Jump to content

Tabel


Recommended Posts

Salutare Tuturor.Ar putea cineva sa ma ajute?va rog mult.Deci,am nevoie de cineva care sa imi faca un FileScript.Cu un tabel,doar atat,ca cel din imaginea de mai jos,si eu sa adaug ce am eu nevoie,Dar sa fie filescript,Cine ma ajuta? stiu ca pentru voi asta e ceva foarte simplu,As fi foarte recunoscator.

Link to comment
Share on other sites

On 7/3/2016 at 16:15, ..H3AtonN.. said:

Salutare Tuturor.Ar putea cineva sa ma ajute?va rog mult.Deci,am nevoie de cineva care sa imi faca un FileScript.Cu un tabel,doar atat,ca cel din imaginea de mai jos,si eu sa adaug ce am eu nevoie,Dar sa fie filescript,Cine ma ajuta? stiu ca pentru voi asta e ceva foarte simplu,As fi foarte recunoscator.

Nu văd să fi postat vreo imagine să știu cum trebuie să fie.

Gh38gEQ.gif

Link to comment
Share on other sites

Acum 1 oră, ImpulsE a spus:

Foloseste programul facut de Mafia, poti face dialog-uri cu acel program. Acest tabel este tot un dialog.

Mnda,dar nu prea stiu sa il folosesc,nu ai putea sa faci tu un filescript cu ceva de genul? Deci uite,eu am nevoie sa fac comanda /upgrade..

Si sa scriu un game /Upgrade si sa imi apare: Upgrade 0.01,Mai jos Upgrade 0.02,etc..Si daca dau pe Upgrade 1 sa imi dea un mesaj dala,dar nu in chat..am uitat cum ii zice,ii ceva in genu la tabelu asta,doar ca exista doar Ok.Intelegi tu la ce ma refer.As fi chiar recunoscator daca m-ai ajuta!

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, ..H3AtonN.. said:

Mnda,dar nu prea stiu sa il folosesc,nu ai putea sa faci tu un filescript cu ceva de genul? Deci uite,eu am nevoie sa fac comanda /upgrade..

Si sa scriu un game /Upgrade si sa imi apare: Upgrade 0.01,Mai jos Upgrade 0.02,etc..Si daca dau pe Upgrade 1 sa imi dea un mesaj dala,dar nu in chat..am uitat cum ii zice,ii ceva in genu la tabelu asta,doar ca exista doar Ok.Intelegi tu la ce ma refer.As fi chiar recunoscator daca m-ai ajuta!

CMD:upgrade(playerid, params[])
{
	ShowPlayerDialog(playerid, DIALOG_UPGRADES, DIALOG_STYLE_LIST, "Upgrades", "Upgrade 0.01\nUpgrade 0.02\nUpgrade 0.03", "Select", "Close");
	return 1;
}

DIALOG_UPGRADES - se acceseaza dialogul in care iti va da informatii cu privire la Upgrade-ul ales.

DIALOG_STYLE_LIST - tipul de dialog.

\n - il folosesti pentru a trece textul pe urmatorul aliniat.

 

Te duci la inceputul gamemodeul, dupa include-uri si pui:

#define DIALOG_UPGRADES 10000

Apoi mergi la OnDialogResponse si pui:

if(dialogid == DIALOG_UPGRADES)
{
	if(!response) return 1; //Daca apesi 'Close' ti se inchide dialogul.

	if(listitem == 0) //Upgrade 0.01
	{
		SendClientMessage(playerid, 0, "Mesaj!");
	}
	if(listitem == 1) //Upgrade 0.02
	{
		SendClientMessage(playerid, 0, "Mesaj!");
	}
	if(listitem == 2) //Upgrade 0.03
	{
		SendClientMessage(playerid, 0, "Mesaj!");
	}
}

 

  • Upvote 1

242086.png

Link to comment
Share on other sites

#include <easyDialog> //La inceputul GM-ului sau FS-ului, by: Emmet_: http://forum.sa-mp.com/showthread.php?t=475838
#include <Pawn.CMD> //Este un procesor de comenzi, poti folosii si ZCMD cu aceelasi cod deoarece structura comenzii este lafel
  
cmd:upgrade(playerid, params[])
{
  ShowDialog(playerid, DialogUpgrade, DIALOG_STYLE_LIST, "Upgrade", "Upgrade 1\nUpgrade 2\nUpgrade 3", "Select", "Cancel");
  return 1;
}

Dialog:DialogUpgrade(playerid, response, listitem, inputtext[])
{
    if (response)
    {
      switch(listitem)
      {
        case 0:  ShowDialog(playerid, DialogUpgrade, DIALOG_STYLE_MSGBOX, "Upgrade 1", "Textul tau aici", "Okay", ""); //Daca apasa pe prima optiune ii apare acest dialog
        case 1:  ShowDialog(playerid, DialogUpgrade, DIALOG_STYLE_MSGBOX, "Upgrade 2", "Textul tau aici", "Okay", ""); //Daca apasa pe a doua optiune ii apare acest dialog
        case 2:  ShowDialog(playerid, DialogUpgrade, DIALOG_STYLE_MSGBOX, "Upgrade 3", "Textul tau aici", "Okay", ""); //Daca apasa pe a treia optiune ii apare acest dialog
      }    
    }
    return 1;
}

Ai explicațiile în cod în formă de comentariu.

Gh38gEQ.gif

Link to comment
Share on other sites

34 minutes ago, ..H3AtonN.. said:

Frate am pus exact asa,si daca scriu /upgrade imi da comanda necunoscuta.. ce drq are?

Pune CMD: in loc de cmd: daca ai zcmd si daca ai comenzi simple cu strcmp incearca sa le scoti sau sa faci comanda mea cu strcmp si incearca asa, daca nu merge incearca si metoda lui KnowN.

Edited by ImpulsE

Gh38gEQ.gif

Link to comment
Share on other sites

Acum 20 ore, KnowN a spus:

if(dialogid == DIALOG_UPGRADES) { if(!response) return 1; //Daca apesi 'Close' ti se inchide dialogul. if(listitem == 0) //Upgrade 0.01 { SendClientMessage(playerid, 0, "Mesaj!"); } if(listitem == 1) //Upgrade 0.02 { SendClientMessage(playerid, 0, "Mesaj!"); } if(listitem == 2) //Upgrade 0.03 { SendClientMessage(playerid, 0, "Mesaj!"); } }

Te rog frumos,ai putea sa ma inveti cum sa schimb astea? eu nu vreau sa imi apara in chat un mesaj.Eu vreau sa imi dea ceva ca in imagine,ai putea sa ma ajuti te rog?

Z1TECcE.png

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, ..H3AtonN.. said:

Te rog frumos,ai putea sa ma inveti cum sa schimb astea? eu nu vreau sa imi apara in chat un mesaj.Eu vreau sa imi dea ceva ca in imagine,ai putea sa ma ajuti te rog?

Z1TECcE.png

Fa exact cum ti-am dat eu mai sus, doar modifica

SendClientMessage(playerid, 0, "Mesaj!");

cu

ShowPlayerDialog(playerid, 0, DIALOG_STYLE_MSGBOX, "Gang Help", "Textul dorit de tine", "Ok", "");

 

  • Upvote 1

242086.png

Link to comment
Share on other sites

Acum 2 ore, KnowN a spus:

howPlayerDialog(playerid, 0, DIALOG_STYLE_MSGBOX, "Gang Help", "Textul dorit de tine", "Ok", "");

Frate,inca o intrebare,deci am reusit de am facut astea,dar acolo la Textul dorit de tine,ce sa pun sa incep ceva de la inceput? Adica vreau sa pun: Am schimbat Spawn Civil/nAm adaugat masini de level/nAm schimbat locul la Cnn/n dar daca pun asa cu /n nu se intampla nimic,cum sa pun ca nu vreau sa fie un sir vreau sa fie asa

Am schimbat Spawn Civil

Am adaugat Masini de level

Am schimbat Cnn..

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, ..H3AtonN.. said:

Frate,inca o intrebare,deci am reusit de am facut astea,dar acolo la Textul dorit de tine,ce sa pun sa incep ceva de la inceput? Adica vreau sa pun: Am schimbat Spawn Civil/nAm adaugat masini de level/nAm schimbat locul la Cnn/n dar daca pun asa cu /n nu se intampla nimic,cum sa pun ca nu vreau sa fie un sir vreau sa fie asa

Am schimbat Spawn Civil

Am adaugat Masini de level

Am schimbat Cnn..

e \n nu /n

  • Upvote 1

242086.png

Link to comment
Share on other sites

  • kwnx locked this topic
Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue. For more details you can also review our Terms of Use and Privacy Policy.