Jump to content
  • 0

Problema restart server


Jizzy.

Question

Salut. De cateva luni ma tot confrunt cu o problema care nu-i dau de cap. Dupa un timp, toti jucatorii de pe server sunt scosi si le apare :Server lost connection. Aveti vreo idee cum as putea rezolva aceasta problema? Tin sa mentionez ca nu primesc nicio eroare in error_log si folosesc crashdetector. 

Link to comment
Share on other sites

8 answers to this question

Recommended Posts

  • 0
2 hours ago, Jizzy. said:

Salut. De cateva luni ma tot confrunt cu o problema care nu-i dau de cap. Dupa un timp, toti jucatorii de pe server sunt scosi si le apare :Server lost connection. Aveti vreo idee cum as putea rezolva aceasta problema? Tin sa mentionez ca nu primesc nicio eroare in error_log si folosesc crashdetector. 

Iti pica serverul. Optimizeaza apoi il pui pe host! Altfel iti va pica tot timpul, sau poate ai un flooder care iti pica serverul, incearca sa faci un anti-flood, iar daca nu e de la flood, atunci ramane la prima varianta, optimizare!

Ai nevoie de ajutor in scripting si nu ai bani? Te pot ajuta cu mare drag. Dar asta nu inseamna sa iti lucrez un Sistem de joc complet, daca ai nevoie de ajutor ma poti contacta pe Discord.ezgif-2-3a38433e2465.gif.9283810e304f5e405309769455e5e14b.gif

Link to comment
Share on other sites

  • 0
Acum 32 minute, Jizzy. a spus:

@Uzzi25.. folosesc gamemode-ul wster rpg. @razvanduciuc multumesc pentru informatie, o sa incerc sa optimizez gamemode-ul. Serverul nu este floodat de nimeni tin sa mentionez.

Este prost optimizat acest gamemode.

 

Edited by HPQ123
Link to comment
Share on other sites

  • 0

Am mai stat sa verific de la ce este problema dar tot nu am idee cum sa o rezolv. Dupa ce serverul dadea toti jucatorii afara, am intrat in server log si la fiecare jucator in parte scria "x has left the game (crash)" iar apoi [connection] incoming connection ip-ul jucatorului si id:-ul. Probabil sa fie problema cand un jucator se conecteaza pe server, ii da pe ceilalti afara. Aveti idei va rog?

Edited by Jizzy.
Link to comment
Share on other sites

  • 0
1 hour ago, Jizzy. said:

Am mai stat sa verific de la ce este problema dar tot nu am idee cum sa o rezolv. Dupa ce serverul dadea toti jucatorii afara, am intrat in server log si la fiecare jucator in parte scria "x has left the game (crash)" iar apoi [connection] incoming connection ip-ul jucatorului si id:-ul. Probabil sa fie problema cand un jucator se conecteaza pe server, ii da pe ceilalti afara. Aveti idei va rog?

Incearca sa opimizezi in primul rand putin gm-ul si vezi ce rezultate iti da, daca nu poate fi si legatura dintr-e gm si baza de date. Dar nu stiu sincer sa iti spun exact. Dar gm-ul wster din cate stiu si eu este foarte prost optimizat si dezordonat. Incearca putin update in mare, de exemplu sa treci toate dialogurile pe switch, sa scot din mapping de pe gm si sa il pui in include, sa micsorezi din string-uri doar cat ai nevoie si alte optimizari minore de inceput, apoi vezi cum se comporta gm-ul cu serverul la un anumit numar de playeri, daca iti va pica si atunci dar daca iti va pica mai greu inseamna ca din cauza optimizarii, daca tot asa iti va face dupa ce ai facut cate-va optimizari la gm, inseamna ca poate avea o problema si de la baza de date sau chiar de la gazduirea pe care ti-ai luat-o.

Sunt mai multe motive din care iti poate pica serveru, eu iti dau doar cate-va sfaturi sa incerci sa vezi.

Imi pare rau ca nu te pot ajuta cu mai mult de atat.

  • Upvote 1

Ai nevoie de ajutor in scripting si nu ai bani? Te pot ajuta cu mare drag. Dar asta nu inseamna sa iti lucrez un Sistem de joc complet, daca ai nevoie de ajutor ma poti contacta pe Discord.ezgif-2-3a38433e2465.gif.9283810e304f5e405309769455e5e14b.gif

Link to comment
Share on other sites

  • 0

@razvanduciuc lucrez pe acest gamemode din august anul trecut, am trecut toate dialog-urile pe switch(dialogid) si totodata pe switch(listitem), am modificat fiecare comanda ca sa fie cat mai ok, toate chestiile inutile au fost scoase de catre mine, mapping nu prea este pe server. Pe scurt am luat tot gamemode-ul cap-coada si cam toate lucrurile sunt bine puse la punct, am vorbit si cu cei de la care am gazduit server-ul si mi-au spus ca nu este problema de la ei. Erori in mysql_log nu am dar cred ca am sa verific cam toate lucrurile ce tin de baza de date, poate asa nu se va mai restarta server-ul cand intra cineva pe el... Oricum, multumesc frumos.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Answer this question...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue. For more details you can also review our Terms of Use and Privacy Policy.