Jump to content

Cum sa facem un sistem de speed si vup functional si simplu


burnfire

Recommended Posts

Tutorial sistem speed si vup

Hristos A Inviat SA:MP Ro!Am revenit si m-am gandit sa va fac un tutorial,care,dupa parerea mea este unul destul de imporatant!:Cum sa facem un sistem de speed si VUP!

NOTA:Recomand utila citirea urmatoarelor pagini:GetVehicleVelocity,SetVehicleVelocity,IsPlayerInAnyVehicle ,OnPlayerKeyStateChange si Keys!

Dictionar de termeni:-Velocity(Din Engleza) inseamna viteza.

                                -VUP(Prescurtare) Vehicle Up!

Sa incepem:V-om face un sistem care NU va trebui sa activam cu comenzi!!!

1.Ne v-om duce la CallBack-ul OnPlayerKeyStateChange

2.V-om face o verificare,sa vedem daca playerul este in vre-un vehicul:

[pawn]if(!IsPlayerInAnyVehicle) return 0;//return 0 inseamna ca nu v-a face nimic![/pawn]

3.In continuare,v-om face o verificare,sa vedem ce tasta apasa playerul:

[pawn]if(newkeys & KEY_FIRE)

{

//To Be Continued at step 4

}[/pawn]

"newkeys" inseamna tasta noua apasata!

"KEY_FIRE" inseamna tasta LAlt

4.La acest pas v-om afla viteza playerului(cu ajutorul variabilelor),o v-om "manipula" dupa bunul plac!:))

[pawn]new Float:Viteza[3];//V-om extrage viteza sub forma de Float,iar acel [3] inseamna 3 tipuri de viteza:Viteza pe X,Viteza pe Y,Viteza pe Z

new vehicleid = GetPlayerVehicleID(playerid);//V-om afla ID-ul masinii in care se afla playerul

GetVehicleVelocity(vehicleid,Viteza[0],Viteza[1],Viteza[2]);//Cand folosim metoda asta,se va incepe de la 0!

SetVehicleVelocity(vehicleid,Viteza[0] * 3,Viteza[1] * 3,Viteza[2] *3);// Cand playerul are viteza X mai mare de 0,o v-a multiplica cu 3.Aceasta se v-a aplica si la viteza Y si viteza Z[/pawn]

Acesta a fost pentru SPEED,i-ar pentru VUP,in loc de[pawn]SetVehicleVelocity(vehicleid,Viteza[0] * 3,Viteza[1] * 3,Viteza[2] * 3);[/pawn]

Punem urmatorul cod:

[pawn]SetVehicleVelocity(vehicleid,Viteza[1],Viteza[2],Viteza[3] + 7);[/pawn]

De ce doar viteza Z?Pentru ca aceasta reprezinta viteza pe verticala!

Acesta a fost tutorialul nostru!V-oi mai veni si cu alte tutoriale cat de curand!La revedere!

Link to comment
Share on other sites

Daca pui mai pe scurt sub "OnPlayerKeyStateChange", functia:

[pawn]

if ( !IsPlayerInAnyVehicle( playerid ) )

    return 0;

[/pawn]

este o mare prostie, pentru ca in cazul acela, callbackul "OnPlayerKeyStateChange" se va "chema" doar cand 1 jucator este intr-un vehicul.

Recomand folosirea:

[pawn]

if ( !IsPlayerInAnyVehicle( playerid ) )

    return 0;

[/pawn]

in interiorul secventei:

[pawn]

if(newkeys & KEY_FIRE)

{

if ( !IsPlayerInAnyVehicle( playerid ) )

    return 0;

}

[/pawn]

In rest, e bun tutorialul.

Fara reclama in semnatura!

Link to comment
Share on other sites

Daca pui mai pe scurt sub "OnPlayerKeyStateChange", functia:

[pawn]

if ( !IsPlayerInAnyVehicle( playerid ) )

    return 0;

[/pawn]

este o mare prostie, pentru ca in cazul acela, callbackul "OnPlayerKeyStateChange" se va "chema" doar cand 1 jucator este intr-un vehicul.

Recomand folosirea:

[pawn]

if ( !IsPlayerInAnyVehicle( playerid ) )

    return 0;

[/pawn]

in interiorul secventei:

[pawn]

if(newkeys & KEY_FIRE)

{

if ( !IsPlayerInAnyVehicle( playerid ) )

    return 0;

}

[/pawn]

In rest, e bun tutorialul.

Am pus in afara la "newkeys" pentru ca,nu consider ca acest sistem v-a fi pus in GM.Ma gandeam ca vor face un FS separat pentru aceasta....si atunci...

Frumusel ^^ cateva greseli, dar 4 / 5.

Vreau sa imi si spui ce greseli am :D

Link to comment
Share on other sites

Am pus in afara la "newkeys" pentru ca,nu consider ca acest sistem v-a fi pus in GM.Ma gandeam ca vor face un FS separat pentru aceasta....si atunci...

Poate ca cineva l-ar vrea sa puna in gamemode ... trebuie sa gandesti si la cei, care vor pune in gamemode. Si in plus, daca pui acel cod, sub "bracket-ul" acesta:

[pawn]

if(newkeys & KEY_FIRE)

{

}

[/pawn]

si persoana respectiva o sa doreasca sa il faca filterscript, nu se va intampla nimic.

Fara reclama in semnatura!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue. For more details you can also review our Terms of Use and Privacy Policy.