Jump to content
  • 0

String si Dini


Guest farse

Question

new infostring[256];
format(infostring,256,"DeathRun/Maps/%s.INFO",map);
//...
new SpawnString[256];
format(SpawnString,sizeof(SpawnString),"%f",dini_Get(infostring,"SpawnLoc"));//pe asta nu o citeste
SpawnLoc=3306.931641,-941.040344,1559.717163

Ultima linie din primul chenar nu o citeste serverul...Are idee cineva de ce?

in al2a chenar e ce e SpawnLoc in fisierul  %s.info(%s-fiind map,adic arena actuala,UpDown :)) )

#cmg-nam zis NICI O DATA ca sunt 'cel ami bun scripter din romania',o ziceau altii,si poate sa zica ca sunt si mai bun ca kye,ca eu i-mi stiu 'nivelu' si nu am laud cu el haha.gif

Link to comment
Share on other sites

3 answers to this question

Recommended Posts

eu am incercat sa fac altfel:infostring  sa fie ce este la SpawnLoc,apoi foloseam split,ca sa fie mai usor

new infostring[256];
format(infostring,256,"DeathRun/Maps/%s.INFO",map);
new SpawnString[256];
format(SpawnString,sizeof(SpawnString),"%f",dini_Get(infostring,"SpawnLoc"));
split(SpawnString,Spawnpos,',');
ServerInfo[SpawnX]=floatstr(Spawnpos[0]);
ServerInfo[SpawnY]=floatstr(Spawnpos[1]);
ServerInfo[SpawnZ]=floatstr(Spawnpos[2]);

dar totusi multumesc

EDIT:MULTUMESC MA,am schimbat toate stringurile de la 256 la 128 si a mers xD

TNX +1 respect :)

Link to comment
Share on other sites

new infostring[256];
format(infostring,256,"DeathRun/Maps/%s.INFO",map);
//...
new SpawnString[256];
format(SpawnString,sizeof(SpawnString),"%f",dini_Get(infostring,"SpawnLoc"));//pe asta nu o citeste
SpawnLoc=3306.931641,-941.040344,1559.717163
Ultima linie din primul chenar nu o citeste serverul...Are idee cineva de ce? in al2a chenar e ce e SpawnLoc in fisierul  %s.info(%s-fiind map,adic arena actuala,UpDown :)) )
de fapt prostia este urmatoarea:
"%f",dini_Get
1. %f = Float (adica coordonate, marimi etc.) 2. dini_Get(filename[], key[]); = dini_Get este folosit pentru a citi STRINGURI (adica litere, propozitii, texte) nu FLOAT-uri. deci pt ce ai tu acolo, trebuie sa faci
"%f", dini_Float(infostring, "SpawnLoc"));

3*. Ce ai facut tu acolo e o mare prostie, salvezi 3 coordonate, intr-o singura "cheie" (key) si vrei sa o scoti pe rand.

Trebuie sa salvezi X, Y, Z in 3 linii (chei(key)) diferite si sa le scoti in 3 Floaturi diferite;

Ooo tu cel mai mare scripter din Romania, ai cam ruginit.

EDIT: si mai incerci si sa desfaci (split) un FLOAT... iar split e folosit pt STRING-uri... mai vezi si tu wikipedia.

-Toate tutorialele postate intra aici sau puneti-le direct [url=http://www.sa-mp.ro/forum/index

Link to comment
Share on other sites

a mers foarte bine split si cu float-uri

Off-Topic

N-AM ZIS IN VIATA MEA CA SUNT CEL MAI TARE SCIPTER DIN ROMANIA,o ziceau altii,si nu-i bag in seama,

Pentru mine cam asa e"clasementul marilor scripteri in pawn",din comunitatea noastra

cmg4life

LaZ

MoroJr

Farse

matrixismyname

...

Ei poata sa spuna ca sunt mai 'mare scripter' decat Kye,ca eu stiu unde mie locul...

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue. For more details you can also review our Terms of Use and Privacy Policy.