Jump to content
  • 0

Nu se spawnează truckul


newbie.

Question

Problema intalnita (descriere): Am făcut ca atunci când un player ia un truck de la job, să se spawneze altul în locul lui, iar atunci când playerul iese din truck, acel truck să se distrugă, și să rămână cel spawnat, dar nu se spawnează truckul, iar dacă se spawnează, nu i se atribuie valoarea de la job.
Ero(area / rile) / warning-(ul / urile): ---.
Liniile de cod / sursa / script-ul(obligatoriu): OnPlayerEnterVehicle --> 

		if(vehicleVariables[newcar][vVehicleJob] == 11)
		{
			SetTimerEx("CreateTrucker", 10000, 1, "d", playerid);
			CP[playerid] = 9;
			SetPlayerCheckpoint(playerid, -125.4149,-1121.8895,2.9998, 5.0);
			SCM(playerid, -1, "Du-te la checkpoint sa incepi munca");
		}

forward CreateTrucker -->

forward CreateTrucker(playerid);
public CreateTrucker(playerid)
{
	if(vehicleVariables[GetPlayerVehicleID(playerid)][vVehicleJob] == 11)
	{
		new pTruckID;
		pTruckID = CreateVehicle(515, -32.176, -1132.088, 1.734, 65.293, 0, 0, 15);
		vehicleVariables[pTruckID][vVehicleJob] = 11;
	}
}


Imagini / Video (optional): -.
Ati incercat sa rezolvati singur?: Da, am pus sa se distruga dar nu merge.

Link to comment
Share on other sites

1 answer to this question

Recommended Posts

  • 0

Salut,

  • In primul rand observ ca timerul pus de tine este de 10000 milisecunde = 10 secunde.
  • In al doilea rand parametru "repeating" este true, adica se va repeta pana la distrugerea timerului, ceea ce nu cred ca vrei sa faci tu.
  • In al treilea rand truk-ul se va crea la pozitia alesa de tine : -32.176, -1132.088, 1.734, daca tu nu vei apela functia PutPlayerInVehicle vei intra in ciclul infinitului, adica creezi masina te duci la ea, intri in ea si iti va spawna alta ( in cazul in care nu vrei sa faci un sistem in care sa se spawneze alta masina pentru a avea toti jucatorii ).
  • In al partulea rand ai pusa o conditie in functia "CreateTrucker" care verifica daca masina in care te afli este masina de truker, adica daca tu te dai jos in acele 10 secunde masina nu va mai fi creata.

Sper ca te-am ajutat, ori nu inteleg ceea ce vrei tu sa faci.

Edited by HtP
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue. For more details you can also review our Terms of Use and Privacy Policy.