Jump to content

Language


XStormiest

Recommended Posts

Ca sa nu ziceti ca sunt "nou" pe acest forum si habar nam nimic, si mai si critic pe deasupra

O sa va zic ceva sunt XStormiest de pe sa-mp.com , M-a lasasem de a posta pe sa-mp.ro din cauza romaniilor care nu stiu de cat sa critice si sa fure dar am zis in seara asta sa mai dau o sansa, asa ca am facut un mic script pentru voi

Detalli: Este un include , contine 2 limbi , 4 functii dintre care una este bool:

Este foarte usor de folosit

Download:

[download]http://pastebin.com/dMJ4TV9M[/download]

Functi:

[pawn]

native SetPlayerLanguage(playerid,language);

native GetPlayerLanguage(playerid,language);

native GameLangForPlayer(playerid,type,lang1[],lang2[],time,messtype);

native SendLanguageMessage(playerid,color.type,lang1[],lang2[]);

[/pawn]

!AtentieGetPlayerLanguage este un bool function ceea ce inseamna ca verifica doar daca limba respectivului player este egala cu limba, punand un !in fata functiei semnifica faptul ca limba nu este accea, dar nu prea cred ca o sa-l folositi.

Folosinte:

SendLanguageMessage(playerid,color.type,lang1[],lang2[]); - trimite un mesaj pe chat "SendClientMessage"

playerid - id-ul playerului

color - culoarea

type - tipul, poate fi folosit spre ex: pLang[playerid]

lang1[] - mesajul in cazul primi limbi

lang[2] - mesajul pentru a doua limba

SendLanguageMessage(playerid,COLOR_BLUE,pLang[playerid],"Salut","Hello");

GameLangForPlayer(playerid,type,lang1[],lang2[],time,messtype); - Trimite un mesaj pe ecran "GameTextForPlayer"

playerid - id-ul playerului

type = acelasi lucru ca mai sus

lang[1] - prima limba

lang2[] a doua

time = timp-ul pentru mesajul de pe ecran

GameLangForPlayer(playerid,pLang[playerid],"Hello","Salut",2000,0);

Ex script:

[pawn]

#include <a_samp>

#include <language>

#define ENG 0 //atentie trb neaparat 0

#define RO 1 //iar a doua 2, altfel nu o sa mearga cele 2 functi de trimis

new Language[MAX_PLAYERS];

public OnPlayerConnect(playerid)

{

  Language[playerid] = -1;

  return 1;

}

public OnPlayerDisconnect(playerid,reason)

{

  Language[playerid] = -1;

  return 1;

}

CMD:ro(playerid,params[])

{

  SetPlayerLanguage(playerid,RO);

  return 1;

}

CMD:eng(playerid,params[])

{

  SetPlayerLanguage(playerid,ENG);

  return 1;

}

CMD:primumesaj(playerid,params[])

{

  SendLanguageMessage(playerid,-1,Language[playerid],"Ce faci ?","How are you");

  return 1;

}

[/pawn]

Asta a fost doar un exemplu dar tu poti pune orice vrei. ex: franceza, germana sau orice vrei tu

Dar doar 2 limbi!!

Daca e vreo eroare postati :)

Eu sunt nimeni. Dar prefer sa fiu un nimeni inconjurat de prieteni adevarati, decat un om faimos inconjurat de falsi.

Nu sunt un scripter perfect, nu sunt nici macar pe aproape, insa in in ciuda acestui fapt incerc sa invat sa le fac pe toate.

Link to comment
Share on other sites

Ti-am studiat putin scriptul si la SendLanguageMessage daca pun mai mult de 2 limbi ce se va intampla?

In stock ai decat 2 case-uri, cel mai probabil o sa iei un mare crash.

Plus

SendLanguageMessage(playerid,color.type,lang1[],lang2[])

E corect pus punctul ala acolo? (color.type)

Link to comment
Share on other sites

Daca pui mai mult de 2 scripturi nu se intampla nimic dar nici scriptul nu merge deoarece cele 2 functi au doar 2 case-uri

Da am re-modificat aia a fost initial o greseala de scriere.

Eu sunt nimeni. Dar prefer sa fiu un nimeni inconjurat de prieteni adevarati, decat un om faimos inconjurat de falsi.

Nu sunt un scripter perfect, nu sunt nici macar pe aproape, insa in in ciuda acestui fapt incerc sa invat sa le fac pe toate.

Link to comment
Share on other sites

Am compilat eu folosind:

for( new i = 0; i < MAX_PLAYERS; i++ )
{
	SendLanguageMessage( i, -1, language[ i ], "Salut", "Salut", "Salut" );
}
Si:
: warning 202: number of arguments does not match definition

Ar trebuii sa pui o verificare in caz ca sunt mai mult de 3 parametrii, un scripter incepator nu si-ar da seama care este problema.

Asta tear ajuta

Link to comment
Share on other sites

este facut de mine  100 %

Oricum nu cred ca se folosesc mai mult de 2 limbi, adica ma rog daca vreti mai mult de 2 limbi va recomand y_language sau parca asa...

In fine ms

Eu sunt nimeni. Dar prefer sa fiu un nimeni inconjurat de prieteni adevarati, decat un om faimos inconjurat de falsi.

Nu sunt un scripter perfect, nu sunt nici macar pe aproape, insa in in ciuda acestui fapt incerc sa invat sa le fac pe toate.

Link to comment
Share on other sites

este vorba despre un include , cu care poti seta 2 limbi ,orice vrei tu am dat un ex...

Eu sunt nimeni. Dar prefer sa fiu un nimeni inconjurat de prieteni adevarati, decat un om faimos inconjurat de falsi.

Nu sunt un scripter perfect, nu sunt nici macar pe aproape, insa in in ciuda acestui fapt incerc sa invat sa le fac pe toate.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue. For more details you can also review our Terms of Use and Privacy Policy.