Jump to content

[Tutorial] /vouchers.


Mefistotel

Recommended Posts

  • 2 weeks later...

Un simplu exemplu cu stringurile

 

// versia ta
new string[128]
........


// cum e normal sa faci
static const fmt_string[] = .........


Care sunt plusurile?
Am creat o variabilă egală cu numărul de caractere din text,numărul de caractere care sunt setate în variabile și scădem caracterele pentru variabile, adică „% s”, „% i”.
  
//un alt exemplu,creezi o variabila globala 
new
  stringer[128][MAX_PLAYERS]
;

//folosesti
format(stringer[playerid], 5, "ce vrei tu");
SCM(playerid, stringer[playerid]);


Ce castigi din asta?
Memorie

 

Edited by K H A I N
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Acum 8 ore, Mefistotel a spus:

E adevarat, castigi memorie.

Dar repet: e un simplu dialog.

 

Tu radici problema la un simplu dialog,daca o sa faci toate dialogurile cu asa metoda simpla revenim la ideea pe care am discutato anterior "castigi memorie" cu cat mai mult memorie castigi cu atat mai repede o sa compilezi gm tau dar normal lucru ca si codul tau va arata frumos si citabil chiar si pentru incepatori.

Link to comment
Share on other sites

Plus la asta tu ai inceput sa dai gen lectii pe limbajul de programare pawn si vreau sa te felicit,faci o treaba buna,dar inainte de a invata pe cineva ar fi bine ca sa iti dezvolti cunostintele tale la un nivel mai mare,eu nu te critic,eu iti dau un sfat care l-am primit fiind programist incepator cu 5 ani in urma.

Edited by K H A I N
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, K H A I N said:

Plus la asta tu ai inceput sa dai gen lectii pe limbajul de programare pawn si vreau sa te felicit,faci o treaba buna,dar inainte de a invata pe cineva ar fi bine ca sa iti dezvolti cunostintele tale la un nivel mai mare,eu nu te critic,eu iti dau un sfat care l-am primit fiind programist incepator cu 5 ani in urma.

Nu iau nimic in nume de rau si apreciez totusi ca-ti faci timp si sa raspunzi la topic. Ideea e ca nu e neaparat ca dau lectii, pur si simplu am vazut ca nu e nimeni care sa faca tutoriale si am zis ca macar eu sa incerc. Ideea e ca eu fac asta din placere. Nu ma consider scripter sau ceva. Pur si simplu nu asta e domeniul meu si clar nu castig nimic din asta. In realitate, eu fac altceva.

 

Link to comment
Share on other sites

Acum 5 minute, Mefistotel a spus:

Nu iau nimic in nume de rau si apreciez totusi ca-ti faci timp si sa raspunzi la topic. Ideea e ca nu e neaparat ca dau lectii, pur si simplu am vazut ca nu e nimeni care sa faca tutoriale si am zis ca macar eu sa incerc. Ideea e ca eu fac asta din placere. Nu ma consider scripter sau ceva. Pur si simplu nu asta e domeniul meu si clar nu castig nimic din asta. In realitate, eu fac altceva.

 

 

De asta si apreciez faza cu tutoriale pe youtube,comunitatea romana fata de comunitatea rusa si americana este slab dezvoltata in limbajul de progamare pawn si lua ( mai ales lua ) Dar sa gandim real la situatii,acest tutorial ei il repeta dupa tine,respectiv in unele momente tu poti face o chestie care poate fi realizata mult mai usor,de aceea duc la idee ca ar fi ok sa te mai informezi despre acest limbaj de programare,din partea mea iti urez un mult succes in ceea ce ai inceput sa faci si sa stii ca toti trecem prin asta,prin greseli ne invatam si avem un succes doar datorita esecurilor din trecut

Edited by K H A I N
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue. For more details you can also review our Terms of Use and Privacy Policy.