(playerid)
{
	PlayerData[playerid][pDayTime]--;
	return 1;
}

La OnPlayerDisconnect:


KillTimer(pDayTimer[playerid]);

Asta e idea generala.

Str tu vezi-ti de problemele tale daca nu stii sa ajuti si n-ai nici aceasta intentie ( http://forum.sa-mp.com/showthread.php?t=636303 )

Copilul meu ... daca numele se aseamana asta nu inseamna ca persoana de acolo si cu mine suntem una si aceasi persoana nu scriptez de ieri sa intreb ce este un queri si de ce as oferi mura in gura cand or sa invete ?

P.S: nu mai da copy/paste de ce ai pune 1000 * 60 oricum timerul citeste o secunda. :/:/

P.S.2:  eu am acest nume de atunci cand tu inca erai la gradinita... cand cs 1.6 era locul 1 in lume

Edited by StR_Marian

Ce inseamna cuvantul "Unic" este atunci cand Chestia / Obiectul / Idea / etc... nu exista in alta parte.

Copii, nu mai veniti cu vorbe de "Am gamemode unic", nu exista asa ceva, la ora actuala totul este pe net.

Aveti grija pe cine ajutati, majoritatea sunt caini.

Link to comment
Share on other sites

  • 0
4 hours ago, Banditul said:

Undeva sub includes:


new pDayTimer[MAX_PLAYERS];

La OnPlayerConnect:


pDayTimer[playerid] = SetTimerEx("pDayTimeDecrese", 1000 * 60, true, "i", playerid);

Undeva in gm , inafara oricarei acolade:


forward pDayTimerDecrese(playerid);
public pDayTimeDecrese(playerid)
{
	PlayerData[playerid][pDayTime]--;
	return 1;
}

La OnPlayerDisconnect:


KillTimer(pDayTimer[playerid]);

Asta e idea generala.

Str tu vezi-ti de problemele tale daca nu stii sa ajuti si n-ai nici aceasta intentie ( http://forum.sa-mp.com/showthread.php?t=636303 )

Si unde afisez acel textdraw?

Link to comment
Share on other sites

  • 0
Acum 4 ore, mrtea a spus:

Si unde afisez acel textdraw?

Pai daca vrei sa fie mereu acolo il afisezi la OnPlayerConnect/OnPlayerSpawn iar in  pDayTimerDecrease foloseste

format(pInfo[playerid][pGText], 31, "payday in: [%02i]", (pInfo[playerid][pPay]-gtm)/60);
TextDrawSetString(textdrawid , pInfo[playerid][pGText]);

Si astfel se actualizeaza in fiecre minut.

 

Acum 8 ore, StR_Marian a spus:

nu mai da copy/paste de ce ai pune 1000 * 60 oricum timerul citeste o secunda.

Daca ai stii putina matematica , ai stii ca aia inseamna 1min. Si citeste pe dracu 1 secunda. Macar ai testat? Sau zici asa din vasta ta experienta?

PS: Data viitoare daca cineva vrea ajutorul tau si nu vrea panel la server , spune-i in fata ca nu vrei sa-l ajuti  nu ii da block . Ok copilu?

Link to comment
Share on other sites

  • 0
1 oră în urmă, Banditul a spus:

Pai daca vrei sa fie mereu acolo il afisezi la OnPlayerConnect/OnPlayerSpawn iar in  pDayTimerDecrease foloseste


format(pInfo[playerid][pGText], 31, "payday in: [%02i]", (pInfo[playerid][pPay]-gtm)/60);
TextDrawSetString(textdrawid , pInfo[playerid][pGText]);

Si astfel se actualizeaza in fiecre minut.

 

Daca ai stii putina matematica , ai stii ca aia inseamna 1min. Si citeste pe dracu 1 secunda. Macar ai testat? Sau zici asa din vasta ta experienta?

PS: Data viitoare daca cineva vrea ajutorul tau si nu vrea panel la server , spune-i in fata ca nu vrei sa-l ajuti  nu ii da block . Ok copilu?

Da am testat ... chiar si am un sistem de Zm vs Human si am un timer de fix o secunda :) si e trecut doar 1000 nu si 1000 * 60 pentru ca oricum citeste 1 secunda... si daca nu vrei panel e total treaba ta nu am legatura cu ce vrei tu sau nu eu doar ti-am zis parerea mea din 2015 daca nu ai panel deschizi degeaba server (mintalitatea jucatorilor romani) , copil ? am 21 nepotul meu aveai voce de bebelus.

Acum 5 ore, mrtea a spus:

Si unde afisez acel textdraw?

Pune la OnPlayerSpawn nu pune la OnPlayerConnect nu ai vrea sa iti apare inainte si in timp ce te inregistrezi

Edited by StR_Marian

Ce inseamna cuvantul "Unic" este atunci cand Chestia / Obiectul / Idea / etc... nu exista in alta parte.

Copii, nu mai veniti cu vorbe de "Am gamemode unic", nu exista asa ceva, la ora actuala totul este pe net.

Aveti grija pe cine ajutati, majoritatea sunt caini.

Link to comment
Share on other sites

  • 0
11 hours ago, Banditul said:

Pai daca vrei sa fie mereu acolo il afisezi la OnPlayerConnect/OnPlayerSpawn iar in  pDayTimerDecrease foloseste


format(pInfo[playerid][pGText], 31, "payday in: [%02i]", (pInfo[playerid][pPay]-gtm)/60);
TextDrawSetString(textdrawid , pInfo[playerid][pGText]);

Si astfel se actualizeaza in fiecre minut.

 

Daca ai stii putina matematica , ai stii ca aia inseamna 1min. Si citeste pe dracu 1 secunda. Macar ai testat? Sau zici asa din vasta ta experienta?

PS: Data viitoare daca cineva vrea ajutorul tau si nu vrea panel la server , spune-i in fata ca nu vrei sa-l ajuti  nu ii da block . Ok copilu?

warning 235: public function lacks forward declaration (symbol "pDayTimeDecrese") Sa strerg playerid de la forward?

si undefined [pDayTime] , daca bag in [pDayTimer] zice ca trebuie sa fie inedexat, dar unde sa-i mai bag playerid daca are pus in fata?

 

Edited by mrtea
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue. For more details you can also review our Terms of Use and Privacy Policy.