Jump to content
  • -1

Se compileaza cu 0kb


Wreeper

Question

Face un .amx gol, nu compileaza nimic, folosesc pawno normal, nu are nimic adaugat/schimbat inafara ca folosesc un alt editor de text decat cel default

Am incercat sa compilez si cu ala original si nimic tot 0kb imi da amx-u

Link to comment
Share on other sites

4 answers to this question

Recommended Posts

  • 1

In general faptul ca este 0kb inseamna ca a fost o eroare la compilare si compilarea a esuat(sau pur si simplu a esuat compilarea)

Ti-as recomanda sa folosesti https://github.com/pawn-lang/compiler/releases (3.10.8 eventual daca nu vrei sa fi speriat de warning legate de const desi recomand ultima versiune). Descarci si pui ce se afla in bin in folderul pawno si dupa dai compile si adauga si acest fisier pawn.cfg tot in acelasi folder ca sa nu ai anumite erori

pawn.cfg

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Da. Din pacate in mometul in care lipsesc acolade sau alte lucruri de genul conpilatorul este pe principiu

"Nu e treaba mea, te descurci"

Acum nu stiu sigur daca compilatorul actualizat de comunitate (acel zeex compiler) renunta la acest atact asupra vieti lui asa usor.

Da, chiar ti-as recomanda un text editor ca notepad++/sublime text/visual studio code unde,crede-ma FOARTE folositor, iti aliniaza el codul in momentul in care pui { si incepi sa scrii ce ai de scris(daca e vorba de cod nou) sau chiar te ajuta sa vezi ce acolada corespunde cu ce acolada si sa vezi ce lipseste.  Te poate ajuta enorm un astfel de editor fata de pawno doar pentru ca esti mai productiv si comiti mai putine greseli de genul

Link to comment
Share on other sites

  • 0
Acum 3 ore, Wreeper a spus:

Sa ma f*t pe ele de warn-uri dar noroc ca am gasit o skema sa pun tot textu ala in notepad sub 10 secunde si am dat ctrl+f error si am gasit eroriile

 

Se pare ca erau de la EstiFondator toate alea 3 erori pentru ca ca un prost si idiot ce sunt eu cand am facut functia am uitat sa pun multe } si de obicei la mine codul e un dezastru, de obicei cand fac o functie niciodata nu dau tab sa fie linie sa fie asa nu la mine tot textu e normal nu are "alineate" sa zic asa

 

Oricum am gasit eroriile, mersi.

Problema asta apare cand nu respecti limitele limbajului pawn si nu numai...

Exemplu

Folosirea textelor lungi acolo unde exista o limita ( nume dialog ) etc.

 

Link to comment
Share on other sites

  • -1

Sa ma f*t pe ele de warn-uri dar noroc ca am gasit o skema sa pun tot textu ala in notepad sub 10 secunde si am dat ctrl+f error si am gasit eroriile

 

Se pare ca erau de la EstiFondator toate alea 3 erori pentru ca ca un prost si idiot ce sunt eu cand am facut functia am uitat sa pun multe } si de obicei la mine codul e un dezastru, de obicei cand fac o functie niciodata nu dau tab sa fie linie sa fie asa nu la mine tot textu e normal nu are "alineate" sa zic asa

 

Oricum am gasit eroriile, mersi.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Answer this question...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue. For more details you can also review our Terms of Use and Privacy Policy.