Jump to content

Advanced Position Saver


XStormiest

Recommended Posts

Bine ati venit

Ce este asa de avansat?

Pai simplu, cum stiam ca daca fac: un simplu save cu numele pe care l-ai scris in dialog cu /position, toti ar fi comentat ca ce e atat de avansat, dar nici acum nu e avansat ...dar e frumos si e foarte bun pentru incepatori, care chiar si cu coordonatele inca nu stiu ce sa faca, iar asta-i va ajuta foarte mult

Cand scrii /position, te va pune sa alegi un nume pentru locatie, numele ales va fi creat ca .txt in scriptfile unde veti gasi:

SetPlayerPos

SetPlayerFacingAngle

SetPlayerInterior

SetPlayerVirtualWorld

cu coordonatele din joc

EX: acesta este Test.txt din imagine

SetPlayerPos(playerid,1954.143920,1380.691528,9.257812);
SetPlayerFacingAngle(playerid,0.949563);
SetPlayerInterior(playerid,0);
SetPlayerVirtualWorld(playerid,0);
Imagini: frtitluew.png [img width=500 height=375]http://img818.imageshack.us/img818/4697/samp015vi.png Cum il instalez? 1. Intri cu compilerul tau: vei avea nevoie de zcmd , il gasesti pe sa-mp.com 2. Dai compile ( se va crea .amx) 3. Te duci in server.cfg, iar la linia cu filterscripts adaugi : TeleportMaker
filterscripts TeleportMaker
Deschizi sv, intri in joc => te duci unde vrei => /position, ok => ok! bam!!! v-ati creat teleportul Download: [download]http://www.solidfiles.com/d/b99d636544/[/download] Probleme 1. Dialogul , nu apare sau cand dau click pe save , ok din cele doua dialoguri , imi apar alte dialoguri ? de ce? Fiindca, id-urile din FS, corespunde cu alte id-uri din alte dialoguri ale tale de ex: primul dialog din FS meu , se confunda in dialog cu Register/Login Systemul tau, Ce pot face? Te duci si cauti
#define EASYPOS_DIALOG 15 //modifici 15 cu alt id
#define ANOTHER_DIALOG 16 //modifici 16 cu alt id 

Eu sunt nimeni. Dar prefer sa fiu un nimeni inconjurat de prieteni adevarati, decat un om faimos inconjurat de falsi.

Nu sunt un scripter perfect, nu sunt nici macar pe aproape, insa in in ciuda acestui fapt incerc sa invat sa le fac pe toate.

Link to comment
Share on other sites

stiu , am zis ca nu e atat de avansat,

dar totusi este: alte sisteme doar salveaza coordonatele, aste le salveaza si le face sub forma de functii , facand treaba pentru voi.... ( incepatori)

In fine : ma enerveaza, ca de fiecare data cand postez ceva, ziceti:

De ce l-ai postat?
Esti praf, habarnai.
Nu inteleg de ce l-ai postat

Sincer eu nu am sa mai fac nimic daca e vorba de asa.....

Adica cand fac uni : Textdraw-uri modificate, si chesti in genu asta ( dar copiate)

GG , 10/10! esti cel mai tare

In fine , asta va fi ultimul script pe care am sa-l mai postez pe forumu asta, din cauza ca nu stiti sa apreciati nimic din ce am facut eu....

Daca nu va place de ce sa mai imi bat capu...

Eu sunt nimeni. Dar prefer sa fiu un nimeni inconjurat de prieteni adevarati, decat un om faimos inconjurat de falsi.

Nu sunt un scripter perfect, nu sunt nici macar pe aproape, insa in in ciuda acestui fapt incerc sa invat sa le fac pe toate.

Link to comment
Share on other sites

Cu ai spus si tu , nu e asa de avansat , poate il continuii ,

Iar la salvare se salveaza tot pe o singura linie in loc sa fie fiecare functiie pe o linie..

In script ai asa..[pawn]format(functionsave,sizeof(functionsave), "SetPlayerPos(playerid,%f,%f,%f);\nSetPlayerFacingAngle(playerid,%f);\nSetPlayerInterior(playerid,%d);\nSetPlayerVirtualWorld(playerid,%d);",X,Y,Z,Angle,interior,vworld);

          fwrite(position, functionsave);[/pawn]

Trebuia sa faci un format si fwrite pentru fiecare , tu le-ai pus pe toate intrun format si se salveaza toate pe o linie , in fine

Scriptul e ok

4/5

Massari e curva mea

Link to comment
Share on other sites

Multumesc, pentru idei , o sa fac un update daca vreti

Eu sunt nimeni. Dar prefer sa fiu un nimeni inconjurat de prieteni adevarati, decat un om faimos inconjurat de falsi.

Nu sunt un scripter perfect, nu sunt nici macar pe aproape, insa in in ciuda acestui fapt incerc sa invat sa le fac pe toate.

Link to comment
Share on other sites

nu sunt de ala sa fur scripturi, stai linistit ;)

postez doar ce e facut de mine

Eu sunt nimeni. Dar prefer sa fiu un nimeni inconjurat de prieteni adevarati, decat un om faimos inconjurat de falsi.

Nu sunt un scripter perfect, nu sunt nici macar pe aproape, insa in in ciuda acestui fapt incerc sa invat sa le fac pe toate.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue. For more details you can also review our Terms of Use and Privacy Policy.