Jump to content

Gamemode de la 0 - Updates/News


Recommended Posts

Dupa cum am mentionat in celalalt topic, am pierdut vechiul gamemode, si am zis ca vreau sa ma reapuc din nou.

Nu mai are rost sa mentionez faptul ca am inceput de la gamemode-ul lui NERS, ultima versiune.

Deci ca de obicei, voi posta aici fiecare update/modificare pe care am facut-o gamemode-ului, intr-o perioada mai lunga, pentru a nu face spam.

 

Informatii esentiale:
-Economia va fi una relativ medie.
-Nivelul maxim de admin este 7.
-Gamemode-ul ruleaza pe MySql R41-4.
-Este recomandat crearea bunurilor (case, biz-uri) din baza de date, pentru a evita problemele.
-Am inceput lucrul la acest gamemode pe data de 24 Iulie 2022, la ora 13:23.


Updates!
-Acum cand setezi cuiva un business folosind comanda [/set], se vor actualiza si textele business-urilor.
-Rezolvata problema atunci cand setai un business unui player pe 0, in baza de date tot aparea jucatorul ca detine acel biz.
-Am scos 'Business' din [/set].
-Am adaugat comanda [/givebiz], folosind aceasta comanda poti oferi un business unui player. (Admin 6+).
-Am adaugat comanda [/asellbiz], folosind aceasta comanda poti vinde un business la stat (Admin 6+).
-Am adaugat comanda [/admins], folosind aceasta comanda poti vedea adminii conectati pe server.
-Am adaugat comanda [/helpers], folosind aceasta comanda poti vedea helperii conectati pe server.
-Am adaugat comanda [/killcp], folosind aceasta comanda poti sterge un checkpoint activ.
-Am modificat putin pod-ul de langa 'Verona Beach', acolo voi face jobul 'Fisherman'.
-Am adaugat comanda [/jobs], folosind aceasta comanda poti vedea job-urile server-ului.
-Acum cand intrii pe server, daca esti player vei primi un mesaj de 'Bun venit'.
-Acum cand intrii pe server, daca esti admin se va anunta automat pe 'Staff'.
-Acum cand intrii pe server, daca esti helper se va anunta automat pe 'Staff'.
-Am adaugat job-ul 'Fisherman' in baza de date, si in /jobs.
-Am adaugat comanda /spawn respectiv /respawn, folosind aceasta comanda poti respawna un player.
-Am adaugat comanda /gotojob, folosind aceasta comanda te poti teleporta la unul dintre job-urile de pe server.
-Am facut functia de incarcare a job-urilor din baza de date. (LoadJobs)
-Am adaugat comanda [/getjob], folosind aceasta comanda poti sa te angajezi la unul din job-urile de pe server.
-Am adaugat comanda [/quitjob], folosind aceasta comanda poti sa demisionezi de la job-ul la care esti anagajat.
-Am mai adaugat 5 Business-uri (2 Benzinarii, si 3 magazine 24/7);
-Am rezolvat mici probleme pe aici pe colo din gamemode, care nu erau facute de mine btw :).
-Am terminat job-ul 'Fisherman', acesta functioneaza perfect, informatii despre acesta aveti mai jos:
(Poti castiga intre 125.000$ - 495.000$ pe fiecare peste vandut, nu exista skill-uri).


Gamemode-ul o sa aiba numele 'dTy', deoarece aceea este vechea mea comunitate, si doresc sa continui folosind acest nume.

Ma rog, nu chiar comunitatea mea, dar am facut parte din fondatorii principalii acolo.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Updates!

 

-Acum iti apare in /stats ce job detii.
-Am modificat putin mesajele comenzilor de admin, text-ul si culorile.
-Am adaugat 'GunShop', de aici iti poti cumpara arme daca detii licenta de gun.
-Am adaugat comanda [/buyguns] respectiv [/buygun], folosind aceasta comanda poti cumpara arme din 'Gunshop'.
Armele disponibile din GunShop sunt :
M4 - $15.000 - 100 Gloante.
Ak47 - $15.000 - 100 Gloante.
Deagle - $10.000 - 50 Gloante.
Shotgun - $20.000 - 50 Gloante.

-Am adaugat inca 3 business-uri. (2 GunShop-uri, 1 Banca - Cea principala LS)
-Am adaugat comanda [/freeze], folosind aceasta comanda poti ingheta un jucator. (Admin 1+)
-Am adaugat comanda [/unfreeze], folosind aceasta comanda poti dezgheta un jucator. (Admin 1+)
-Am adaugat 'Puncte Premium', denumirea din pVar este 'PremiumPoints', iar denumirea din baza de date este 'PP'. Momentan nu poti face acest puncte din nimic.
-Am adaugat comanda [/givemoney], folosind aceasta comanda poti da bani unui jucator.
-Am adaugat tab-ul 'Los Santos' in comanda [/gps], acolo poti vedea toate business-urile din 'Los Santos'.
-Am adaugat comanda [/shop], de aici poti cumpara anumite beneficii cu Puncte Premium. Momentan poti cumpara Level UP si 'Premium Account care momentan nu are beneficii.'
-Am adaugat comanda [/givepp], folosind aceasta comanda poti da cuiva Puncte Premium.
-Am adaugat comanda ([/fixveh], [/fv], [/fixvehicle], [/repairveh]), folosind aceasta comanda poti repara vehiculul in care te aflii, si alimenta cu 100% Fuel.
-Am modiicat culorile comenzilor de la [/set].
-Am adaugat PP(Puncte Premium) in comanda [/set].
-Am adaugat 'Premium' in comanda [/set], pentru a putea seta cuiva cont premium.
-Conturile premium au fost adaugate pe Iterator, pentru a putea fi folosite mai usor.
-Am adaugat comanda [/pc], folosind aceasta comanda poti vorbii pe chat-ul Premium, la care au acces doar Premium User.
-Am adaugat comanda [/tog], de aici poti dezactiva unele chat-uri care vor fi adaugate, dar la momentul actual poti dezactiva decat 'Premium Chat'.
-Acum iti apare si in [/stats] daca detii 'Cont Premium'.

Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, costea marius said:

link dowload

Momentan nu il pun la download, vreau sa lucrez mai mult la el.

Si dupa ce ajung la o versiune, aproximativ jucabila, in care poti face bani, si sa ii folosesti intr-un anumit mod (Cumpara case/bizz-uri/masini).

Sunt 3 posibilitati:

-O sa il pun de vanzare pe internet.

-O sa il pun pe gratis(Asta in cazul in care coomunitatea de samp din romania, nu o sa creasca si o sa scada si mai mult).

-O sa imi deschid un server cu acesta.

Link to comment
Share on other sites

Updates!

-Am adaugat un timer, care se activeaza cand intrii pe server, si se repeta o data la o secunda (Acesta o sa ajute mult la verificarile pentru safezone)
-Am adaugat comanda [/mute], folosind aceasta comanda poti bloca accesul cuiva de a vorbi pe chat-ul normal, sau unul dintre chat-urile de pe server pentru o anumite perioada de timp. (Acesta inca poate folosi comenzile generale, gen /jobs, si etc) (Admin 1+)
-Am updatat comenzile din /ah, am adaugat comenzile pe care le-am creeat in gamemode.
-Am adaugat SafeZone, cei care vor da damage altor jucatori in safezone vor primii freeze pentru 2 secunde.
-Am adaugat un textdraw care iti apare in mijlocul ecranului, sus, cand intrii in Safe-Zone.
-Am updatat [/gps --> 'Los Santos'], am adaugat CNN-ul, si un 'Burger Shot'.
-Am adaugat business de tip 'Burger Shot', de aici iti poti cumpara mancare.
-Am adaugat un sistem de mancare, mai exact o data la 5minute o sa iti scada 1% din viata, si trebuie sa mergi sa mananci pentru a-ti reface viata. Momentan exista decat Burger Shot.
-Am adaugat un PlayerTextdraw, care iti arata cat la % ai viata.
-Am adaugat comanda [/hud], folosind aceasta comanda poti dezactiva textdraw-urile disponibile, momentan poti activa/dezactiva Textdraw-ul pt HP.
-Am adaugat comanda [/ad], folosind aceasta comanda poti plasa un anunt la 'CNN'.
-Am adaugat comanda [/dad] respectiv [/deletead], folosind aceasta comanda poti sterge anuntul unui jucator. (Admin/Helper)

Link to comment
Share on other sites

Updates.

Am trecut la versiunea 2.0!

-Am adaugat un Giftbox, in Los Santos, langa CNN.
-Am adaugat comanda [/getgift], folosind aceasta comanda poate fi folosita o data la 10payday-uri, de la nivel 3+. Si poti castiga intre $1kk - $10kk, sau intre 5 - 20 Premium Points.
-Am adaugat comanda [/resetgift], folosind aceasta comanda poti reseta timpul de asteptare pentru a deschide GiftBox-ul, pentru toti playerii online. (Admin 6+)
-Am scos acel textdraw cu Level-ul si XP-ul playerului. Mi-se pare inutil, probabil o sa adaug ceva mai frumos pe parcurs.
-Am adaugat un textlabel la Giftbox, care arata cate pp-uri, si cati bani s-au castigat la giftbox in total, de la ultimul restart.
-Acum apare in [/shop] deasupra, cate premium points detii.
-Am updatat comanda [/ah], am adaugat noile comenzi.
-Am updatat dialog-ul de la [/gps], Los Santos este acum pe primul loc, iar in jos vor fi locatiile "mai importante".
-Am adaugat o micuta verificare (sa zicem anti cheat), in momentul in care un jucator prinde cu un vehicul mai mult de 300km/h, acesta va primi kick de la AdmBot pe motiv: SpeedHack. Iar adminii vor fi alertati.
-Am adaugat job-ul 'Farmer'.
-Am adaugat comanda [/work], folosind aceasta comanda poti incepe munca la job-ul Farmer.
-Am adaugat un textdraw care apare atunci cand muncesti la job-ul Farmer, in acesta apare Timp-ul pe care trebuie sa il mai muncesti.

Nu sunt foarte multe update-uri, doar ca am apucat sa lucrez numai o ora astazi, si am zis sa le postez, pentru a nu pierde cursul :) 

Voi trece la versiunea 3.0, cand vor termina sistemul de case, si vehicule personale. Iar apoi in versiunea 4.0 voi incepe cu restul job-urilor.

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, VAurel said:

Updates.

Am trecut la versiunea 2.0!

-Am adaugat un Giftbox, in Los Santos, langa CNN.
-Am adaugat comanda [/getgift], folosind aceasta comanda poate fi folosita o data la 10payday-uri, de la nivel 3+. Si poti castiga intre $1kk - $10kk, sau intre 5 - 20 Premium Points.
-Am adaugat comanda [/resetgift], folosind aceasta comanda poti reseta timpul de asteptare pentru a deschide GiftBox-ul, pentru toti playerii online. (Admin 6+)
-Am scos acel textdraw cu Level-ul si XP-ul playerului. Mi-se pare inutil, probabil o sa adaug ceva mai frumos pe parcurs.
-Am adaugat un textlabel la Giftbox, care arata cate pp-uri, si cati bani s-au castigat la giftbox in total, de la ultimul restart.
-Acum apare in [/shop] deasupra, cate premium points detii.
-Am updatat comanda [/ah], am adaugat noile comenzi.
-Am updatat dialog-ul de la [/gps], Los Santos este acum pe primul loc, iar in jos vor fi locatiile "mai importante".
-Am adaugat o micuta verificare (sa zicem anti cheat), in momentul in care un jucator prinde cu un vehicul mai mult de 300km/h, acesta va primi kick de la AdmBot pe motiv: SpeedHack. Iar adminii vor fi alertati.
-Am adaugat job-ul 'Farmer'.
-Am adaugat comanda [/work], folosind aceasta comanda poti incepe munca la job-ul Farmer.
-Am adaugat un textdraw care apare atunci cand muncesti la job-ul Farmer, in acesta apare Timp-ul pe care trebuie sa il mai muncesti.

Nu sunt foarte multe update-uri, doar ca am apucat sa lucrez numai o ora astazi, si am zis sa le postez, pentru a nu pierde cursul :) 

Voi trece la versiunea 3.0, cand vor termina sistemul de case, si vehicule personale. Iar apoi in versiunea 4.0 voi incepe cu restul job-urilor.

Felicitari pentru munca depusa de pana acum!

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Updates!

Aceste modificari/update-uri, au fost facute in 2 ore de lucru, pentru ca doar atat am apucat in ultimele 3zile.

-Am rezolvat un bug aparut in urma adaugarii textdraw-ului pentru a arata cata viata ai.
-Am adaugat 'Farmer' in [/gotojob].
-Am adaugat comanda [/gotols], folosind aceasta comanda te poti teleporta in Los Santos. (Admin 1+)
-Am adaugat comanda [/gotolv], folosind aceasta comanda te poti teleporta in Las Venturas. (Admin 1+)
-Am adaugat comanda [/gotosf], folosind aceasta comanda te poti teleporta in San Fierro. (Admin 1+)
-Am adaugat comanda [/gethere], folosind aceasta comanda poti trage un jucator la tine. (Admin 1+)
-Am adaugat comanda [/goto], folosind aceasta comanda te poti teleporta la un jucator. (Admin 1+)
-Am adaugat comanda [/spec], folosind aceasta comanda te poti pune spectate pe un jucator. (Helper / Admin)
-Am adaugat comanda [/specoff], folosind aceasta comanda poti iesi din spectate. (Helper / Admin)
-Am adaugat un sistem de DailyQuest. - 
Poze
-Am adaugat comanda [/dailyquest], folosind aceasta comanda poti alege un DailyQuest, poti face doar 3 pe zi.
-Am adaugat comanda [/cancelquest], folosind aceasta comanda poti anula un DailyQuest pe care l-ai ales.
-Am adaugat comanda [/quests], folosind aceasta comanda oti vedea Quest-urile active pe care le ai.
-Momentan am adaugat decat 3 dailyquest-uri : 1. Alimenteaza un vehicul la benzinarie. 2. Urca pe muntele Chilliad. 3. Mergi intr-un Burger Shot si mananca.

-Acum daca stai afk cand lucrezi la job, mai mult de 60secunde, vei primi Kick.

Link to comment
Share on other sites

Salut, revin cu o mica intrebare, momentan nu postez niciun update.

 Dati-mi idei de Quest Special, deoarece vreau sa fac unul si nu am idei foarte wow decat cel cu adunat de obiecte, poate aveti vreo idee mai calumea :) As aprecia foarte mult, si o sa las credite cu ideea cea mai buna. ❤️ 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Dupa o perioada foarte lunga in care nu am mai lucrat absolut deloc pe calculator, si nici nu l-am mai deschis, am decis sa va postez versiunea actuala a acestui gamemode, ultimele update-uri le aveti sus. Daca mai exista vreun update pe care nu il gasiti mai sus, le ve-ti gasi in 'updates.txt' din 'gamemodes'.

LINK: Download

Link to comment
Share on other sites

33 minutes ago, VAurel said:

Dupa o perioada foarte lunga in care nu am mai lucrat absolut deloc pe calculator, si nici nu l-am mai deschis, am decis sa va postez versiunea actuala a acestui gamemode, ultimele update-uri le aveti sus. Daca mai exista vreun update pe care nu il gasiti mai sus, le ve-ti gasi in 'updates.txt' din 'gamemodes'.

LINK: Download

 

Edited by rgb
Link to comment
Share on other sites

On 10/1/2022 at 3:38 PM, VAurel said:

Dupa o perioada foarte lunga in care nu am mai lucrat absolut deloc pe calculator, si nici nu l-am mai deschis, am decis sa va postez versiunea actuala a acestui gamemode, ultimele update-uri le aveti sus. Daca mai exista vreun update pe care nu il gasiti mai sus, le ve-ti gasi in 'updates.txt' din 'gamemodes'.

LINK: Download

Imi cer scuze, am uitat sa mentionez acest lucru deoarece abia acum am observat asta... 

Baza de date nu este postata cea updatata, mai lipsesc unele tabele pe care le puteti face si voi foarte usor. Si nu mai am nici versiunea cealalta deoarece am reinstalati windowsul.

Link to comment
Share on other sites

On 10/7/2022 at 8:02 PM, VAurel said:

Imi cer scuze, am uitat sa mentionez acest lucru deoarece abia acum am observat asta... 

Baza de date nu este postata cea updatata, mai lipsesc unele tabele pe care le puteti face si voi foarte usor. Si nu mai am nici versiunea cealalta deoarece am reinstalati windowsul.

                                   -

Edited by rgb
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue. For more details you can also review our Terms of Use and Privacy Policy.