Jump to content
  • 0

Car damage


TheGodfather

Question

Salut, as vrea ca atunci cand un jucator e in masina si alt jucator trage in masina acestuia, sa ii apara un mesaj jucatorului din masina ca jucatorul cu numele x a tras in masina acestuia. Am incercat sa fac ca si mai jos dar imi da acelasi id, respectiv id-ul celui care da damage.

public OnVehicleDamageStatusUpdate(vehicleid, playerid)
{    
    new string[128];
    foreach(Player, i)
        if(IsPlayerInVehicle(i, vehicleid)) {
        format(string, sizeof(string), "%s did damage to vehicle with id %d drove by player %s", GetName(playerid), vehicleid, GetName(i));
        SCMTA(-1, string);
    }
    return 1;    
}

Link to comment
Share on other sites

7 answers to this question

Recommended Posts

  • 1

Salutare,

Incearca sa folosesti functia https://open.mp/docs/scripting/callbacks/OnPlayerWeaponShot
folosesti un if pentru hittype == BULLET_HIT_TYPE_VEHICLE
apoi adaugi acel for pentru toti jucatorii, verifici in acel for daca jucatorul se afla in vehiculul lovit, GetPlayerVehicleID i == hitid
si trimiti mesajul catre jucatorul i ca jucatorul playerid i a lovit masina

Daca am scris gresit incearca si tu sa faci de la tine, eu ti am dat rapid un pseudocod din capul meu gandit rapid nu mura in gura, succes!

 

    __  ____      __           
   /  |/  (_)____/ /____  _____
  / /|_/ / / ___/ __/ _ \/ ___/
 / /  / / (__  ) /_/  __/ /    
/_/  /_/_/____/\__/\___/_/     
SERVICII SCRIPTING DE CALITATE
Pagina     Scripting     pawn
Link to comment
Share on other sites

  • 0

Zi de zi, ultima postare e pe 1 aprilie :)). Dar na, daca asta intelegi prin zi de zi e ok

6 hours ago, Hiro said:

Brothere vad ca deja ti-ai facut carare pe aceasta sectiune zi de zi te vad ca ne ceri ajutorul, tu vrei sa inveti sau sa iti facem gm-ul? :))

Link to comment
Share on other sites

  • 0
On 5/10/2022 at 11:11 AM, TheGodfather said:

Zi de zi, ultima postare e pe 1 aprilie :)). Dar na, daca asta intelegi prin zi de zi e ok

decat sa ne astepti pe noi sa te ajutam zic ca ai putea sa iti bati capul singur =))))))))

Web Developer 
My portfolio: Click

Link to comment
Share on other sites

  • 0
9 minutes ago, Mister said:

Salutare,

Incearca sa folosesti functia https://open.mp/docs/scripting/callbacks/OnPlayerWeaponShot
folosesti un if pentru hittype == BULLET_HIT_TYPE_VEHICLE
apoi adaugi acel for pentru toti jucatorii, verifici in acel for daca jucatorul se afla in vehiculul lovit, GetPlayerVehicleID i == hitid
si trimiti mesajul catre jucatorul i ca jucatorul playerid i a lovit masina

Daca am scris gresit incearca si tu sa faci de la tine, eu ti am dat rapid un pseudocod din capul meu gandit rapid nu mura in gura, succes!

Iti multumesc frumos! Voi incerca si revin cu reply.

Link to comment
Share on other sites

  • 0
31 minutes ago, Mister said:

Salutare,

Incearca sa folosesti functia https://open.mp/docs/scripting/callbacks/OnPlayerWeaponShot
folosesti un if pentru hittype == BULLET_HIT_TYPE_VEHICLE
apoi adaugi acel for pentru toti jucatorii, verifici in acel for daca jucatorul se afla in vehiculul lovit, GetPlayerVehicleID i == hitid
si trimiti mesajul catre jucatorul i ca jucatorul playerid i a lovit masina

Daca am scris gresit incearca si tu sa faci de la tine, eu ti am dat rapid un pseudocod din capul meu gandit rapid nu mura in gura, succes!

Am reusit, multumesc mult pentru ajutor!

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue. For more details you can also review our Terms of Use and Privacy Policy.