Jump to content

Informatii despre culori.


Guest PlayON

Recommended Posts

Opacitate / Informatii

La o culoare.

Informatii

NOTE:Nu folositi acest tutorial daca o sa il folositi la SendClientMessage, adica sa trimiti mesaj in chat, deoarece transparenta nu functioneaza in chat.

Sa zicem ca ai o culoare, solida, adica, fara pic de opacitate, si vrei sa i dai unpic de transparenta, cum faci?

Acest tutorial este FOARTE FOARTE SIMPLU.Il puteti folosi in Box, la textdrauri, culori la contur la textdraw, la icoane de pe minimapa.

Sa zicem ca avem culoarea ALBASTRA iar codul hex pentru albastru sa fie 0x0000BBAA.

Este o culoare solida, fara pic de transparenta, iar ca sa o facem mai transparent, sau din ce in ce mai transparenta facem asa.

0x0000BBAA < Culoare solida .

0x0000BB70 < Tot albastru dar mai transparent cu 30% (Observati 70 acela la sfarsit)

0x0000BB00 < Transparenta totala, fara pic de culoare, adica INVIZIBIL.

Dupa cum vedeti, are doi de BB in cod, ala inseamna ALBASTRU, uite exemplu de un verde si rosu

0x00GG00AA 0xRR0000AA

Codul HEX este format as:

0xRRGGBBAA (RR - Rosu | GG - Verde | BB - Albastru | AA - Opacitatea)

Mie mi se pare destul de clar.Deci daca vrei sa faci niste combinatii, joacate cu valentele RRGGBBAA.

Alt exemplu de a folosi:

0x500050AA va rezulta culoarea purpurie, deoarece este 50% Rosu 50% Albastru.

etc,,,

Daca e sa nu intelegeti ceva, va rog sa imi spuneti.

Am facut acest tutorial pentru cei care nu pea gasesc un Color Picker( Un program care genereaza automat culoare prin miscarea unor valente)

Cine imi spune ce culoare sunt aceastea?

0x505050AA

0x00GGBBAA

0x509090AA

Link to comment
Share on other sites

a,si din cate stiu eu de la info pe care o sa o invat(adic lectia va urma,nu ne'a predat-o Dex..),hex e format din 1,2,3,4,5,6,7,8,9,A,B,C,D,E,F (A=10,B=11,C=12,D=13,E=14,F=15)

Eh,e bun,dar la 'Alpha' puteai sa pui mai multe...Adic am zis eu deja...

00

11

22

33

44

55

66

77

88

99

AA

BB

CC

DD

EE

FF

GG-t'z'eapa


PS:'ALPHA' nu se deosebeste in chat!


Edit:

Cine imi spune ce culoare este aceasta?

0x505050AA

0x00GGBBAA

0x509090AA

TEME!!!!!!!1

ps2:mah,esti in a9a,boboc,dar cu experienta,vorbeste si romaneste... Cine imi spune ce culori sunt acestea,mai goagal care este

Link to comment
Share on other sites

Ca sa nu va strofocati si neuronii aia..care urla a pustietate,puteti folosi asta:

http://www.src-clan.net/files/ColorPicker.swf

www.src-clan.net/files/ColorPicker.exe

www.src-clan.net/files/ColorPicker.html

Link to comment
Share on other sites

a,si din cate stiu eu de la info pe care o sa o invat(adic lectia va urma,nu ne'a predat-o Dex..),hex e format din 1,2,3,4,5,6,7,8,9,A,B,C,D,E,F (A=10,B=11,C=12,D=13,E=14,F=15)

Eh,e bun,dar la 'Alpha' puteai sa pui mai multe...Adic am zis eu deja...

00

11

22

33

44

55

66

77

88

99

AA

BB

CC

DD

EE

FF

GG-t'z'eapa


PS:'ALPHA' nu se deosebeste in chat!


Edit:

TEME!!!!!!!1

ps2:mah,esti in a9a,boboc,dar cu experienta,vorbeste si romaneste... Cine imi spune ce culori sunt acestea,mai goagal care este

Ba ti-am zis ca am avut o culoare si dupaia am mai adaugat 2. Culmea esti ma.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue. For more details you can also review our Terms of Use and Privacy Policy.