Jump to content

Jucatori Online index


romanu

Recommended Posts

Salut tuturor sampistilor de pe forum, am o intrebare care ma framanta de ceva timp...pe b-hood.ro este pe pagina undeva pe la mijlocul acesteia "jucatori online:~ si conturi inregistrate:~". In ultimul timp am inceput sa invat html si css, si de curand am decis sa incerc sa evoluez pe partea asta si in php, in fine ideea e ca nu stiu cum as putea face "sistemul" asta pentru alte index-uri dar si pentru experienta mea proprie. Daca puteti sa mi explicati, sa mi dati un cod sau sa ma contactati pe discord (Robyx.rar#0078) chiar m-ar ajuta mult!

Va las mai jos niste imagini sa intelegeti la ce ma refer.
https://prnt.sc/A5lNLzaMtjeW
https://prnt.sc/1sDF3kv49nZ9

https://prnt.sc/EWvwblv4GYBT

Link to comment
Share on other sites

iti faci o coloana in baza de date la tabelul playerilor inregistrati in care trebuie sa stii daca playeru respectiv e online sau nu (asta ar insemna un boolean), sau faci un alt tabel in care stochezi playerii online (probabil asta e varianta mai optima, ca nu trebuie baza de date sa faca un ciclu in toti userii inregistrati, ci doar in cei online), si trebuie sa faci in scriptul tau php un query catre db in care sa selectezi COUNT-ul playerilor care s online, si apoi extragi valoarea si o aplici in codul tau html.

Edited by Sancky
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, max said:

si daca are deja tabelul si el vrea doar sa contorizeze conturile inregistrare? daca esti prost nu mai vorbi aiurea si abtine te cu "CODUL TAU HTML " pentru ca ce ai incercat tu sa spui sa aplice o eticheta pentru ca din asta e format html din etichete cu sot contur inregistrate: <h1>1</h1>

Salut sugestia mea pentru tine este sa te uiti la tutorialul pe care ti l am trimis mai jos este foarte bine explicat nu e lung si cand nu mai ai chef/timp doar opresti videoul si te uiti cand ai tu timp sugestia mea pentru tine este sa faci si ce iti arata in video si daca n ai inteles sa te uiti la video pana intelegi destul de clar cea ce face axez in tutoriale pentru ca mai tarziu iti vor trebui operatori,if,else si asa mai departe.

 

pentru a face contorizarea conturilor pentru inceput trebuie sa facem conexiune la baza de date MySQL pe care ti o las mai jos deja facuta de mine.

<?php

$db = new mysqli("localhost","my_user","my_password","my_db"); // face conexiunea la baza de date.

if($db -> connect_errno) { // asta este o functie care verifica daca sa putut face conexiunea la baza de date.
die("nu sa putut face conexiunea la baza de date."); // asta e doar un mesaj ce se afiseaza cand nu sa putut face conexiunea la baza de date.
}

dar sa spunem ca tu deja conexiunea la baza de date facuta si nu mai e nevoie asa ca facem direct countul .

<?php
$count = $db->query("SELECT COUNT(*) FROM `users`"); // aici cauta in tabelul userrs conturile si le enmuera
$users = $count->fetch_row(); // aici se returneaza conturile in cifre si le enumera ca tie sa iti afiseze pe pagina ta exact cate conturi sunt la momentul actual.
?>

nu e prea bine explicat si nu vei intelege prea multe din astea asa ca iti sugerez sa te uiti la tutorialul pe care ti le am trimis mai sus pentru ca te va ajuta chiar daca vrei sa faci ceva din asta chiar daca e doar la 'caterinca' eu iti sugerez sa te uiti la video ca te va ajuta acum tu stii daca o vei face sau nu spor. :) 

Multumesc mult, o sa vad cand am timp sa ma ocup.

Link to comment
Share on other sites

@max si @Sancky v-am sters mesajele voastre stupide in care va certati ca chiorii, asta asa ca si cum as trece cu vederea peste cearta voastra in perioada asta, care nu o accept aici pe forum, aveti private si real life.  Data viitoare promit ca luati ban amandoi.

  • Like 1
  • Thanks 1
  • Sad 1

logo.png

ATENTIE!!! Nu imi trimiteti mesaje private care au legatura cu scriptingul. NU mai scriptez.

Link to comment
Share on other sites

16 hours ago, -=[Vyorel]=- said:

@max si @Sancky v-am sters mesajele voastre stupide in care va certati ca chiorii, asta asa ca si cum as trece cu vederea peste cearta voastra in perioada asta, care nu o accept aici pe forum, aveti private si real life.  Data viitoare promit ca luati ban amandoi.

Cel mai bine e ca fenomenu asta max sa primeasca ban din start, te complici aiurea sa-i explici si de cand a aparut pe forum doar cearta a facut. Din punctul meu de vedere, chiar si daca te iei la cearta cu el e prost de bubuie, nu are argumente plauzibile ca sa dea dovada ca are dreptate si cel mai probabil are foarte mult timp liber pentru a ne linge pe noi la banane in fiecare topic. 

Edited by Vallentiin
Link to comment
Share on other sites

On 4/18/2023 at 12:08 AM, max said:

nu ca as sta sa iti dau prea multa importanta tie dar ca o mica paranteza tie ti am spus de milioane de ori ca nu esti ready pentru a oferi servicii scripting si sa inveti si apoi sa revi cu un nou topic desi ti am spus o de 543524532542352 ori si cu frumosu si cu uratul tot nu ai bagat la cap ce ti am zis si certurile cu sancky sunt ca se baga el in seama pe topic acm salut scriptere.

Am zis strict de comportamentu tau, in schimb tu mi ai raspuns ca nu stiu sa ofer servicii scripting din moment ce nu mai activez. Nu mai e nimic de zis, dar sa nu faci niciodata copii ca se raspendeste prostia.

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Vallentiin said:

Am zis strict de comportamentu tau, in schimb tu mi ai raspuns ca nu stiu sa ofer servicii scripting din moment ce nu mai activez. Nu mai e nimic de zis, dar sa nu faci niciodata copii ca se raspendeste prostia.

n-are rost. 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue. For more details you can also review our Terms of Use and Privacy Policy.