Jump to content

Rezolvare bug kilometraj - [Saints-Net]


Rochester

Recommended Posts

Salut , cred ca multi folosesc gamemod-ul Saints-Net si au dat peste  bugul de  la sistemul  de  kilometri ,de accea   m-am gandit sa fac un tutorial in legatura cu rezolvarea acestui bug. 

Cum functioneaza sistemul?

  • Sistemul functioneaza in urmatorul fel : 
  • Eu  sunt in masina mea personala am de exemplu 100 combustibil , ma plimb cu masina fac 99 combustibil , iar cand fac  99 combustibil se pune +0.04 km la masina . Deci cand scade -1 (combustibil) se pune +0,04 ( km )  la masina personala.
  • Sper ca ca ati inteles cum functioneaza ! 

Cum se produce bugul?

  • Nu ai cum sa produci accest bug , acest bug se produce automat.

Cum il rezolvi ? (Prima metoda , provoaca lag )

  • Rezolvarea acestui bug este foarte simplu eu sincer mi-am dat seama dupa 3 minute dupa ce am aflat cum functioneaza sistemul.
  • Bun deci facem in felul urmator :
  1. CTRL+F si scrieti  " public CheckGas() " 
  2. Odata ce ati ajuns aici trebuie sa mergeti in jos si  sa gasiti functia " CarInfo[OwnedVeh(vehicle)][cKM] += (spe*0.27)/1000; "
  3. Acum imediat dupa aceasta functie adaugati " vUpdate(OwnedVeh(vehicle), cKMx); 

Cum il rezolvi ? (A doua metoda , nu provoaca lag )

  1. CTRL+F si scrieti  " public OnPlayerDisconnect(playerid, reason) " .
  2. Odata ce ati ajuns aici trebuie sa mergeti in jos si  sa gasiti functia " if(personalcar[playerid] != 0) "
  3. Apoi inainte de functia ' vehEngine[personalcar[playerid]] = 0; ' adaugam: "vUpdate(OwnedVeh(personalcar[playerid]),cKMx); 

Ce face functia " vUpdate(OwnedVeh(vehicle), cKMx); ?

  • Pai aceasta functie face update de fiecare data cand kilometrajul se modifica.
  • Cum adica ?
  • Pai eu am de exemplu 0.06 km si ma plimb cu masina personala pana mi se scade 1 la combustibil ( -1 combustibil  ) si imi creste km la 0.10 km , iar cand se pune accest +0.04 km functia vUpdate(OwnedVeh(vehicle), cKMx); face update in baza de date cu cati km am eu in acel moment.

 

Daca acest tutorial nu are ce cauta aici sau este inutil as ruga un admin sa stearga acest topic.

V-as ruga sa nu ma luati prea tare este primul meu tutorial!

PS: Daca sunt greseli gramaticale scuzati-ma am facut acest tutorial foarte tarziu.

 

 

 

Edited by Rochester
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue. For more details you can also review our Terms of Use and Privacy Policy.