Jump to content

Sistem Quest cu Aeronava [ Asemanator Nephrite ]


Recommended Posts

Quest cu aeronava script!

Sistemul - > https://pastebin.com/4gX8EULk
Prezentare sistem - > https://www.youtube.com/watch?v=S-ssPSl-t7A

Daca am uitat sa adaug ceva in pastebin, lasati comm si va dau script-ul daca lipseste ceva 1f642.png:)

Lasati comm daca il luati 1f642.png:)

EDIT:

La //Create3dTextLabel

Create3DTextLabel("{20afe8}[Summer Quest]\nType /summerquest {c90a20}to start",0xFFFFFFFF,1955.8829, -2304.2092, 13.5280,20.0,0,1);

La public loadalldynamicobjects()

//summer quest
CreateDynamicObject(3881, 1953.42993, -2303.58350, 14.32657, 0.00000, 0.00000, -183.47995);

 

 

bYYYY AlexxAdv

Link to comment
Share on other sites

Acum 37 minute, AlexxAdv a spus:

nu stiu ce bug-uri are, nu am intalnit bug-uri la el.

Pai in primul rand daca folosesti /summerquest odata nu ar avea voie sa il mai folosesti inca o data fara sa opresti colectarea.

In al doilea rand aveai prima data 1/15 iar dupa ce ai dat inca odata /summerquest aveai 0/15 dece?

Link to comment
Share on other sites

Si apropo daca eu am colectat 14/15 si dupa ma lovesc de ceva si bubuie heli/avionul ce fac? o iau de la 0?

image.png.990004df9344ea2447587a0bf70ef5e5.png

edit: si + invata cand se foloseste format ca pentru acel text simplu nu trebuie asa ceva, doar daca ai de pus %s, %d, %i, %0.2f etc

Edited by Nurdock
Link to comment
Share on other sites

aaaa, si atunci nu ai putut sa scrii acolo ce ar trebui sa faca playerul? ca nu toti stiu sa scripteze asa bine + ca la comanda /summerquest puteai pune restrictia ca daca ai inceput odata sa nu il mai poti incepe si daca dai /killcp sau ceva gen sa iti dispara textdraw

Vezi ca nici la astea nu te-ai gandit

edit: si tot nu ai zis dece ai facut cu format + string[100] cand sunt 19 caractere :)))

Edited by Nurdock
Link to comment
Share on other sites

Am facut la killcp daca ai cp de summer quest sa nu poti da, uita-te la dialog sa vezi ca zice daca te dai jos, o iei de la capat. sunt niste scm-uri acolo 

SCM(playerid, 0xf4c741FF, "Daca vei iesi de pe server, la reintrare va trebui sa reiei quest-ul de la capat."); asemanator cu ce zici tu.

 

La comanda summerquest zici ca daca l-ai inceput odata sa nu il mai poti incepe dupa, pai sunt verificari la comanda summerquest de isplayerinrangeofpoint si daca nu-i in locul ala nu poate + daca se da jos din aeronava ii dispare tot si atunci va putea sa dea /summerquest insa se poate face la dialog la if response si la else if un questactiv[playerid] = 1; la cmd summerquest if(playerinfo[playerid][questactiv] == 1) return scm(playerid,-1,"E DEJA ACTIV"); si sa definesti questactiv cu un new de max players

La string am pus un numar de caractere deoarece nu am stat sa il fac si optimizat si pnm. etc.

Link to comment
Share on other sites

Acum 6 minute, AlexxAdv a spus:

Textdrawshow am pus doar cand te dai jos din aeronava si cand o termini. Daca te uiti atent la video o sa vezi  de ce ramane :)

Ori il faci calumea ori nu mai faci nu?

Edit: m-am uitat prin scriptul tau, tu te-ai folosit de baza de date dar ti-a fost greu sa salvezi progress? :)))

Edited by Nurdock
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue. For more details you can also review our Terms of Use and Privacy Policy.