Jump to content

La voi s-a intamplat?


AdyUzzy1

Recommended Posts

Nu e niciun program.

Exista mai multe "trucuri" pe care le fac unii:

- cheama playerii pe un server tinut de X in PC, iar cum materia cenusie lipseste in proportie de 99,9% din encefalul jucatorilor de SA:MP, acestia isi pun peste tot aceeasi parola...astfel, X obtine usor parola uitandu-se in baza de date / in fisiere.

- destul de multe server sunt vulnerabile la SQL injection (mai ales daca ati folosit GM-ul lui Akord)

- multi au comenzi care pot fi folosite inainte de spawn. De ex: daca intrii pe un server care ruleaza pe un gm scriptat aiurea, si scri inainte de spawn /changepass tralala , e posibil sa poti schimba parola. Apoi dai reconnect si gata.

- keylogger

+ multe alte chestii cu care ii pacalesti pe jucatori (sau fentezi serverul) si furi parole.

Link to comment
Share on other sites

Nu e niciun program.

Exista mai multe "trucuri" pe care le fac unii:

- cheama playerii pe un server tinut de X in PC, iar cum materia cenusie lipseste in proportie de 99,9% din encefalul jucatorilor de SA:MP, acestia isi pun peste tot aceeasi parola...astfel, X obtine usor parola uitandu-se in baza de date / in fisiere.

- destul de multe server sunt vulnerabile la SQL injection (mai ales daca ati folosit GM-ul lui Akord)

- multi au comenzi care pot fi folosite inainte de spawn. De ex: daca intrii pe un server care ruleaza pe un gm scriptat aiurea, si scri inainte de spawn /changepass tralala , e posibil sa poti schimba parola. Apoi dai reconnect si gata.

- keylogger

+ multe alte chestii cu care ii pacalesti pe jucatori (sau fentezi serverul) si furi parole.

Aha..

Pai playerul meu.. avea parola numele lui | N00b :))

Fara reclama in semnatura!

Link to comment
Share on other sites

Stiu ca majoritatea acestor proograme sunt aproape unice, si stiu ca le au numai cei ca re precep in limbajul C++ .

Sunt unii care spar parola de la DB-ul serverilor pe MySQL si modifica acolo in accounturi totul...

Iata ce cred ca se intampla.

Si am o intrebare serverul tau e pe MySQL sau toate logurile si stats-urile se salveaza automat in scriptfiles?

Link to comment
Share on other sites

Aha..

Pai playerul meu.. avea parola numele lui | N00b :))

Pai ar trebui sa mai complici putin lucrurile la inregistrare.

Eu in gamemode-ul meu am cateva restrictii la setarea parolei:

- sa contina si cifre si litere

- sa nu contina numele jucatorului de pe server

- sa aiba cel putin 6 caractere

Acum...daca ei nu sunt capabili sa puna parole diferite pe alte servere...nu am ce sa le fac.

@SpriTe_ -> nu ajungi cu C++-ul in scriptfiles sau in baza de date la care e conectat serverul.

Eventual, cu c++ poti "hackui" structuri de memorie, prin inline asm... (ex: health hack, money hack, teleport, map stealer, etc care-s relativ usor de facut).

Link to comment
Share on other sites

@SpriTe_ -> nu ajungi cu C++-ul in scriptfiles sau in baza de date la care e conectat serverul.

Eventual, cu c++ poti "hackui" structuri de memorie, prin inline asm... (ex: health hack, money hack, teleport, map stealer, etc care-s relativ usor de facut).

Sure? Pai cum a aflat FarSe, parola de la DB-ul R.S.S(cel mai mare server roman )  ??

Sigur acel server a anti-floouri bune, anti-hackuri bune..

Sigur nu a mai dat-o cineva, e posbil sa faci asa ceva dar trebuie sa fii mai avansat..

Link to comment
Share on other sites

Sure? Pai cum a aflat FarSe, parola de la DB-ul R.S.S(cel mai mare server roman )  ??

Sigur acel server a anti-floouri bune, anti-hackuri bune..

Sigur nu a mai dat-o cineva, e posbil sa faci asa ceva dar trebuie sa fii mai avansat..

Pai tinand cont ca RSS-ul avea site cu statistici...

Din cate imi aduc eu aminte, prima oara cand FarSe le-a furat si publicat baza de date, RSS-ul era vulnerabil si la SQL injection.

Aici nu e vorba de cat de bun e atacatorul in programare, ci de cat de vulnerabil e serverul victimei.

Si nu, nu se poate ajunge cu C++ in scriptfiles...daca era asa, acum mai existau putine servere SA:MP pe-aici.

Link to comment
Share on other sites

Pai tinand cont ca RSS-ul avea site cu statistici...

Din cate imi aduc eu aminte, prima oara cand FarSe le-a furat si publicat baza de date, RSS-ul era vulnerabil si la SQL injection.

Aici nu e vorba de cat de bun e atacatorul in programare, ci de cat de vulnerabil e serverul victimei.

Si nu, nu se poate ajunge cu C++ in scriptfiles...daca era asa, acum mai existau putine servere SA:MP pe-aici.

Pai eu cand am zis ca poae C++ poate ajunge in scriptfiles :-?? , Eu l-am intrebat pe Uzzy pe ce ruleaza sv-ul lui, din curiozitate :)

Link to comment
Share on other sites

Pai eu cand am zis ca poae C++ poate ajunge in scriptfiles :-?? , Eu l-am intrebat pe Uzzy pe ce ruleaza sv-ul lui, din curiozitate :)

In fine, uita-te mai sus si o sa vezi ce ai zis.

Nu are rost sa ne mai contram, ca nu ajungem nicaieri.

Crezi ce vrei, eu doar ti-am spus ca alea-s metodele prin care unii fura parole si ca C++-ul nu face asta.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue. For more details you can also review our Terms of Use and Privacy Policy.