Jump to content
  • 0

» » » BIG HELP !! » » »


Addons

Question

1. Am vazut la multe servere ca atunci cand te duci in locuri importante (LSPD, primarie, hq factiuni etc) iti apare in coltul ecran-ului asa:

2nss8c7.jpg ( depinde de locul unde te afli )

Doresc sa stiu cum se numeste acest FS si de unde il pot descarca ?

2. Cum pot creea si eu acest pickup + text-ul de deasupra lui ?

fxbdyf.jpg

Link to comment
Share on other sites

5 answers to this question

Recommended Posts

Pentru pickup,3dtextdraw faci asa:

1)Te duci in pozitia unde vrei sa faci 3dtextdraw si dai /save

2)Intri in My Documents\GTA San Andreas User Files\SAMP dupaia dai la saved position si iei coordonatele de acolo

3)Intri in gm si cauti pe unde mai ai Create3dtextdraw si faci un copy la unul din ele si tu doar schimbi coordonata si textul SAU faci asa(trebuie puse la OnGameModeInit :

AddStaticPickup(1318, 2, 1123.1080,-2037.2476,69.8937);//Enter
	Create3DTextLabel(""color_red"[HQ CORLEONE]\n"wh"Press"color_lime" [F]"wh" to enter place.",COLOR_YELLOW,1123.1080,-2037.2476,69.8937,20.0,0);//Enter
	AddStaticPickup(1318, 2, 1261.0769,-785.3129,1091.9063);//Exit
	Create3DTextLabel(""color_red"[HQ CORLEONE]\n"wh"Press"color_lime" [F]"wh" to exit place.",COLOR_YELLOW,1261.0769,-785.3129,1091.9063,20.0,0);//Exit
Aici ai si intrare si iesire, tu doar schimbi coordonatele si textul. AddStaticPickup == este pentru pickup. ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- Pentru rezolvare la problema 1 faci asa: Intri in gm, -sus in script adaugi:
new Text:bank;
(sau poti pune ce vrei in loc de bank) -undeva in script adaugi functia IsPlayerInArea:
public IsPlayerInArea(playerid, Float:minx, Float:maxx, Float:miny, Float:maxy)
{
	new Float:x, Float:y, Float:z;
	GetPlayerPos(playerid, x, y, z);
	if (x > minx && x < maxx && y > miny && y < maxy) return 1;
	return 0;
}
-la OnGameModeInit adaugi:
        bank = TextDrawCreate(0.0, 434.0,"Bank LS Turf.");
        TextDrawFont(bank,3);
        TextDrawLetterSize(bank,10,10);
        TextDrawColor(bank,0xF6F6F6FF);
        TextDrawSetShadow(bank,1);
        TextDrawSetOutline(bank,1);
        TextDrawBackgroundColor(bank,0x000FF);
        TextDrawUseBox(bank,0);
-la OnPlayerUpdate adaugi:
if(IsPlayerInArea(playerid, -1789.222, 1340.222, -1555.222, 1555.222)) (--cordonata locatiei)
{
    TextdrawSetString(bank, "Bank LS Turf");
    TextDrawShowForPlayer(playerid, bank);
}
else
{
    TextDrawHideForPlayer(playerid,bank);
}

Tu doar trebuie sa schimbi coordonatele bune si in loc de bank sa pui ce nume vrei. Bafta!

Link to comment
Share on other sites

Hmm..Ideea asta nu mi-a venit in minte, mersi.

PS: Am alta problema: daca ai observat in prima poza a mea la PD HQ, textul e unul sub altul, cum as putea face si eu asa ca pe serverul meu oricat de mult as scrie se pune doar intr-un rand.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue. For more details you can also review our Terms of Use and Privacy Policy.