Jump to content

[TUT]Poarta cu timer.


aditzu1001

Recommended Posts

Am sa va explic cu sa faceti o poarta cu un timer ca sa se inchida automat.

In primul rand trebuie sa cream poarta si functia in care va fi timerul

La inceputul scriptului oriunde adaugati

new poarta;
new poartatimer;
Cu astea am definit existenta portii si timerului ei. Acum la forward facem :
forward poartatimer;
Asa am creat functia timerului La OnGameModeInit adaugam
poarta = CreateObject(id,x,y,z,rx,ry,rz);
Asta e poarta Asa arata o poarta la mine
pgate = CreateObject(980, -883.455811, -768.902161, 150.396255, 354.8434, 354.8434, 341.8745);
Acum sa ne ocupam de comanda care sa deschida poarta: la OnPlayerCommandText Adaugi ceva in genul asta :
if(strcmp(cmdtext, "/deschide", true) == 0) 
         {
		 MoveObject(poarta,x, y, z,viteza);// deci asta misca obiectul la coordonatele selectate de dv.
                 SetTimer("poartatimer",30000,false);//aici este timerul in sine cu 30 de secunde pana la inchiderea portii
                 return 1;
	  }
Asa acum sa punem  timerul sa inchide poarta: Oriunde in gm punem randurile urmatoare:
public poartatimer()
{
MoveObject(poarta,x,y,z,viteza);// coordonatele de inchidere ale portii de obicei coordonatele originale ale portii
return 1;
}// aceasta este timerul nu sunt multe de explicat la el timerul poate fi folosit la mai mult decat la inchiderea portilor poate fi folosit la vitezometre,rank sistem multe lucruri trebuie doar sa stii cum sa il folosesti
Acum sa vad ce a-si putea sa mai explic sa o fac mai simplu pentru voi: x = coordonata x ca la pgate a mea x = -883.455811 y =  coordonata y ca la pgate y = -768.902161 z = coordonata z ca la pgate z = 150.396255 rx = coordonata de rotatie x  la pgate  rx = 354.8434 ry = coordoanta de rotatie y de la pgate ry = 354.8434 rz = coordonata de rotatie z de la pgate rz = 341.8745 viteza = viteza cu care se deplaseaza obiectul de exemplu : 5 Aici este commanda pentru a deschide pgate :
if(strcmp("/opengate", cmdtext, true, 10) == 0 && IsPlayerAdmin(playerid))
{
if (pgatevar == 0)
{
MoveObject(pgate,-882.6960,-769.4026,162.5806,5);
SendClientMessage(playerid, COLOR_BLUE,"[Paradise] Porta paradisului este deschisa.");
pgatevar = 1;
}
else
{
MoveObject(pgate,-883.455811, -768.902161, 150.396255,5);
SendClientMessage(playerid, COLOR_BLUE,"[Paradise] Poarta paradisului este inchisa");
pgatevar = 0;
}
return 1;
}

Tineti minte este doar un exemplu pentru lucruri gresite lasa-ti post sau da-ti pm!

By Mr.Jacob aka aditzu1001

Doomsday is in everyday of school not on the day of 2012 the school kills all of us not just the kids|!

Link to comment
Share on other sites

Foarte frumos bun tutorial 5/5!!

Serios? Se vede ca esti nou si ca nu cauti.

Uite tutorial mai explicit aici facut de cmg4life.

Topic closed.

logo.png

ATENTIE!!! Nu imi trimiteti mesaje private care au legatura cu scriptingul. NU mai scriptez.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue. For more details you can also review our Terms of Use and Privacy Policy.