Jump to content

Functie random cu procentaj de probabilitate


Sinner.PWN

Recommended Posts

Postez aici o mica functie care probabil nu se incadreaza chiar in tutoriale dar am sa va explic in mare parte ce face aceasta functie. Eu unul am creat-o pentru a fi folosita la un server de roleplay atunci cand jucatorii sunt platiti pentru un job curent.

rare = reprezinta valoarea care va fi generata in functie de probability (Daca probability va avea valoarea de 100 atunci rare va fi generat cu o probabilitate de 1%)

most = reprezinta valoarea care va fi generata cel mai des, adica in majoritatea cazurilor exceptant acel procentaj care da sansa valorii din rare

probability = reprezinta probabilitatea ca valoarea stocata in rare sa fie generata de functie. (Cum am spus si mai sus, probability = 100 = 1% sanse)

Este adaugata si o linie pentru debug pentru a verifica valorile generate. Puteti sa o comentati daca nu va este de folos //

Am pus mai jos si functia bine cunoscuta RandomEx( valoarea minima, valoarea maxima)

Un exemplu de folosire a aceste functii: RandomChange( randomEx(100000, 200000), randomEx(500, 1000), 100 ); 

Explicitand exemplu precedent, functia va genera valori normale intre 500 si 1.000 in majoritatea cazurilor si intre 100.000 - 200.000 cu o sansa de 1%.

stock RandomChange( rare, most, probability )
{
    new NMB = random( probability ) ? most : rare;
    printf( "[RandomChange] generated the number: %d with( rare: %d, most: %d, probability: %d )", NMB, rare, most, probability );
    return NMB;
}
stock randomEx( const r_min, const r_max )
{
    new r_rand = random( r_max - r_min) + r_min;
    return r_rand;
}

 

Edited by SoNNy.sys
O C D

Sinner.png

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue. For more details you can also review our Terms of Use and Privacy Policy.