Jump to content

Cum pot face?


Gawitkkk

Recommended Posts

Salut tuturor ! Am si eu o intrebare:

 

Cum pot face ca atunci cand ma conectez pe server, sa imi arate daca am o sanctiune primita de la un admin?

 

Uitati aici un exemplu: http://i.imgur.com/iB7MLyz.png

 

Stiu ca trebuie sa fac functii de preluare a datelor din baza de date, dar nu stiu cum. Imi poate explica cineva, va rog frumos?

Link to comment
Share on other sites

La OnPlayerConnect faci un SendPlayerMessage gen

SendPlayerMessage(playerid, COLOR_RED, "Ai %s sanctiuni.", pWarn);

Acel pWarn va citi warnuriile de la player(tu poate ai altceva,modifici cu ce ai tu.)

Ofer servicii de web designer/developer(contact me pentru portofoliu etc)

Metode de plata: Paysafecard,Skrill,PayPal,Bitcoin

Ofer si servicii de Penetration Testing.

Vand si VPN-uri. 5 euro pe luna

Skype: live:mrtunne.tkcode

Discord: https://mrtunne.info/discord

Link to comment
Share on other sites

La OnPlayerConnect faci un SendPlayerMessage gen

SendPlayerMessage(playerid, COLOR_RED, "Ai %s sanctiuni.", pWarn);

Acel pWarn va citi warnuriile de la player(tu poate ai altceva,modifici cu ce ai tu.)

Nu ai înţeles, poate nu m-am exprimat eu corect.

 

Dacă ai încă o sancţiune primită şi neterminată (mute primit 120 de minute, iar tu mai ai 60 de minute), să apară acel mesaj.

Link to comment
Share on other sites

Dar ce e asa de greu?

Scrii la onplayerspawn

if(FirstSpawn[playerid] == 1) // verifici daca e primul spawn(cel dupa login)
{
    if(PlayerInfo[playerid][pSanctiune]>0)
    {
        format(string,sizeof(string),"Ai %d sanctiuni",PlayerInfo[playerid][pSanctiuni]);
        SendClientMessage(playerid,-1,string);
    }
}

 

daca ai altcumva variabila in GM o modifici ca e scris de mana.

 

    __  ____      __           
   /  |/  (_)____/ /____  _____
  / /|_/ / / ___/ __/ _ \/ ___/
 / /  / / (__  ) /_/  __/ /    
/_/  /_/_/____/\__/\___/_/     
SERVICII SCRIPTING DE CALITATE
Pagina     Scripting     pawn
Link to comment
Share on other sites

..... citeşte cu atenţie ce am scris, nu ai înţeles. 

 

DECI !

 

Dacă eu primesc mute 120 de minute de la un admin, şi dau /q, atunci când intru în joc să îmi arate adminul ce mi-a acordat sancţiunea, şi timpul rămas din sancţiunea respectivă.

Link to comment
Share on other sites

este exact cum am scris eu modelul mai sus, doar ca mai trebuie sa pui numele adimnului, si trebuie salvat undeva, ori prin mysql ori adaugi o variabila la playeri "PlayerInfo[playerid][pAdminMuted]" si in pinfo unde sunt si celelalt adaugi asta pAdminMuted[20];

cand primesti mut la comanda folosesti asta trebuie sa faci pe mysql sau cum e sistemul tau de playeri, e destul de complicat daca nu te-ai gandit la asta dinnainte. 
    strmid(PlayerInfo[playerid][pAdminMuted], PlayerName(playerid), 0, strlen(PlayerName(playerid)), 255);

 

    __  ____      __           
   /  |/  (_)____/ /____  _____
  / /|_/ / / ___/ __/ _ \/ ___/
 / /  / / (__  ) /_/  __/ /    
/_/  /_/_/____/\__/\___/_/     
SERVICII SCRIPTING DE CALITATE
Pagina     Scripting     pawn
Link to comment
Share on other sites

este exact cum am scris eu modelul mai sus, doar ca mai trebuie sa pui numele adimnului, si trebuie salvat undeva, ori prin mysql ori adaugi o variabila la playeri "PlayerInfo[playerid][pAdminMuted]" si in pinfo unde sunt si celelalt adaugi asta pAdminMuted[20];

cand primesti mut la comanda folosesti asta trebuie sa faci pe mysql sau cum e sistemul tau de playeri, e destul de complicat daca nu te-ai gandit la asta dinnainte. 
    strmid(PlayerInfo[playerid][pAdminMuted], PlayerName(playerid), 0, strlen(PlayerName(playerid)), 255);

Nu am înţeles..

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Cauti enumul 

 

PInfo

 

Si adaufi  

 

pAdminMuted [29]

 

Apoi la comanda /mute adaugi asta

 

strmid (PlayerInfo [ playa][pAdminMuted], PlayerName (playerid ),0,strlen (PlayerName ( playerid ), 256);
Update (playa,pAdminMuted); 

 

Onplayerspawn 

 

format (string,sizeoff (string),"ai %d minute mute de la admin %s", PlayerInfo [playerid][pMute],PlayerInfo [ playerid ] [ pAdminMuted ] );

 

Edited by Mister

 

    __  ____      __           
   /  |/  (_)____/ /____  _____
  / /|_/ / / ___/ __/ _ \/ ___/
 / /  / / (__  ) /_/  __/ /    
/_/  /_/_/____/\__/\___/_/     
SERVICII SCRIPTING DE CALITATE
Pagina     Scripting     pawn
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Cauti enumul 

 

PInfo

 

Si adaufi  

 

pAdminMuted [29]

 

Apoi la comanda /mute adaugi asta

 

strmid (PlayerInfo [ playa][pAdminMuted], PlayerName (playerid ),0,strlen (PlayerName ( playerid ), 256);
Update (playa,pAdminMuted); 

 

Onplayerspawn 

 

format (string,sizeoff (string),"ai %d minute mute de la admin %s", PlayerInfo [playerid][pMute],PlayerInfo [ playerid ] [ pAdminMuted ] );

 

Uite ce erori imi da:

D:\Scripting\Server\gamemodes\excessrp.pwn(30073) : error 012: invalid function call, not a valid address
D:\Scripting\Server\gamemodes\excessrp.pwn(30073) : warning 215: expression has no effect
D:\Scripting\Server\gamemodes\excessrp.pwn(30073) : error 001: expected token: ";", but found ")"
D:\Scripting\Server\gamemodes\excessrp.pwn(30073) : error 029: invalid expression, assumed zero
D:\Scripting\Server\gamemodes\excessrp.pwn(30073) : fatal error 107: too many error messages on one line
Compilation aborted.Pawn compiler 3.2.3664              Copyright (c) 1997-2006, ITB CompuPhase

4 Errors.
 
La liniile astea: 
                Linia: 30073: strmid(PlayerInfo[playerid][pAdminMuted],PlayerName(playerid),0,strlen(PlayerName(playerid),256);
                          Linia: 30074Update(playerid,pAdminMuted);
Link to comment
Share on other sites

Da normal ca iti da erori daca ai dat copy paste la ce am scris eu, am dat un exemplu il dezvolti, dupa cum ai tu gm-ul. Gm-urile nu sunt "stas" au variabile diferite. Si de atata timp incerci sa rezolvi asta, in locul tau m-as lasa sincer, creaza un alt script .

Edited by Mister

 

    __  ____      __           
   /  |/  (_)____/ /____  _____
  / /|_/ / / ___/ __/ _ \/ ___/
 / /  / / (__  ) /_/  __/ /    
/_/  /_/_/____/\__/\___/_/     
SERVICII SCRIPTING DE CALITATE
Pagina     Scripting     pawn
Link to comment
Share on other sites

Da normal ca iti da erori daca ai dat copy paste la ce am scris eu, am dat un exemplu il dezvolti, dupa cum ai tu gm-ul. Gm-urile nu sunt "stas" au variabile diferite. Si de atata timp incerci sa rezolvi asta, in locul tau m-as lasa sincer, creaza un alt script .

Nu ma las, inca incerc sa il fac.. 

Link to comment
Share on other sites

Atunci cand te loghezi pe server verifici daca playerul are mute, jail, si poti afisa un mesaj.

 

Exact asta ai in prima poza postata de tine.

Nu mai deschideti in pu*a mea servere de SA:MP !

Jucati-va pe cele care sunt !   Sunt suficiente !

Reguli de bun simt:

1. Nu faceti reclama unde nu trebuie !

2. Nu injurati ca la usa cortului !

3. Daca esti analfabeti, taci din gura !

4. Nu abuza de 'scuze', 'din greseala' !

 

My work ::: http://pastebin.com/VRNRcaAs

Link to comment
Share on other sites

 

Ce versiune de MySQL folosești? Dacă folosești R33 sau mai mare spune-mi dacă folosești threaded query (pquery sau tquery) 

Folosesc R33, nu folosesc threaded.

Atunci cand te loghezi pe server verifici daca playerul are mute, jail, si poti afisa un mesaj.

 

Exact asta ai in prima poza postata de tine.

Da, verifica daca are mute jail activ, daca are.. arata cine i-a dat, cate minute si minutele ramase.

Link to comment
Share on other sites

Folosesc R33, nu folosesc threaded.

Da, verifica daca are mute jail activ, daca are.. arata cine i-a dat, cate minute si minutele ramase.

Pai cand se conecteaza in functia care e apelata cand verifica daca contul exista si ii incarca informatiile daca exista trebuie sa faci o interogare si pe tabela cu log-ul la mute si sa o afisezi, foloseste-te de cache_set_active.

Link to comment
Share on other sites

Pai cand se conecteaza in functia care e apelata cand verifica daca contul exista si ii incarca informatiile daca exista trebuie sa faci o interogare si pe tabela cu log-ul la mute si sa o afisezi, foloseste-te de cache_set_active.

Nu stiu cum, ca as face.. imi poti explica putin mai detaliat, te rog frumos?

Link to comment
Share on other sites

Mai detaliat nu am cum sa explic... Nu tot ce trebuie să faci e sa faci interogare pe tabela cu locurile pentru mute.

Dacă spun mai detaliat deja trebuie să îți dau direct codul...

Înţeleg ce spui.. dar chiar nu ştiu cum să fac..

 

Uită-te la data în care a fost creat topicul, de atunci mă tot chinui, şi nu reuşesc să îi dau de cap..

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue. For more details you can also review our Terms of Use and Privacy Policy.