Jump to content
  • 0

cOMANDA Prin zcmd


[RSD]TheBoss

Question

as vrea sa fac un comanda prin zcmd....vreau sa spun ca e prima mea comanda prin zcmd...

am incercat sa fac dupa o gramada de exemple dar nu reusesc pur si simplu nu ma descurc sa fac comanda am incercat sa fac o comanda prin care sa transimiti scor unui player...

am facut ceva...din ea uitati..

CMD:givescore(playerid,params[])
{
new tmp[23];
new giveplayerid,name[30],name2[31],mess[32];
if(sscanf(params,"is[24]",giveplayerid,GetPlayerScore(playerid)) ) return SendClientMessage(playerid,COLOR_RED,"/givescore [playerid] [score]");
else if(giveplayerid ==INVALID_PLAYER_ID) return SendClientMessage(playerid,COLOR_RED,"This player is not connected..");
else
{
giveplayerid= strval(tmp);
GetPlayerName(giveplayerid,name,sizeof(name));
GetPlayerName(playerid,name2,sizeof(name2));
}
}

de aici m-am pierdut numai stiu ce sa mai fac..

New GameMode In Development!-Romania Team Gang War-100%!...Datimi doua Motive afrimative de ce sa-l postez si-l postez...

Link to comment
Share on other sites

6 answers to this question

Recommended Posts

TheBoss" post="67094" timestamp="1303068311"]

as vrea sa fac un comanda prin zcmd....vreau sa spun ca e prima mea comanda prin zcmd...

am incercat sa fac dupa o gramada de exemple dar nu reusesc pur si simplu nu ma descurc sa fac comanda am incercat sa fac o comanda prin care sa transimiti scor unui player...

am facut ceva...din ea uitati..

CMD:givescore(playerid,params[])
{
new tmp[23];
new giveplayerid,name[30],name2[31],mess[32];
if(sscanf(params,"is[24]",giveplayerid,GetPlayerScore(playerid)) ) return SendClientMessage(playerid,COLOR_RED,"/givescore [playerid] [score]");
else if(giveplayerid ==INVALID_PLAYER_ID) return SendClientMessage(playerid,COLOR_RED,"This player is not connected..");
else
{
giveplayerid= strval(tmp);
GetPlayerName(giveplayerid,name,sizeof(name));
GetPlayerName(playerid,name2,sizeof(name2));
}
}

de aici m-am pierdut numai stiu ce sa mai fac..

Da toata comanda macar ...
Link to comment
Share on other sites

Guest RockStar

Doamne ce ai facut acolo...ma ia groaza...

Comanda corecta

CMD:givescore( playerid , params[ ] )
{
	new ScoreToPlayer, Score, ScoreString[ 128 ];
	if(!IsPlayerAdmin( playerid ) ) return SendClientMessage( playerid , red , "Trebuie sa fi RCON Admin");
	else if( sscanf ( params,"ui" , ScoreToPlayer , Score ) ) return SendClientMessage( playerid , red , "FOLOSIRE: /setscore <playerid> <score>");
	else if( ScoreToPlayer == INVALID_PLAYER_ID ) return SendClientMessage( playerid , red , "Player nu este conectat sau esti tu");
	else
	{
	SetPlayerScore( ScoreToPlayer , Score );
	format( ScoreString , sizeof( ScoreString ), " Ai primit %d score de la un admin ", Score);
	SendClientMessage( ScoreToPlayer , COLOR_WHITE , ScoreString );
	SendClientMessage( playerid , COLOR_WHITE , "Ai dat score unui jucator");
 	}
 	return 1;
}

nu mai trebuie tmp pentru ca sscanf inlocuieste strtok

Si ia if(sscanf...nu trebuie "is" corect era "ui"

pentru ca:

i = integrer ( scorul )

s = string

u = playerid

in concluzie ce ai facut tu acolo e un mare kkt...

Link to comment
Share on other sites

Guest RockStar

@Rock

tmp este doar o denumire la string. Nu neaparat ca inlocuieste strtok.

Eu asa aveam impresia ca inlocuieste strtok.

Eu nu am folosit niciodata strtok si nu stiu cum se foloseste sau cum functioneaza.

Link to comment
Share on other sites

Guest PlayON

Eu asa aveam impresia ca inlocuieste strtok.

Eu nu am folosit niciodata strtok si nu stiu cum se foloseste sau cum functioneaza.

Se foloseste la fel ca sscanf doar ca sscanf mai are multe pe langa, paote determina stringurile, floaturile, integrele dar si id la jucator sau bot, se paote folosi ca sa extragi numere dintr-un string sau enumerare.

De exemplu:http://www.sa-mp.ro/forum/Themes/headlline205/images/bbc/sub.gif

In string am:

12 abc 46

In sscanf ar veni:

sscanf( string, "is[3]i", Var1, String, Var2 );

Extrage din string 12 si il baga in Var1, extrage abc si baga in String, extrage 46 si il baga in Var1

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue. For more details you can also review our Terms of Use and Privacy Policy.