Jump to content
  • 0

Panel imi lipseste htacces


Alex.M

Question

Salut! baieti am o problema cu panelul, l-am conectat la baza de date , l-am urcat pe host si nu mi se deschide panelul din cauza ca imi lipseste fisierul "htacces"
ma puteti careva ajuta sa fac rost sau sa imi creati altul.  acesta este gamemode+panel https://drive.google.com/file/d/1Pk_6rgb1t0BcQ3t954o3C9XfHOO2bIb1/view?usp=sharing
Daca ma puteti ajuta urgent!

Link to comment
Share on other sites

4 answers to this question

Recommended Posts

  • 0

Salut! In cazul in care ai acces la configuratia serverului de Apache iti recomand sa nu folosesti .htaccess, acesta incetineste performanta. In cazul in care ai un webhost simplu iar providerul nu iti da acces la .htaccess nu ai o alta alternativa.

Cu versiunile mai mari de PHP 5.3+ poti folosi fisierele .user.ini pentru configurarea setarilor la per-directory. Faza e ca in Apache e mult mai rapid sa ai fisierele pentru configuratia centrala decat in .htaccess. Pe un serviciu de host la comun nu ai cum sa faci asa ceva, asa ca htaccess e singura solutie. E mult mai ok sa faci setarile intr-un Directory block. Mai explicit atunci cand folosesti .htaccess fiecare request de pe webserver va cauza cateva probleme:
 

Quote

1.Verifica pentru un fisier .htaccess present in directory-ul de la request-ul respectiv
2.Dupa verifica existenta la .htaccess in fiecare folder pana la directory-ul root
3.Fuzioneaza toate fisierele .htaccess
4.Reconfigureaza serverul folosind setarile respective
5.In final se trimite fisierul respectiv in urma request-ului.

Asta e un minus destul de mare pentru ca face asta pentru fiecare request in parte. Iar o pagina web poate genera mii de request-uri.  De aceea iti recomand un VPS. Cand ai acces full la serverul respectiv o sa ai acces si la un fisier numit .conf , asa ca iei fiecare directiva din .htaccess si o pui acolo. In general o sa ai un VPS care ruleaza pe Linux deci o sa gasesti fisierele astea prin /etc/httpd/conf.d sau /etc/httpd/sites-avaible in functie de distributie.

Iti zic sincer, in ziua de azi cand vorbim de un webhost mi se pare inutil sa folosesti .htaccess, mai ales daca pe viitor traficul site-ului tau va creste sau va exista un volum mare de foldere, poze, mult css etc( iar in cazul unui panel bine facut si optimizat exista destul de multe).

Dupa cum a zis Luca mai sus, nu iti recomand sa faci asta. Pentru ca in fisierul .htaccess, daca te decizi sa ramai la modalitatea asta, vor exista anumite redirect-uri si rewrite-uri( RewriteCond si RewriteRule) care depind de structura existenta pe serverul tau, iar aici ma refer in principal la ce se afla in public_html.

Daca ramai cu .htaccess, ceea ce nu recomand, te sfatuiesc sa citesti documentatie celor de la apache ca sa vezi cum functioneaza si cum trebuie facuta.

Edited by Machiavelli
Link to comment
Share on other sites

  • 0

@Machiavelli " .Dupa verifica exista la .htaccess in fiecare folder pana la directory-ul root "
pe un webhost, normal tu nu ai avea acces la folder-ul Root

 

 

 

Cand eram mic, eram mare zdreanta Eu fut*am femei, vara miu umbla prin casa

LINIE-3.gif.f4c03161035b1ce4c431755a78bed2ae.gif.aacf6e45f3894429f134b2e37f997f6f.gif

Discord: ㍿ Luca лол㍿ツ#5482

Sunt de moda veche inca mai cred in Respect!

LINIE-3.gif.f4c03161035b1ce4c431755a78bed2ae.gif.bcf86dadd9b43351554dd738f470725f.gif

 

Link to comment
Share on other sites

  • 0
41 minutes ago, Machiavelli said:

Pe un serviciu de host la comun nu ai cum sa faci asa ceva

@LucaPawnL Am specificat destul de clar ca aceasta alternativa, de a inlocui fisierul .htaccess, este valabila atunci cand ai acces la configuratia serverului de Apache. In caz contrar trebuie refacut fisierul .htaccess in functie de structura webserverului.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Answer this question...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue. For more details you can also review our Terms of Use and Privacy Policy.