Jump to content

Servicii scripting


Osprey0890

Recommended Posts

Acum 5 ore, Osprey0890 a spus:

Știi ce... eu am tot luat-o cu frumosul, da' deja nu mai am chef.

Bă vagonule, degeaba vă uitați tu și Gheorghiuț la Chifoi pe TikTok și vă credeți "afakeriști", că tot business de duzină ați făcut, faceți și veți face. Atât puteți, deci încheiați subiectul că nu impresionați pe nimeni.

Acum, pe lângă atrocitățile postate de Valentin, mai vi și tu și te bagi ca musca-n "lapte" ca să ce? N-ai nimic de demonstrat, n-ai nimic de arătat, n-ai nimic de oferit, n-ai nimic de învățat, n-ai nimic relevant de spus, nu ești în măsură să dai sfaturi, nu ești în măsură să judeci, nu ești în măsură să critici, dai cu cabina de tastatură și postezi ce-ți iese. Nimeni nu v-a cerut opinia, deci păstrați-o pentru voi pentru că oricum e irelevantă. Mai bine stați voi în colțișorul vostru și așteptați să fiți chemați. Cu reply-urile astea n-ați făcut nimic altceva decât să vă faceți de rahat, să faceți tam-tam că să mai aveți la ce lătra și să arătați lumii cât sunteți de paraleli cu universul: Valentin cu abominațiile și visele lui erotice despre programare și tu că vi aici și-l tragi de w0w.

Oamenii ti-au explicat frumos ca ai un cod nedemn de vanzare. Daca cu asta te mandresti, nu vreau sa stiu codul de care nu esti tu multumit cum arata.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

La 21.01.2021 la 1:56, Osprey0890 a spus:

- La faza cu "modulele", știu ce sunt, am lucrat cu ele... pur și simplu mi-a rămas în instinct să le numesc module. Gamemode-ul nu e unul modular, am pus doar sistemele în fișiere diferite pentru a-mi fi mai ușor de modificat. Oricum, nu afectează performanța.

- La faza cu "format" în loc de "strmid"... aici n-am ce comenta, am greșit.

- La faza cu codul comentat aiurea... nu e aiurea, e pentru mine, deoarece ăsta e un gamemode personal. Oricum, din moment ce e comentat... nu văd cu ce afectează.

- La faza cu împărțirea ilogică... nu văd ce e ilogic. Din nou, fiind un gamemode personal... pentru ce să-l documentez?

- La faza 1270 + 2 + 2... i-am explicat cuiva despre Pawn și abilitatea lui de Instant Math. Pur și simplu n-am băgat de seamă că a rămas acolo și oricum nu afectează. Anyway, nu e singurul loc în care apare. 😅

- Culori știu cu zecile iar, după cum am mai spus, gamemode-ul e personal... pe mine nu mă încurcă. Nu afectează performanța, nu văd problema.

- MAXPLAYERNAME e mult mai ușor și mai rapid de scris. Nu afectează performanța, nu văd problema.

- E mai optimizat să folosești direct nativele decât se le treci printr-o funcție custom. Ce contează mai mult, să fie rapid sau să aibe puține linii?

- SA:MP e single thread, deci totul se execută în ordine. Când query-ul e trimis, chiar și pe alt thread, e deja formatat. De ce aș face o variabilă nouă la fiecare query trimis?

 

Pozele le-am făcut rapid, din cauză că toată lumea de pe topic a cerut asta, fară să mai văd ce e scris acolo de câteva luni.

"[...] mă recomandă vechimea, cunoștințele API-ului, abilitatea de researching, calitatea sistemelor, structurarea și organizarea codului, optimizarea și buna funcționare a scripturilor, testare și debugging, dinamicitate și comunicare cu baza de date și nu în cele din urmă, obsesia pentru a fi totul bine pus la punct, aerisit, clar, ușor de întreținut și modificat, future-proof, eficient și fară defecte".

Server-ul de SA:MP este single threaded, dar plugin-ul MySQL nu :) Si folosesti query-uri care blocheaza main thread-ul atunci cand nu este deloc nevoie - vezi comanda /park.

Functiile custom nu afecteaza performanta (cel putin nu in PAWN) - la finalul compilarii, codul dintr-o functie locala si cel din afara ei ajung la aceeasi forma bruta, organizata doar diferit. (referinta, pag. 178-179)

Edited by RaduRZM
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue. For more details you can also review our Terms of Use and Privacy Policy.