Jump to content
  • 0

Problema ID Masini


Viktor94

Question

Problema intalnita (descriere): Pai ca sa zic mai pe scurt,spre exemplu am 530 de masini pe server,imi creez una personala cu id 531 si mai fac o masina care nu este personala si nu se va salva dupa restart,acea masina va lua id-ul 532. Pana aici totul bine. Dar daca un player intra si isi creeaza masina personala cu id 533 dupa restart,logic masina 532 se va sterge iar in felul asta masina 533 va trece la id 532 care nu era personala,iar asa player-ul respectiv ramane fara masina personala,ideea e ca atunci cand sunt mai multe masini se incurca intre ele mai rau..
Ero(area / rile) / warning-(ul / urile): -
Liniile de cod / sursa / script-ul(obligatoriu): nu am stiut ce sa pun pentru ca e vorba de un sistem intreg,nu sunt bata sau paralel cu scripting-ul,dar chiar nu inteleg ce as putea sa fac.
Imagini / Video (optional): -
Ati incercat sa rezolvati singur?: Am schimbat sistemul de masini personale,dar acelasi lucru se intampla.

 

Tin sa mai precizez ca atunci cand un player isi face o masina personala sistemul salveaza in scriptfiles un fisier .ini cu CarKey=531 CarKey2=531 CarKey3= 533 spre exemplu.

Ceea ce as vrea sa inteleg ar fi,atunci cand o masina nu mai exista pe server,iar celelalte care sunt dupa acea masina sa treaca fiecare la slotul liber adica 533 va trece la 532 daca 532 nu este personala si la restart se sterge. Problema este ca indiferent daca as reusi sa remediez aceasta problema,ar mai fi una la carkeys, exemplu: 533,534,535 sunt masinile mele personale, masina 532 a fost recent creata pe server cu ajutorul altei comenzi,aceasta nefiind personala...la restart 532 se sterge,as vrea ca celelalte 3 mentionate mai sus sa treaca fiecare cu un id in minus,adica: 532,533 si 534...sa spunem ca as reusi sa rezolv treaba asta,tot n-as stii cum sa fac sa se actualizeze asa si in scriptfiles in sub-folderul carkeys.

Imi cer scuze daca nu am fost prea explicit si ca nu am respectat intocmai modelul. As fi foarte recunoscator daca m-ati ajuta.

Link to comment
Share on other sites

7 answers to this question

Recommended Posts

  • 0

Trebuie sa-ti reorganizezi sistemul de masini de pe server. Incearca sa-l treci si pe MySQL cel putin la partea de masini personale. Incarca toate masinile care sunt utilizate pe server la "OnGameModeInit" iar masinile personale sa se incarce din baza de date cand intra un jucator pe server iar cand iese sa se stearga masina respectiva. Cum ai tu acum n-o sa mearga niciodata asa cum ar trebui.

Sinner.png

Link to comment
Share on other sites

  • 0

defapt o sa ii mearga perfect doar ca o sa aibe multe probleme gen daca pune doar 500 de masini pe server adica in GM nu o sa mai poata adauga alta masina de cat daca da un WIPE la masini personale ... asta o sa fie naspa , iar la mysql cum spui tu sonny este foarte buna idea pentru ca poti cate masini vrei tu doar ca o sa iti fie foarte greu in a urmari un tutorial o sa primesti foarte multe buguri , apucate de scripturi mici gen schimba levelu , nume , forum etc... intelegi tu asa am invatat si eu sa scriptez sau roaga pe cineva sa te ajute cu invatatu

Link to comment
Share on other sites

  • 0
On 12/4/2015, 1:02:08, NoNamed said:

Stiu care este problema ta . Spune-mi , sistemul tau de masini are o linie in gamemode "new carsonserver =" si un numar dupa egal ?

Exact

new carsonserver = 512 fiind 511 masini in total pe server,iar din ce stiu eu si ce-am vazut pe internet in diferite articole carsonserver = numaru masinilor de pe server+1

 

EDIT: str_mary,nu este problema ca nu stiu sa scriptez sau ca sunt incepator in scripting,am destule cunostinte,am creat singur un sistem de dealership,de war si multe alte chestii,ideea este ca la masinile personale mereu m-am incurcat...

Edited by Viktor94
Link to comment
Share on other sites

  • 0
19 hours ago, Viktor94 said:

Exact

new carsonserver = 512 fiind 511 masini in total pe server,iar din ce stiu eu si ce-am vazut pe internet in diferite articole carsonserver = numaru masinilor de pe server+1

 

EDIT: str_mary,nu este problema ca nu stiu sa scriptez sau ca sunt incepator in scripting,am destule cunostinte,am creat singur un sistem de dealership,de war si multe alte chestii,ideea este ca la masinile personale mereu m-am incurcat...

Tu esti sigur ca 511 este numarul masinilor din gamemode-ul tau ? Ar trebuii sa le mai numeri o data, sa treci numarul masinilor tale la carsonserver , testezi , vezi daca se mai face bug . Daca tot se face , mai adaugi o masina in plus .

Link to comment
Share on other sites

  • 0
On 12/6/2015, 4:48:30, NoNamed said:

Tu esti sigur ca 511 este numarul masinilor din gamemode-ul tau ? Ar trebuii sa le mai numeri o data, sa treci numarul masinilor tale la carsonserver , testezi , vezi daca se mai face bug . Daca tot se face , mai adaugi o masina in plus .

Foarte sigur,masinile erau numarate bine,uitasem doar sa pun ceva la OnPlayerDisconnect

 

Rezolvat

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue. For more details you can also review our Terms of Use and Privacy Policy.