Jump to content

Sistem de Fotbal (by ARTIST)


ARTIST

Recommended Posts

Buna seara/ziua stimati utilizatori,

In cursul iernii-primaverii anului 2012, ma aflam in stagiul proiectarii unui sistem de fotbal ce permitea playerilor sa-mp sa aiba posibilitatea de a juca meciuri ca si in viata reala. Am incercat sa il apropii mult cu sistemul de joc din Real Life. Mai jos va voi prezenta pe scurt ce s-a primit.

Descrierea Sistemului:

  •  Stadionul de Fotbal se afla in orasul Las Venturas (Stadionul de Baseball "Bandits").

  •  Intregul Stadion apartine Statului,adica Primariei San Andreas (Factiune).

  •  Insusi stadionul de fotbal cu porti,3 tribune pentru microbisti si linii de iesire (out,corner,mijlocul terenului,zona portarilor,etc.) se construieste automat la comanda de Admin.

  •  Intrarea pe Stadion este cu plata (plata pentru intrare o indica Primarul sau Vice-Primarul,in cel mai rau caz Adminul).Toti banii castigati de la intrare,vin in Trezoreria Statului (banca Primariei).

  •  Avand in vedere ca stadionul este inconjurat de gard si nici-un vehicul nu are acces in acesta,am creat intr-un anumit loc porti ce se deschid la comanda.Acces la aceasta comanda si la intrarea pe Stadion o au doar echipajele de Medici,Politie(PD,FBI,Armata),Pompieri si Primarie.Ca si in viata reala vor avea sarcina de a mentine ordinea,linistea si siguranta publica in timpul meciurilor de fotbal.

  •  Exista 3 vestiare dotate cu toate cele necesare (forma,incaltaminte,apa potabila,etc.). Vestiarul echipei Albastre (1),Vestiarul echipei Albe (2) si Vestiarul Arbitrilor.

    •  Numarul maxim de jucatori intr-o echipa: 8 (mai multi nu isi vor mai putea imbraca forma).

    •  Numarul maxim de arbitri la un meci: 3 (mai multi nu isi vor mai putea imbraca forma).

    • Odata ce vor fi schimbati in forma,atat jucatorii de fotbal cat si arbitrii,nu vor avea posibilitatea de a parasi stadionul pana nu se vor schimba in hainele obisnuite (vor fi intorsi automat inapoi).

Cursul Meciului de Fotbal:

  •  Adminul foloseste o comanda prin care anunta pe server startul unui meci de Fotbal. Automat la centrul terenului va aparea o minge, si la coltul terenului va aparea un tablou mare in care vor fi indicate cele 2 echipe.  Denumirea echipelor se trec pe tablou printr-o comanda, folosita de arbitri sau Admini. Daca vor fi trecute spre exemplu echipele Steaua si Rapid,pe tablou va aparea asa imagine (STEAUA 0 : 0 RAPID). Odata ce va fi marcat un gol,arbitrul sau tot Adminul va schimba scorul pe tablou prin alta comanda.

    •  Cei 1-3 arbitri ce vor avea grija de rularea meciului de fotbal sunt alesi de Admini.

    •  Insusi arbitrul are foarte multe comenzi in dotare,prin care are posibilitatea de a: incepe/incheia meciul,opreste jocul(mingea va sta pe loc fara a putea fi miscata din loc,pana arbitrul nu va anunta continuarea jocului), fluiera, anunta pauza intre reprize sau inceputul reprizei a 2-a,acorda cartonas galben sau rosu (2 galbene acumulate => rosu automat => scos automat din teren, 1 rosu => scos automat din teren),schimba denumirea echipelor pe tablou,schimba scorul meciului pe tablou,inchide vestiarul anumitei echipe (sa nu aiba acces nimeni la ea,din cei eliminati din teren),solicita asistenta medicala sau ajutorul politiei si anunta penalty(mingea trece automat in fata portii 1 sau 2 aleasa de arbitru,la o distanta anumita de poarta) sau corner(mingea trece automat in unul din cele 4 colturi alese de arbitru).

    •  In timpul meciului,daca mingea iesi in afara terenului,OUT va fi anuntat automat pe teren,mingea ramanand pe linie,in pozitia din care a iesit.

    •  Pasele si loviturile in poarta se dau folosind Click dreapta.

    •  Mingea de la adversar se poate lua doar atingand-ul sau lovind-ul (Click dreapta).

    •  In timpul meciului de fotbal este interzis de a sari,cu scopul de a ajunge intr-un anumit loc mai repede. Deaceea,jucatorii care vor sari in alergare in timpul meciului,se vor impiedica si vor cadea jos (actiune urmata de o animatie de cadere) si astfel va pierde mingea,daca va fi cu ea.

  •  In urma marcarii golului, pe stadion (raza stadionului) va fi anuntata marcarea golului, echipa ce a marcat golul,echipa ce l-a primit si numele marcatorului.

  •  Odata ce va fi marcat golul,mingea va trece automat la centrul terenului,la locul de baza.

  •  Odata cu fluierul de final,jucatorul cu cele mai multe goluri marcate va primi un anumit bonus (25% din suma totala acumulata din  vanzarea biletelor de intrare),fiecare jucator a echipei castigatoare va primi cate 5000$ (suma din Trezoreria Statului,adica din banca Primariei).

Cam acesta au fost unele detalii din Sistemul de Fotbal elaborat. Posibil am mai omis ceva detalii pe care nu le mai tin minte,dar in linii generale am redat toata informatia importanta despre acesta.

Daca apar intrebari ce tin de sistemul dat nu ezitati sa le afisati in aceasta tema.va voi raspunde cu cea mai mare placere.

Mai jos va prezint un scurt video al unui meci de fotbal (sistemul in acel moment a fost elaborat in proportie de 60%).

Cu respect, ARTIST

ep41yhufqpagka5wfoornw1wjfjie.png

HTjr_G.png
12975.png
 
Link to comment
Share on other sites

Buna seara stimate.

Dupa parerea mea, acum comentati aiurea,de dragul +1.

Daca nu e facut de mine acest sistem, aduceti-mi va rog argumentele si dovezile necesare pentru a imi demonstra mie personal cui i-ar apartine creatia data.

De ce majoritatea romanilor arunca vorbe in vant si toate in zadar? Locuiesc timp de 3 ani si ceva printre voi dar tot nu am ajuns a va intelege natiunea. Nu pot aprecia, respecta,sustine,etc.

Va multumesc pentru atentie.

P.S "Daca ar fi facut de tine ar fi bine" => "Daca ar fi fost facut de tine, ar fi bine."

Cu respect, ARTIST

ep41yhufqpagka5wfoornw1wjfjie.png

HTjr_G.png
12975.png
 
Link to comment
Share on other sites

  • WopsS locked this topic
Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue. For more details you can also review our Terms of Use and Privacy Policy.