Jump to content

Gamemode Edison


M3TrickZz

Recommended Posts

Salut, fac apel la acei scripteri, sau moderatori de pe aceasta comunitate sa ma ajute/indrume/sfatuiasca si pe mine cu urmatoarea intrebare..

Daca ar fii sa ma apuc de un EDIT MAJOR la GameMode-ul Edison, ar fii ceva nasol, sau ar fii bine..?

Adica daca m-as apuca sa il editez serios si sa stau de el, ar iesi ceva frumos.. am auzit ca e buguit si daia a-s vrea sa stiu..

Si, daca este un baiat care stie toate bugurile GameMode-ului il rog sa imi lase un Mesaj in Privat.

Rog copiii de 10-12 ani sa nu aiba ce comenta aici (fara suparare), ci doar moderatorii sau scripteri avansati.

Multumesc frumos.

Link to comment
Share on other sites

Nu stiu gamemodeul.Dar cred ca cel mai bine te-ai documenta de pe http://wiki.sa-mp.com si sa incepi ceva nou.Sau ai putea sa iei gm pe "bucati".Adica: iei o mica parte din gm ,o treci intr-un fisier nou si o editezi pana iti convine.Sa iei gm de la inceput si pana la sfarsit o sa dureze mult.Cel care l-a facut probabil a stat mult sa-l realizeze si a pus bug-uri greu de rezolvat.

Asta e parerea mea.Trateaz-o ca atare!

Link to comment
Share on other sites

Acum 29 minute, ..::STeFaNN::.. a spus:

Nu stiu gamemodeul.Dar cred ca cel mai bine te-ai documenta de pe http://wiki.sa-mp.com si sa incepi ceva nou.Sau ai putea sa iei gm pe "bucati".Adica: iei o mica parte din gm ,o treci intr-un fisier nou si o editezi pana iti convine.Sa iei gm de la inceput si pana la sfarsit o sa dureze mult.Cel care l-a facut probabil a stat mult sa-l realizeze si a pus bug-uri greu de rezolvat.

Asta e parerea mea.Trateaz-o ca atare!

Mersi de parere, dar gamemode-ul este unul complex, nu toate "panaramele"..

Link to comment
Share on other sites

Acum 1 minut, ..::STeFaNN::.. a spus:

Atunci e bn.Incearca.Daca gasesti un bug ce nu-l poti rezolva singur te ajut cu placere.

Stiu cateva bug-uri la el.. dar alea se pot rezolva usor, de aceea am rugat pe cineva care lucreaza / a lucrat / sau stie cate ceva despre el, sa imi spuna si mie bug-urile, pentru ca imi este greu de unul singur, sa stau si sa "rascolesc" tot GameMode-ul de la 0, si asta nu ma refer in Pawno, ma refer in joc, cu fiecare functie, si asa mai departe.

Link to comment
Share on other sites

Aici ii dau dreptate lui known. As mai adauga sa fii atent la urmatoarele buguri majore posibile:

1. buguri la checkpoint-uri (un bug major prin care poti face 1kkk foarte usor)

2. buguri la invalid amount (sa nu poti da nimic pe minus)

3. buguri la dialog (cand pui caracterul '%' intr-un dialog stil input pica serverul)

4. comenzile ascunse (vei gasit probabil)

Astea sunt unele dintre cele mai mari probleme pe care le-am gasit in edituri, un gm stabil nu ar trebui sa le aibe.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Acum 16 ore, M3TrickZz a spus:

Salut, fac apel la acei scripteri, sau moderatori de pe aceasta comunitate sa ma ajute/indrume/sfatuiasca si pe mine cu urmatoarea intrebare..

Daca ar fii sa ma apuc de un EDIT MAJOR la GameMode-ul Edison, ar fii ceva nasol, sau ar fii bine..?

Adica daca m-as apuca sa il editez serios si sa stau de el, ar iesi ceva frumos.. am auzit ca e buguit si daia a-s vrea sa stiu..

Si, daca este un baiat care stie toate bugurile GameMode-ului il rog sa imi lase un Mesaj in Privat.

Rog copiii de 10-12 ani sa nu aiba ce comenta aici (fara suparare), ci doar moderatorii sau scripteri avansati.

Multumesc frumos.

mai prietene ce vrei sa faci )))))

 Posted Image

Posted Image

Posted Image

                       dance_dancing_08.gif

 

Link to comment
Share on other sites

Acum 1 oră, Alin ︻芫═─── • a spus:

mai prietene ce vrei sa faci )))))

Mai citeste odata, si o sa vezi..

Acum 10 ore, KnowN a spus:

Nu e nevoie sa aflii bugurile de la altii, lucrand la el le descoperi si singur. :)

Mersi de raspuns.

Acum 1 oră, Alberto. a spus:

Aici ii dau dreptate lui known. As mai adauga sa fii atent la urmatoarele buguri majore posibile:

1. buguri la checkpoint-uri (un bug major prin care poti face 1kkk foarte usor)

2. buguri la invalid amount (sa nu poti da nimic pe minus)

3. buguri la dialog (cand pui caracterul '%' intr-un dialog stil input pica serverul)

4. comenzile ascunse (vei gasit probabil)

Astea sunt unele dintre cele mai mari probleme pe care le-am gasit in edituri, un gm stabil nu ar trebui sa le aibe.

Mersi de raspuns.

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Alberto. said:

3. buguri la dialog (cand pui caracterul '%' intr-un dialog stil input pica serverul)

Pentru asta am o mica rezolvare, cred ca va functiona.

if(strfind(inputtext, "%", true) != -1 ) return 0;

Si pentru a scapa oarecum de 'SQL Injection':

if(strfind(inputtext, "'", true) != -1 ) return 0;
if(strfind(inputtext, "`", true) != -1 ) return 0;
if(strfind(inputtext, ";", true) != -1 ) return 0;

 

  • Upvote 1

242086.png

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, KnowN said:

Pentru asta am o mica rezolvare, cred ca va functiona.


if(strfind(inputtext, "%", true) != -1 ) return 0;

Si pentru a scapa oarecum de 'SQL Injection':


if(strfind(inputtext, "'", true) != -1 ) return 0;
if(strfind(inputtext, "`", true) != -1 ) return 0;
if(strfind(inputtext, ";", true) != -1 ) return 0;

 

Nu sunt prea documentat de sql injection dar sa inteleg ca daca scrii un enunt mysql gen insert into users bla bal bla in dialogup input va functiona sau ce? :))

 

    __  ____      __           
   /  |/  (_)____/ /____  _____
  / /|_/ / / ___/ __/ _ \/ ___/
 / /  / / (__  ) /_/  __/ /    
/_/  /_/_/____/\__/\___/_/     
SERVICII SCRIPTING DE CALITATE
Pagina     Scripting     pawn
Link to comment
Share on other sites

Just now, Mister said:

Nu sunt prea documentat de sql injection dar sa inteleg ca daca scrii un enunt mysql gen insert into users bla bal bla in dialogup input va functiona sau ce? :))

La asta nu m-am prea gandit, nu stiu ce sa zic, nu cred ca functioneaza fara '  `  ;  %.

242086.png

Link to comment
Share on other sites

M-am uitat putin prin ala a lu Edison , ma gandisem sa fac si eu un edit la el , dar m-am lasat. Are cateva bugulete , mai sunt cateva chgestii de pus la punct , si iese un edit destul de frumos. Dar trebuie sa lucrezi nitel in el. 

j3V8Znq.png

5IGyOAw.png

Link to comment
Share on other sites

Acum 12 minute, EquiNox a spus:

M-am uitat putin prin ala a lu Edison , ma gandisem sa fac si eu un edit la el , dar m-am lasat. Are cateva bugulete , mai sunt cateva chgestii de pus la punct , si iese un edit destul de frumos. Dar trebuie sa lucrezi nitel in el. 

Pai la asta ma gandeam, stii exact ce buguri are?

Link to comment
Share on other sites

On 6/23/2016 at 07:05, Redo said:

Eu aș vrea să testez gm-ul de bug-uri și etc dar când intru pe el bag o parola bag parola și îmi zice că nu e corectă parola... Baza se date e conectată, please help

Nu, nu e conectata, daca era conectata mergea.

242086.png

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue. For more details you can also review our Terms of Use and Privacy Policy.