Jump to content

Cum creem o comanda pe zcmd


KingZone

Recommended Posts

Salut Prietenii eu sunt Dev si astazi o sa va vorbesc despre creearea comenzi pe procesorul de comenzi ZCMD.Deobicei la acest procesor de comezi fiecare comanda va incepe cu CMD: si comanda respectiva hai sa vedem exact cum vom creea comanda

Pasul 1:Vom descarca include-ul pawno ZCMD.

Pasul 2:Anuntam include-ul pawno in gamemode exemplu:

#include <zcmd>===>Asta vei pune la inceputul gamemodului in cazul meu la zona unde vei tine include-urile pawno.

Pasul 3:Daca gamemodul tau ruleaza STRCMP si doresti sa ruleze si zcmd Vei face urmatoarea setare:

cauti functia OnPlayerCommandText si pe aceasta o redenumesti OnPlayerCommandPerformed exemplu:

	public OnPlayerCommandPerformed ( playerid, cmdtext [ ] , success )
	{
		if ( success ) return 1;

===>Cam asa va trebui sa arate functia ta ca gamemodul tau sa ruleze ambele procesoare de comenzi ....

Atentie! Comenzile de Tip CMD: nu le vei pune la OnPlayerCommandPerformed ci umpic mai sus de aceasta functie pt a evita incurcatura de a se amesteca cu comenzile de tip STRCMP

Pasul 4:Crearea comenzi de TIP ZCMD

-In acest pas o sa va arat exact cum facem comanda respectiva eu o sa iau ca ex comanda /healallcars

CMD:healallcars(playerid, params[])  return cmd_hac(playerid, params);//Punem conditia ca comanda /heallallcars sa fie folosita si ca /hac 
CMD:hac(playerid, params[])
{
    new sendername[MAX_PLAYER_NAME];//Aducem la cunostinta Functia GetPlayerName ce depinde de sendername.
	GetPlayerName(playerid, sendername, sizeof(sendername));
	if(IsPlayerConnected(playerid))//Aceasta comanda va merge doar pt un player conectat
	{
		if(PlayerData[playerid][pAdmin] >= 5)//Punem Conditia de folosire adica pAdmin mai mare sau egal de level 5
		{
            new szMessage[256];//Eu voi folosi szmessage pt aceasta comanda este foarte util.
			SendClientMessage(playerid,COLOR_LIGHTBLUE,"You give health to cars from the server");//Functia mesaj ca ai reparat masinile de pe server
			format(szMessage, sizeof(szMessage), "AdmCmd: %s a reparat toate vehiculele de pe server", sendername);//Mesaj global care se vede pe tot serveru ca ai reparat masinile.
			SendClientMessageToAll(0xFF5555FF, szMessage);
			foreach(Player, i)
			{
				SetVehicleHealth(GetPlayerVehicleID(i), 1000.0);//Are rol de a da viata masini la 100%
				RepairVehicle(GetPlayerVehicleID(i));//RepairVehicle inseamna ca repari masinile distruse etc
			}
		}
		else
		{
            new cmd[128];//definim cmd de senderror atentie SendError este un stock deci va trebui realizat si el in gamemode. 
			SendError(playerid,cmd);
		}
	}
	else
	{
		SendClientMessage(playerid, 0xFF5555FF, "You Must be logged in to use this command");//un mesaj ca comanda o va folosi cel ce este logat pe server.
	}
	return 1;
}
Vreau sa spun ca este foarte usor sa faci o comanda de genul acesta ce va trebui sa stii tu este ca trebuie sa stii exact ce vrei sa faca acea comanda eu ma mai documentez de obicei pe wiki si nu mie rusine sa zic asta.
-In Concluzie doresc sa spun ca este foarte usor de lucrat cu acest procesor de comenzi bine inteles ca in gamemodul meu functioneaza ambele procesoare de comenzi si sunt foarte fericit ca pot lucra cu ambele pt a realiza comenzi sisteme etc.
Sper ca am fost destul de explicit in legatura cu acest tutorial Rog sa nu se faca jigniri in urma tutorialului postat aici deoarece nu sunt un scripter profesionist ma consider mai mult un scripter mediu.

 

 

Link to comment
Share on other sites

au mai fost tutorial pentru zcmd, pe langa asta

 

if ( success ) return 1;

sa inteleg ca daca este !succes nu va fi return 1?

Poate nu toti lucreaza pe un gm cu variabila asta

PlayerData[playerid][pAdmin]

poate au PlayerVariablles, sau Pdata sau nu au, puteai pune IsAdmin,

Nu toti au definiti in gm 

SendError

Si nu ai specificat sa foloseasca 

foreach(Player, i)

ai specificat zcmd, comanda ai luat-o din gm si ai specificat fiecare if ce face

in concluzie daca un incepator sau un copil care vrea sa isi deschida server, va veni aici si va posta erorile lui, undefinied simbol cannot read from file si tot asa.

8/10 pentru deranj si interesul acordat postarii. 

Nu sunt critic dar sa o luam pentru fiecare nivel pentru a fi perfect,  trebuie luat de la cel mai mic nivel de cunostinte, incepatorul mai exact, daca el poate sa faca dupa tutorial si alt nivel o poate face

 

Uite exemple

https://www.sa-mp.ro/forums/topic/22836-tutorial-zcmd/

https://www.sa-mp.ro/forums/topic/20174-sscanf-si-zcmd/

https://www.sa-mp.ro/forums/topic/15207-3cum-sa-faci-o-comanda-zcmd/

si cred ca mai sunt

Edited by Mister

 

    __  ____      __           
   /  |/  (_)____/ /____  _____
  / /|_/ / / ___/ __/ _ \/ ___/
 / /  / / (__  ) /_/  __/ /    
/_/  /_/_/____/\__/\___/_/     
SERVICII SCRIPTING DE CALITATE
Pagina     Scripting     pawn
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue. For more details you can also review our Terms of Use and Privacy Policy.